EUR 25.615

USD 22.012

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.615

USD 22.012

Text: Monika Lukešová

06. 01. 2015

V hledáčku investorů jsou nemovitosti za desítky milionů korun

 


 

Investoři tak cílí hlavně na již zmíněné činžovní domy v dobrých lokalitách, budovy supermarketů, menší průmyslové areály ale i bankovní domy.

Financování těchto nemalých investic jde samozřejmě přes banky. Podle odborníků z realitní společnosti Naxos, která patří mezi největší dražebníky v zemi, bude tento trend zejména z uplynulého půlroku pokračovat i v letošním roce.

 „Typickým současným investorem je český podnikatel mezi 40 až 50 lety. Zajímá ho mimo jiné činžovní dům v centru velkého města s 15 až 20 byty, nebo supermarket o rozloze kolem 1000 metrů čtverečních, kde je dlouhodobá nájemní smlouva. Může si na koupi nemovitosti vzít standardní úvěr u banky a stále se mu to vyplácí – pokud mu taková nemovitost bude ročně vydělávat kolem osmi až deseti procent své kupní ceny,“ říká ředitel Naxosu Jan Sachr. „S nemovitostmi od 10 do 50 milionů máme hodně zkušeností.  Velký zájem byl například v létě o bývalý jablonecký hotel Praha. Ten se vydražil za 34 miliony korun, nejnižší podání bylo 22,9 milionu,“ dodává.

V loňském roce se uskutečnilo zhruba 2 640 dražeb, zatímco v roce 2013 jich bylo přes 2 880. V roce 2014 klesl počet jak dobrovolných, tak i nedobrovolných dražeb. Nižší je i finanční objem cen dosažených vydražením. Ten představuje za loňský rok zhruba 2 540 000 000 korun, zatímco v roce 2013 to bylo více než 2 772 000 000 korun.

REKLAMA

Prodávající volí v některých případech raději prodej formou výběrového řízení. My se snažíme dávat přednost dražbám. Naxos také realizoval největší dražbu roku 2014 v zemi – při ní se vydražil pardubický TechoPark za 183 miliony korun,“ uvádí Sachr a dodává, že i letos nevylučuje další dražby kolem 100 miliónů korun.

I drobní investoři si brousí zuby na nemovitosti

I když nemáte na účtu v bance několik milionů korun nebo ještě lépe dolarů, můžete investovat do nemovitostí. Zájem je stále o menší byty, které jsou blízko MHD nebo vysokoškolských poslucháren. Ale pozor i investice do nemovitostí má svá rizika. Na výnos z pronájmu si budete muset chvíli počkat. Jedná se o běh na velice dlouhou trať. Navíc vám život mohou znepříjemnit nájemníci. Najít v dnešní době slušného, pořádného a hlavně platícího nájemníka je opravdu problém.

Nejlepším postupem je levně koupit, navýšit cenu klidně i běžnou rekonstrukcí, dlouhodobě pronajímat a po určité době draze prodat. Takže pokud uvažujete o koupi nemovitosti s vidinou velkého výdělku, vše si raději pečlivě přepočítejte a promyslete.

                                      

REKLAMA

                                     

 

 

 

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

Investoři masivně nakupují nájemní byty

Jakékoliv sklady, retailové parky a moderní kanceláře. Seznam priorit investorů na tuzemském trhu nemovitostí zůstává i po 3. čtvrtletí neměnný. Přesto na něm dochází k určitému vývoji: do bilance se totiž stále viditelněji promítají rezidenční nemovitosti. Konkrétně jde o starší bytové domy i novostavby určené k pronájmu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 10. 2021

Kvůli covidu zdražují nejen chaty a chalupy, ale i mobilní domy

Foto: Shutterstock Průzkumy ukazují, že Češi tráví na svých chalupách nebo chatách stále více času. Mnozí další by si přitom takovou nemovitost přáli nebo již aktivně plánují její nákup. Vyšší poptávka, kterou způsobila pandemická omezení, ale žene ceny nahoru. Podle osloveného realitního experta je aktuální nabídka chudší než dříve, zajímavou alternativou proto mohou být mobilní […]

Text: redakce hypoindex.cz

04. 10. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.