EUR 25.355

USD 23.377

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.355

USD 23.377

Stavebnictví se stále nedaří. Lépe bude asi až za šest let

 


 

Stagnující stav hlásí momentálně 30,6 procenta stavebních firem a z propadu má strach 31,5 procenta.  Vyplývá to z nejnovější ankety stavebního magazínu Skypaper, ve které od dubna do konce června hlasovalo rekordních 683 subjektů.

Toto je reálný obraz českého stavebnictví. Statistické zprávy o růstu jsou ovlivněny především nebývale teplou zimou a nízkou srovnávací základnou minulého období. Stát by si měl konečně udělat pořádek ve svých plánech a sektoru pomoci z krize, jak se tomu stalo v okolních zemích,“ komentuje výsledky šéfredaktor Skypaperu Petr Bayer.

Problém jsou zrušené zakázky

Největší starosti dělají stavebním firmám zrušení již vypsaných zakázek týkající se dopravní infrastruktury. „Ze zakázek vyhlášených veřejnými investory v roce 2013 nejsou zadány k realizaci v hodnotě 54,5 miliardy Kč,“ upozorňuje ředitel výzkumné společnosti CEEC Research Jiří Vacek s tím, že polovinu představují zakázky stavební.

Důvěra meziměsíčně podniků ve stavebnictví v domácí ekonomik sice roste, ale nic to neřeší. Stavebnictví podle ČSÚ stále zůstává za předkrizovou úrovní zhruba o 35 procent.

„I když důvěra ve stavebnictví mírně roste, srovnání stávající úrovně s předkrizovými lety je stále mimořádně frustrující. Nejhorší na tom však je zjištění, že i toto nepatrné zlepšení je způsobeno jen letošní mírnou zimou, která dovolila řadě firem pokračovat v práci bez zimní přestávky. Kdyby v Česku byla zima jako přede dvěma roky, kdy ještě ležel sníh na začátku dubna, ještě teď by si všichni lízali rány a ovazovali pomyslné omrzliny,“ uvedl k výsledkům Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti EKOSPOL, která je tuzemským lídrem rezidenčního developmentu.

REKLAMA

Změna zákona také stavebnictví nepřispěje

V rámci zákona o EIA se bude novelizovat i stavební zákon. V něm má být zapracována i změna, že dokud soud nerozhodne o žalobě proti povolení stavět, projekt bude pozastaven. Mimo jiné se také změní síla takzvaného stanoviska posouzení vlivů na životní prostředí (EIA).

„V současné době se jedná o dokument, v němž konečné rozhodnutí pro každou stavbu musí mít kladný závěr, ale dodatečné podmínky či doporučení jsou nezávazné povahy. Novelizací zákona by se tyto podmínky změnily a byly by již závazné. Bez jejich splnění nebude možno danou stavbu realizovat. Navíc vyvolají podstatné prodražení staveb, prodloužení lhůt, ale i možnost rozmanitého šikanování,“ dodává Evžen Korec.

Na lepší časy se pravděpodobně neblýská. Nenadnesené odhady hovoří o tom, že stavebnictví se dostane z krize až kolem roku 2020, tedy za šest dlouhých let.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Komentář:  Proč si myslíme, že část nového stavebního zákona bude účinná až později

Co znamená nový stavební zákon pro developery menších až středně velkých projektů? Podívejte se, co vše nová právní úprava od 1. července letošního roku změní, co bude ku prospěchu, a co naopak zatím pokulhává nebo nebylo vyřešeno vůbec. Řada brzd a omezení pro rozvoj stavebnictví v Česku bohužel nadále zůstává. A některé oblasti jsou dokonce […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Brněnský trh novostaveb má za sebou nejhorší rok za poslední dekádu

V uplynulém roce se na brněnském trhu prodalo nejméně novostaveb za poslední dekádu jeho sledování. Celkem 535 bytů v hodnotě 3,6 miliardy korun. Ceny přesto v průběhu roku neklesly a drží se na úrovni 130 000 Kč za metr čtvereční podlahové plochy. Prodejci hlásí oživení trhu, které nastalo v druhé polovině roku.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 01. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *