Pátek 22. ledna. Svátek má Slavomír.

V sedmi letech bez jízdenky, v dospělosti v exekuci

Monika Lukešová

Scénář je jednoduchý. Dítě jede autobusem, necvakne si jízdenku a přijde revizor. Doma se však malý nezbeda o pokutě nezmíní, nebo zmíní a rodiče ji nezaplatí, každopádně na problémy je zaděláno raz dva.

Po tomto zdánlivě bezvýznamném incidentu je pár let klid. „Následuje mašinerie, na konci které je v době osmnáctin dítěte exekuce a velký dluh. Ten dopravce, respektive exekutor vymáhá na plnoletém,“ vysvětluje Vlastimila Feistingerová, dluhová poradkyně Člověka v tísni. Odpovědnost rodiče za dítě a tedy i jeho dluhy, jde z nepochopitelných důvodů stranou. Dítě přitom ale nemá vlastní majetek a nemůže tedy o zaplacení vůbec rozhodovat. Celá věc podle Člověka v tísni není v souladu s ústavním pořádkem.

Že se nejedná jen o teoretický příklad, dokazuje případ jednadvacetileté slečny. Před 14 lety jela bez jízdenky a dostala pokutu. V době, kdy byla v rámci studijního programu při vysokoškolském studiu v zahraničí, dohnala jí exekuce a byly jí zabaveny veškeré finanční prostředky z bankovního účtu. Celé věci prý vůbec nerozuměla. Na pokutu a incident s revizorem si pamatovala jen velmi matně. Každopádně měla celou věc za uzavřenou. Problém byl také v tom, že v době, kdy jako dítě dostala pokutu, se její rodiče rozváděli. Období pro ni nebylo zrovna jednoduché a i přesto, že se o pokutě jednomu roinnému příslušníkovi zmínila, sankce nebyla zaplacena. „Po rozvodu rodičů následovalo stěhování a případná pošta související s vymáháním dluhu tak chodila na jinou adresu,“ uvádí další z komplikací případu Vlastimila Feistingerová.

Dluh za těch 14 let značně narostl. Aktuálně je na mladé ženě v této souvislosti exekučně vymáháno zhruba patnáct tisíc korun. „Má obstavený účet exekutorem. Vzhledem k tomu, že aktuálně studuje v zahraničí, je bez větších příjmů. Je to pro ni velmi zoufalá situace. Její matka nemá na uhrazení dluhu dost peněz a uvažovala již o půjčce,“ poznamenává Feistingerová a doplňuje, že je dobré se zamyslet i nad dalšími souvislostmi celé záležitosti.

Dlužné tisíce se špatně splácejí jak během studia, tak i z prvních vydělaných peněz. Začínat pracovní kariéru v podstatě s mínusem na kontě není jistě nic příjemného. Nemluvě o komplikacích například při získání půjčky na bydlení. To vše se děje kvůli tomu, že jako sedmiletá nezaplatila jízdenku v hodnotě šest korun.

V praxi se pracovníci neziskové organizace Člověk v tísni setkávají s tím, že život řady lidí nejede vždy jen podle plánu přímého jak tramvajové koleje a přesného jak jízdní řád, ale přináší řadu komplikací.

Pravdou je, že podobná situace je velice nepříjemná, jenže dluhy se bohužel platit musí. Člověk v tísni je pochopitelně na straně mladé dlužnice, dopravní podniky samozřejmě říkají, že takové dluhy se musí platit. Na vině jsou v tomto případě rodiče, finanční odpovědnost za své děti by měli brát vážně, i tehdy, pokud jejich potomek dostane dnes již pár set korunovou pokutu v MHD.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *