EUR 24.710

USD 22.791

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.710

USD 22.791

Text: Veronika Hejná

09. 11. 2020

0 komentářů

SVJ a družstva se opět nemohou scházet. Paralýzy se snaží využít podvodníci

 

Lex Covid (ten první, přijatý na jaře za „první vlny“ koronaviru) umožnil právnickým osobám – a tedy i bytovým družstvům a společenstvím vlastníků jednotek rozhodovat na dálku.  Také prodloužil funkční období statutárních orgánů do konce letošního roku. Za normálních okolností by hlasování na dálku – per rollam – bylo možné pouze, pokud to umožňovaly stanovy.

Loading 

Některé záležitosti se nedají řešit na dálku

I nadále mohou bytové korporace rozhodovat per rollam. „Toto právo svědčí po dobu trvání nouzového stavu či mimořádných opatření, avšak v případě, že je zasedání orgánu znemožněno či podstatně znesnadněno, je toto právo možné uplatňovat do konce roku 2020, tj. do 31. 12. 2020, jak uvádí ustanovení § 18 Lex Covid,“ přibližuje vedoucí právník serveru svjprávník.cz Jan Eisenreich. „Dle našeho názoru tak SVJ mohla rozhodovat způsobem per rollam od jara po celý letošní rok,“ dodává Eisenreich.
Právně nyní by však mělo v bytových domech probíhat schvalování čísel za letošní rok a rozpočtu na ten následující. „S hlasováním per rollam většina bytových družstev nemá žádné zkušenosti a řeší to proto různými způsoby,“ říká Filip Sušanka, tiskový mluvčí společnosti EKOSPOL. Některá družstva podle Sušanky hlasují formou internetového dotazníku nebo dokonce pořádají virtuální schůze. „Ty mají výhodu v tom, že jejich průběh lze nahrávat a mít tak jasné důkazy pro případné budoucí spory,“ uvádí mluvčí.
Ne všechna bytová společenství ale virtuální schůze dokáží pořádat. A zásadní rozhodnutí, jako je rekonstrukce domu nebo velké položky v rozpočtu, se nedají řešit pouhým přijetím návrhu – je třeba členům společenství poskytnout více informací a zodpovědět případné dotazy.
Podle předsedy Svazu českých a moravských bytových družstev Jana Vysloužila by nebylo od věci, aby hlasování per rollam bylo začleněno přímo do textu zákona. Lex Covid totiž s rozhodováním na dálku počítá pouze do konce roku a novela, která by toto období znovu prodloužila, prozatím přijata nebyla.

„Souhlasím s tím, že o některých zásadních věcech nelze rozhodovat per rollam, jelikož vyžadují širší diskusi. Variantě umožnění hlasování per rollam přímo ze zákona bych se ale nebránil,“ říká Vysloužil.

Situace se snaží zneužít podvodníci

Současný nelehký stav zneužívají i podvodníci. Ti se pomocí podvodných zápisů snaží docílit změny statutárních orgánů SVJ. Zfalšují listiny, podle kterých došlo k odvolání výboru a zvolení tzv. předsedy společenství vlastníků, kterým je společnost s ručením omezeným.

„Problém nevidím ve výměně jednotlivých členů výboru, ale v odvolání celého výboru, kdy je na jeho místo jako statutární orgán volena nějaká neznámá společnost s ručením omezeným, která v domě nevlastní žádnou jednotku a ani nebyla původním vlastníkem budovy,“ říká Jan Vysloužil.

REKLAMA

Dalším krokem podvodníků podle Vysloužila zřejmě byla snaha získat finanční prostředky SVJ anebo vzít si jménem SVJ bankovní úvěr. „Naštěstí jsme kauzy zaznamenali. Řeší to Police ČR, oznámení šlo na Vrchní soud v Praze a oslovili jsme Bankovní asociaci. Není náhoda, že pokusy jsou činěny prioritně na velká společenství, kde čekají podvodníci vysoké zůstatky na bankovních účtech,“ uvedl předseda SČMBD na tiskové konferenci k akci eForum BD 2020.
Vlastní zkušenosti s tímto novým typem podvodů má i právník Jan Eisenreich. Hned dva jeho klienti se s podvodným jednáním setkali již na přelomu září a října. „V obou našich případech jsme na to naštěstí přišli včas. Ve druhém případě už ale podvodník začal oslovovat banky. Oslovil jich víc, jelikož samozřejmě nevěděl, kde má SVJ účet, s otázkou, jak může změnit dispozice s účtem,“ říká Eisenreich, podle kterého je možné, že kauzy budou přibývat. „V návaznosti na tyto kauzy jsme zavedli službu alarmsvj.cz, která sleduje rejstřík a v případě jakýchkoliv změn ihned píšeme nebo voláme současnému předsedovi a situaci s ním řešíme. Jelikož se o změně dozvíme ihned, tak jsme rychlejší než podvodník – ihned kontaktujeme banku a podvodník v ní neuspěje,“ uzavírá Eisenreich.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

datové schránky svj

Stát v lednu zřídí automaticky datové schránky všem SVJ

Od 1. ledna budou společenstvím vlastníků jednotek automaticky zřízeny datové schránky. Povinnost nově dopadá i na další subjekty – podnikající fyzické osoby a nepodnikající právnické osoby. Od automatického zřizování datové schránky nepodnikajícím fyzickým osobám stát prozatím upustil.

Text: Veronika Hejná

16. 12. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *