Pátek 04. prosince. Svátek má Barbora.

Stavebnictví se stále nedaří. Lépe bude asi až za šest let

Monika Lukešová

Podle Českého statistického úřadu v červnu důvěra ve stavebnictví v domácí ekonomiku vzrostla. Byla nejvyšší od října roku 2011. I tak však stavebnictví stále zůstává v hluboké krizi. Navíc stavební firmy snížily svůj optimismus a jen necelých 38 procent z nich očekává růst. Loni v listopadu jich bylo 43 procent.

Stagnující stav hlásí momentálně 30,6 procenta stavebních firem a z propadu má strach 31,5 procenta.  Vyplývá to z nejnovější ankety stavebního magazínu Skypaper, ve které od dubna do konce června hlasovalo rekordních 683 subjektů.

Toto je reálný obraz českého stavebnictví. Statistické zprávy o růstu jsou ovlivněny především nebývale teplou zimou a nízkou srovnávací základnou minulého období. Stát by si měl konečně udělat pořádek ve svých plánech a sektoru pomoci z krize, jak se tomu stalo v okolních zemích,“ komentuje výsledky šéfredaktor Skypaperu Petr Bayer.

Problém jsou zrušené zakázky

Největší starosti dělají stavebním firmám zrušení již vypsaných zakázek týkající se dopravní infrastruktury. „Ze zakázek vyhlášených veřejnými investory v roce 2013 nejsou zadány k realizaci v hodnotě 54,5 miliardy Kč,“ upozorňuje ředitel výzkumné společnosti CEEC Research Jiří Vacek s tím, že polovinu představují zakázky stavební.

Důvěra meziměsíčně podniků ve stavebnictví v domácí ekonomik sice roste, ale nic to neřeší. Stavebnictví podle ČSÚ stále zůstává za předkrizovou úrovní zhruba o 35 procent.

„I když důvěra ve stavebnictví mírně roste, srovnání stávající úrovně s předkrizovými lety je stále mimořádně frustrující. Nejhorší na tom však je zjištění, že i toto nepatrné zlepšení je způsobeno jen letošní mírnou zimou, která dovolila řadě firem pokračovat v práci bez zimní přestávky. Kdyby v Česku byla zima jako přede dvěma roky, kdy ještě ležel sníh na začátku dubna, ještě teď by si všichni lízali rány a ovazovali pomyslné omrzliny,“ uvedl k výsledkům Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL, která je tuzemským lídrem rezidenčního developmentu.

Změna zákona také stavebnictví nepřispěje

V rámci zákona o EIA se bude novelizovat i stavební zákon. V něm má být zapracována i změna, že dokud soud nerozhodne o žalobě proti povolení stavět, projekt bude pozastaven. Mimo jiné se také změní síla takzvaného stanoviska posouzení vlivů na životní prostředí (EIA).

„V současné době se jedná o dokument, v němž konečné rozhodnutí pro každou stavbu musí mít kladný závěr, ale dodatečné podmínky či doporučení jsou nezávazné povahy. Novelizací zákona by se tyto podmínky změnily a byly by již závazné. Bez jejich splnění nebude možno danou stavbu realizovat. Navíc vyvolají podstatné prodražení staveb, prodloužení lhůt, ale i možnost rozmanitého šikanování,“ dodává Evžen Korec.

Na lepší časy se pravděpodobně neblýská. Nenadnesené odhady hovoří o tom, že stavebnictví se dostane z krize až kolem roku 2020, tedy za šest dlouhých let.

 

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *