EUR 23.845

USD 22.125

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.845

USD 22.125

Text: Monika Lukešová

25. 06. 2012

3 komentáře

Variabilní sazby hypoték od 2,49 %. Ale na jak dlouho

 


 

Variabilní sazby hypoték se skládají z proměnlivé složky, kterou je většinou měsíční úroková sazba na mezibankovním trhu a fixních úroků. Tyto hypotéky jsou pro banky výhodné, nemusí si totiž na ně zajišťovat dlouhodobé zdroje. Může si kdykoli půjčit a peníze s přirážkou prodat klientovi.

Ne vždy záleží na ČNB

Úrokové sazby na mezibankovním trhu depozit zveřejňuje Česká národní banka. Pro variabilní sazby je důležitý PRIBOR, tedy Prague InterBank Offered Rate, což je průměrná sazba, za kterou si jsou banky navzájem ochotny půjčit na českém mezibankovním trhu peníze. V rámci těchto sazeb je významný jednoměsíční, či tříměsíční PRIBOR, záleží na tom, zda jsou banky ochotny si navzájem půjčit na jeden nebo tři měsíce.

Vypadá to tedy, že sazby u variabilních hypoték záleží na České národní bance. Konečné slovo, má ale poskytovatel půjčky. Například v únoru letošního roku vyskočily variabilní sazby hypoték o čtvrt procentního bodu, přitom ČNB stále sazby ponechávala na historických minimech. Banky totiž zvýšili své marže, kvůli klesajícím sazbám u fixních hypoték. Podle nabídek jednotlivých bank se ale úroky již delší dobu nemění.

Hypotéka se vám může prodražit během několika dnů

Tři banky, tedy Česká spořitelna, Fio a Raiffeisenbank uvádějí ve svých sazebnících sazby 1M PRIBOR plus přirážku banky. Oproti tomu GE Money Bank, LBBW, mBank a UniCredit Bank mají i u variabilních hypoték stálou sazbu, ve které je již mezibankovní sazba zahrnuta.

Banka   Variabilní úroková sazba
Česká spořitelna 1M PRIBOR+1,5 %
FIO 1M PRIBOR+ 2,15 %
GE Money Bank 2,94 %
LBBW Bank 2,49 %
mBank 3,13 %
Raiffeisenbank 1M PRIBOR+ 2,7–4 %
UniCredit Bank 2,5 %

Banka může sazbu ale takřka kdykoli změnit. Klientovi se pak může během pár měsíců stát, že splátka hypotéky vzroste o stovky až tisíce korun.

Variabilní hypotéka je vhodná hlavně pro ty, kdo teď chtějí za hypotéku platit nejméně. Důležitá je ale finanční rezerva, která by měla být mnohem vyšší, než když člověk splácí hypotéku s fixní úrokovou sazbou. Ideální je mít v prasátku minimálně tři měsíční splátky hypotéky.

Sazby mohou vzrůst

Podle Zprávy o finanční stabilitě České národní banky se variabilní sazby mohou brzo změnit. Pokud bude Evropa v depresi, tak podle alternativního scénáře 3M PRIBOR nejprve výrazně vzroste a pak poklesne. V případě, že ke krizi nedojde, tak 3M PRIBOR poklesne a pak vzroste. Tím pádem by také mohlo dojít ke změně 1M PRIBOR, který ovlivňuje právě hypotéky s variabilní úrokovou sazbou. Úroky pravděpodobně nebudou stabilní, jako tomu bylo dosud. I kdyby Česká národní banka snížila úrokové sazby, neznaméná to, že půjdou dolů i variabilní sazby hypoték.

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Ve druhém pololetí 2022 se v Praze prodalo nejméně bytů za posledních 10 let, ceny novostaveb neklesají

Pražský trh s byty zaznamenal v minulém pololetí silný pokles prodejů a útlum zahájené výstavby nových bytů. V průběhu druhého pololetí byla zahájena výstavba 1670 bytů, což představuje 63% pokles v celoročním srovnání. Ačkoli počet bytů ve výstavbě mírně klesl na 12 400, stavební aktivita zůstává v porovnání s pětiletým průměrem nadále vysoká. Vyplývá to u údajů společnosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 03. 2023

Komentář: Jsem optimista, ale optimismus hypotéku nezaplatí

Inflace zaklepala na dveře a s ní zdražování hypoték. „Jsem optimista, což pomáhá, ale optimismus hypotéku nezaplatí,“ zaznívá v jednom komentáři v jedné ze zemí našich protinožců. Australská centrální banka v době, kdy australská inflace atakuje 8% úroveň, zvýšila sazby na 11leté maximum, na 3,6 %. Zdražení ceny peněz, několikáté v řadě.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023

Nastane letos vhodná doba pro nákup nemovitosti?

Ceny řady nemovitostí po dlouhé době klesají. Na vině jsou mimo jiné drahé hypotéky. Lidé tak s nákupem nezřídka vyčkávají na příznivější dobu. Pomyslné okno, kdy bude možné pořídit bydlení se slevou, se ale možná brzy zavře. Podle odborníků by mohly hypotéky ve druhé půli roku zlevnit, což nastartuje poptávku i růst cen.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *