EUR 24.690

USD 25.440

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.690

USD 25.440

Text: Monika Lukešová

09. 08. 2018

2 komentáře

Strach o majetek je větší než o život. Přesto lidé zlodějům nahrávají

 

Peníze, nebo život? Odvěká otázka nejen z pohádek, ale z oblasti pojištění. Co si tedy lidé pojišťují častěji: Život nebo majetek? Běžně by člověk bez váhání odpověděl, že důležitější je život. Ale z hlediska pojištění je pro Čechy prý důležitější majetek.



 


Dostatečně pojištěná nemovitost, domácnost, nebo automobil je dnes samozřejmost. Ale pojištění rizik souvisejících s životem a zdravím, už má sjednáno méně klientů. Životní pojištění mnozí považují za nedůležité a sjednávají si ho třeba až ve chvíli, kdy to po nich chce banka kvůli hypotečnímu úvěru.
„Životní pojištění by mělo řešit v prvé řadě výpadek příjmu nebo zvýšené náklady při nějakém zdravotním problému. Zejména by mělo pamatovat na klíčová rizika, jako je smrt, vážná nemoc, úraz a jejich trvalé následky. To jsou – na rozdíl od menších úrazů jako podvrtnutý kotník či zlomená noha – ty největší hrozby pro rodinné finance,“ říká Zbyněk Kočiš, finanční specialista společnosti Poutko.

Hlavním strašákem jsou vážné nemoci

Podle průzkumu ČSOB Pojišťovny mají lidé největší strach z vážných nemocí, špatného zdraví nebo finanční nejistoty. Takřka každý druhý Čech má proto uzavřenou životní pojistku. Více jak čtvrtina dotázaných o jejím sjednání uvažuje. Jen 10 procent Čechů nemá o životní pojistku zájem.
Uzavření životního pojištění více láká vysokoškoláky (50 %). Naopak zajémců z řad lidí se základním vzdělám je zhruba čtvrtina. Důvodem jsou jistě příjmy a snaha zabezpečit rodinu. Platit i tisíc korun měsíčně za životní pojištění se někomu může zdát jako zbytečný luxus.
Češi se nejčastěji pojišťují proti rizikům, jakými jsou trvalé následky po úrazech, hospitalizace nebo aby dosáhli na denní odškodnění při ztrátě výdělku. Ukázalo se, že v roce 2017 byla tato tři rizika také nejčastějšími pojistnými událostmi,“ říká Milan Březina, ředitel Odboru produktů životního pojištění ČSOB Pojišťovny.
Například pojištění denního odškodnění tvoří přibližně 20 procent ze všech pojištěných rizik u naší společnosti. Nicméně z celkového počtu pojistných událostí za rok 2017 bylo denní odškodnění s téměř 43 % událostí nejčastější,“ doplňuje Březina.

Zlodějů se Češi bojí víc

Paradoxně se lidé bojí více krádeže majetku než o vlastní život či zdraví. V průzkumu téměř 60 procent dotázaných uvedlo, že svůj majetek má pojištěn, dalších 20 procent pak o tomto pojištění uvažuje.
Největší obavy pak jsou z vloupání, krádeže osobních věcí a různých živelných pohrom v čele s požárem a povodněmi.

Právě letní měsíce přejí zlodějům

Doba dovolených láká zloděje, kteří si vytipují špatně zabezpečenou nemovitost a neštěstí je na světě. Podle průzkumu agentury Rondo Data odjíždí během letních měsíců na dovolenou 75 procent Čechů. Skoro polovina jich je pak mimo domov dva týdny, tři týdny tráví na dovolené jen 17 procent, jeden týden pak 15 procent dotázaných.
Zloději tak mají o prázdninách dostatek času na vytipování nezabezpečených bytů a domů. Lidé jim často situaci usnadňují sdílením svých aktuálních poloh na sociálních sítích. Instagram je často virtuálním prostředím, kde zloději čekají na hashtagy typu „dovolená“, „konečně na dovolené“ či „začalo nám 14 dní u moře“.
Lidé jsou stále stejně nezodpovědní a nepoučitelní. Rádi se chlubí výletem či dovolenou mimo domov a masivní nárůst používání sociálních sítí přináší tyto informace do veřejného prostoru. Většina si pak vůbec neuvědomuje, že ohrožuje bezpečí svého domova. Zloději totiž stačí pro rychlý lup pouze dobrá informace a pár minut,“ varuje Ivan Pavlíček, odborník na zabezpečení ze společnosti Next.
 

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.23 Aktuální výše Hypoindexu

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%
Historie vývoje


Související články

Co dělat, když chybí peníze na splátku hypotéky? Vyplatí se pojištění schopnosti splácet?

Zdroj: Pixabay.com Pro některé lidi nebyl poslední rok procházka růžovou zahradou. Lidé se tak mohli dostat do potíží se splácením hypotéky. Ačkoli podle mnohých průzkumů je půjčka na bydlení to poslední, co lidé přestávají splácet, může se stát, že na splátky v rodinném rozpočtu už nebude dostatek peněz. Co v takovém případě dělat?

Text: Monika Lukešová

27. 05. 2021

Družstevní byty: Odlišnosti od osobního vlastnictví

Realitní trh nejspíš ochladne, ale investicím do nemovitostí hrana nezvoní

Do nového roku mnoho lidí vkládalo velké naděje. Rozjezd je však při nejmenším rozpačitý. Ačkoliv loňský rok byl v oblasti hypotečních úvěrů rekordní, letos odborníci očekávají spíše ochlazení. Navíc podle dat Eurostatu se může zdát, že v České republice žijeme jako sardinky. Předpovídat budoucnost v jakékoliv oblasti je momentálně dost ošemetné. Vše ale ukazuje na […]

Text: Monika Lukešová

09. 02. 2021

Vývoj realitního trhu 2021

Proč ceny nemovitostí stále rostou? Co přinese nový rok?

Negativní očekávání kvůli krizi způsobené pandemií koronaviru se zatím rozhodně nevyplňují. Někteří odborníci očekávali, že lidé nebudou mít na koupi nemovitostí peníze a budou se s nejistotou dívat do budoucnosti. Kvůli tomu pak nebudou kupovat nemovitosti a brát si hypotéky. Jenže opak je pravdou.

Text: Monika Lukešová

04. 01. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • Mk

  9 srpna, 2018

  No tak zivotko je predevsim provize do kapsy pojistneho agenta. Napisme si to na rovinu. Zivotnost zivotka je 3-5 let a behem teto doby se snazi agent smlouvu prebouchnout. Kryti rizika je v takovem pripade minimalni a namisto uspor zbydou klientovi jen oci pro plac.
  Pokud chce klient kryt riziko , ma si primo sjednat rizikove pojisteni – bohate staci trvala invalidita a smrt – vyrazne tim usetri oproti zivotku.
  S usporou je to osemetna vec. Pokud klient disponuje mene nez 200k nema pro nej smysl nekam investovat. Obecne , Tech nekolik korun ktere vydela nestoji za roziko a poplatky spojene s ´vyhodnym´ investicnim produktem.

  Odpovědět

 • Mojmír

  29 září, 2019

  Děkuji za poučný příspěvek. https://www.hypoindex.cz/clanky/strach-o-majetek-je-vetsi-nez-o-zivot-presto-lide-zlodejum-nahravaji/

  Odpovědět