EUR 25.335

USD 23.337

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.335

USD 23.337

Text: Monika Lukešová

03. 11. 2014

1 komentář

Víte na co si dát pozor při vyřizování hypotéky? Někdy to jsou i maličkosti

 


 

Pozor na sazby „již od“

Láká vás nízká úroková sazba začínající číslem jedna? Tak si ale dejte pozor, jestli si kvůli takovému úroku nemusíte sjednat další produkty. S tím se totiž zvyšují i měsíční poplatky a hypotéka vás pak může vyjít dráž, než by tomu bylo u jiné, zdánlivě dražší banky. Většinou banky požadují navíc sjednání běžného účtu, kreditní karty, životního pojištění nebo pojištění schopnosti splácet.

„Problematický může být živnostník, který uplatňuje náklady paušálem. Některé banky v takovém případě odečtou od příjmů paušální výdaje, dopočet zdravotního a sociálního pojištění a daň z příjmů. Takto vypočtený roční příjem je pro banku směrodatný. Méně přísný přístup spočívá v tom, že banka odečte od příjmů tři čtvrtiny uplatněných paušálních výdajů a daň. Výsledek se pak může lišit velmi zásadně,“ uvádí Jan Kruntorád, předseda představenstva společnosti Gepard Finance.

Na kreditky nezapomínejte

Někteří lidé ani nevědí, že kreditní kartu mají. Prostě jim třeba před půl rokem přišlo výhodné sjednat si platební kartu, aby měli při nákupu vyšší počet bodu a dosáhli tak větších slev. Jenže taková karta vám při sjednávání hypotéky může pěkně zavařit.

Každá banka sice posuzuje bonitu klienta podle jiných kritérií, ale kreditní karty, kontokorenty nebo spotřebitelské úvěry mohou zapříčinit, že vám banka půjčí měně, nebo také vůbec. V praxi může kreditní karta způsobit, že klient dosáhne na hypotéku o čtvrtinu nižší.

Rodinný stav si do občanky nechte zapsat

Od roku 2012 je jen na majiteli občanského průkazu, zda si nechá do dokladu zapsat rodinný stav, či nikoli. Jenže zdánlivá maličkost, tedy nezapsání rodinného stavu, vám může nepříjemně zkomplikovat život.

REKLAMA

Pokud žádáte o hypoteční úvěr, musíte žádat vždy s manželkou /manželem / registrovaným partnerem/partnerkou. Pokud danou osobu nemáte zapsanou, resp. nemáte zapsaný stav v občanském průkazu, musíte prokázat, že jste svobodní či sezdaní. Dosti často se s tímto můžete setkat, pokud jste si nemovitost koupili za svobodna. Oženíte se, vdáte a dále vám běží fixační období, které například končí až za 2 roky. Pokud se rozhodnete svůj úvěr refinancovat u jiné banky, bude po vás banka automaticky požadovat vstup do nové úvěrové smlouvy. Jediné východisko je, rozdělit si jmění manželů,“ říká Zbyněk Prim, specialista na hypoteční úvěry ze společnosti Fincentrum.

Nejdřív si nechte schválit hypotéku, pak plaťte zálohu

Když se rozhodnete, že si pořídíte byt na hypotéku a tu správnou nemovitost stále hledáte, už si pomalu zjišťujte, jestli vám vůbec banka hypotéku schválí. Až najdete vyhovující byt či dům, budete muset jednat rychle a skládat rezervační zálohu, když nemáte alespoň příslib úvěru, je holý nerozum. Některé realitní kanceláře totiž rezervační poplatek nevracejí vůbec, případně jen jeho část. I když vám však realitka vrátí všechny vynaložené prostředky, budete mít o starost navíc.

 „Složit zálohu, aniž by klient měl velice reálnou indikaci, že úvěr dostane, je však hazard. Ještě před hledáním nemovitosti je proto vhodné využít schválení hypotéky v požadované výši a zároveň i schválení maximálního rámce hypotéky,“ upozorňuje Jan Kruntorád.

Jestliže některá banka vaši žádost o úvěr zamítne, nevzdávejte se a zkuste to jinde. Zamítnutí může být z důvodů, které jiné bance nevadí. Určitě je dobré si na pomoc vzít finančního poradce, který by vám s výběrem hypotéky měl pomoci. Ale i tam vybírejte pečlivě.  

REKLAMA

 

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Zajištění úvěru nemovitostí? Pozor na potenciální právní vady takové nemovitosti

Chcete-li si vzít úvěr například pro nastartování svého podnikání a jste zároveň vlastníkem nějaké nemovitosti, můžete ji využít jako zástavu. Než však o půjčku požádáte, měli byste se ujistit, že daná nemovitost nemá žádné právní vady. Jaké jsou a v čem jejich problematika spočívá?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 02. 2024

Ceny pozemků rostly, rodinných domů stagnovaly a bytů klesly

Byty meziročně zlevnily o 5,8 procenta, rodinné domy o 0,1 procenta. Naopak tržní hodnota pozemků díky poptávce převyšující nabídku meziročně rostla o 7,2 procenta. Tempo růstu cen pozemků nicméně v závěru roku zpomalilo. Celkový vývoj na trhu nemovitostí ukazuje, že k rozhodnutí o koupi přichází nejvhodnější doba. Data vyplývají za aktuálního ukazatele ČSOB Index.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: SUR REAL Investments

23. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • orangee

    4 listopadu, 2014

    Ta poslední rada mi přijde v nesouladu s praxí. Hypotéku jsem v létě vyřizoval a oběhl několik bank, ale všechny banky chtěly pro schválení hypotéky aspoň návrh kupní smlouvy (či budoucí kupní smlouvy), nemusela být podepsaná. To znamená, že potřebujete údaje o prodávajícím a údaje o nemovitosti. Pokud kupujete přes RK, nedostanete údaje bez podpisu rezervační smlouvy (ne každý majitel má na dveřích jméno nebo číslo bytu). I když kupujete od prodávajícího, nemůžete bez jeho vědomí ho psát někam do kupní smlouvy. A když to uděláte a banka hypotéku schválí, riskujete, že mezitím je byt prodaný.

    Odpovědět