Pátek 26. února. Svátek má Dorota.

Technické nedostatky bytu? Nezájem. Víc nám vadí sousedi

Monika Lukešová

Když byt má oprýskanou omítku, nebo elektrické rozvody v bytě viděli odborný zásah před 20 lety, to mnohým obyvatelům bytových domů nevadí. Co ale leží leckterým v žaludku, jsou sousedi. Lidem nejvíce vadí jiní nájemníci a problémy spojené s lidským faktorem. Uvedla to ve svém průzkumu Raiffeisen stavební spořitelna.

Špatný stav domu vadí podle průzkumu jen sedmi procentům respondentů. Kdežto se sousedy a ostatními nájemníky má problém 21 procent dotázaných. Obyvatelům bytových domů také vadí nepořádek, hluk a lhostejný postoj ostatních k dění v domě. Problémy často tkví také ve špatné komunikaci s vedením domu nebo bezohlednost sousedů.

Co se týče technických závad, nejvíce se lidé pozastavují nad zastaralými výtahy, špatným zabezpečením vchodu a nedostatečnou vybaveností domu.

rb-sousedi-graf

Kouření a nepořádek. Největší nešvary sousedů

„Za největší překážku v dobrém sousedském soužití lidé uváděli kouření (34,2 %) následované hlučností (33,3 %). Pokud nepomáhá domluva, lze tento problém částečně řešit klimatizací na chodbách, odhlučněním nebo zvukotěsnými dveřmi,“ říká Dagmar Jonášová z Raiffeisen stavební spořitelny.

Obvyklým problémem je to, že obyvatelé domu po sobě neuklízejí například při stěhování nebo při rekonstrukci. Ve společných prostorách pak po nich zůstanou bahnité šlápoty, odřené rohy nebo dokonce vylitá barva.

K dobrým sousedským vztahům také nepřispívá lenost. Často se některým už nechce vynést koš, tak ho dávají na chodbu. U nich doma to pak nesmrdí. Ale chudáci sousedé, kteří se vracejí z práce později.

Na schůze se chodí

Plusem je, že obyvatelé domu chodí na schůze společenství vlastníků nebo bytových družstev. O dění v domě se zajímá 83 procent lidí. Polovina dotázaných tvrdí, že na schůze chodí vždy a třetina se o to aspoň snaží. Většinou jsou také obyvatelé spokojeni s vedením SVJ nebo BD. Když už si někdo stěžuje, tak hlavně na neefektivitu a neschopnost představenstva.

Ačkoliv má většina lidí pocit, že má dostatek informací od vedení domu, obeznámenost s některými zásadními záležitostmi někdy přeci jen chybí. „Jen 56 % respondentů je dostatečně informováno o tak důležitých věcech, jako jsou rozhodnutí o úvěrech a hospodaření domu. O plánech na další rok informují SVJ a BD své členy ještě méně. Takovou zkušenost má polovina dotázaných,“ doplňuje Dagmar Jonášová z Raiffeisen stavební spořitelny.

 

 

Předchozí článek: «
Následující článek: »

1 komentář k článku “Technické nedostatky bytu? Nezájem. Víc nám vadí sousedi”

 1. xyz napsal:

  Stat se v teto oblasti bohuzel o lidi prilis nestara.
  Z toho co za me zaplati zamestnavatel vidim na vyplatnici sotva pulku a jeste z toho zbytku platim dan 20%. Vsichni jsou az po usi zahypotekovani a tady ta zeme ty uvery fakt potrebuje, protoze z dluhu to tady vsechno funguje.
  A co pro me udela stat, kdyz soused dela 3× do tydne vecirek ktery konci v 5 rano? Nic! Zvlast pokud je soused ve vedlejsim vchode, takze i kdyz zavolam policii, tak se dovnitr stejne ti policajti nedostanou.

  S tou statistikou souhlasim, bohuzel by u ni melo byt jeste zdurazneno, ze pokud vam na sousedech neco vadi je to pouze vas problem a mate se odstehovat, kdyz se Vam to nelibi (to je veta, kterou uslysite velmi casto – i od lidi, kteri by vam meli pomoci, pokud mate blby sousedy ). Takze zlaty najemni bydleni…

  Preji pevne nervy vsem. A nemyslete si, ze pokud mate dobre sousedy ted, tak ze vam tento stav vydrzi navzdy. JEstli bydlite v bytovce, driv nebo pozdeji nejakeho toho kkta stejne chytnete…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *