EUR 24.745

USD 23.668

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.0 %

EUR 24.745

USD 23.668

Text: Roman Klein

Foto: Shutterstock

13. 06. 2022

1 komentář

Vyplatí se nákup nemovitosti s využitím hypotéky při současné inflaci

 

Nemovitosti jsou stále více aktuální téma, především kvůli jejich samotným cenám a cenovému nadhodnocení spojující se s velikým nedostatkem na trhu, kdy poptávka vysoce převyšuje nabídku. Zde nastává u spotřebitelů otázka, zda se stále vyplatí uvažovat o vlastní nemovitosti nebo již nastala doba, kdy je pro spotřebitele vhodnější bydlet v podnájmu. 

Zároveň je vzhledem k tématu důležité si vymezit místo nákupu nemovitosti a momentální inflaci a určit si možnosti, zda se spotřebitelům hypotéka vyplatí či nevyplatí.

Vývoj úrokové sazby od května 2021 do května 2022 (aktuálně 5,71 % p. a.)

Zdroj: Fincentrum Hypoindex

Hypoteční úvěr x nájemné

Představme si následující praktickou situaci, kdy jako spotřebitel řešíme, zda si nemovitost, nacházející se na žádané lokalitě Praha 2 – Vinohrady pořídit skrze hypoteční úvěr nebo zůstat u bydlení v podnájmu. Zároveň máme našetřené finanční prostředky ve výši 2.000.000 Kč

REKLAMA

Nemovitost bude mít tyto parametry:

 • Byt 2+kk
 • Výměra: 54 m²
 • Možnost parkování
 • Kupní cena: 7.850.000 Kč. X nájem: 29.000 Kč/měsíc. (bez energií)

Spotřebitel musí počítat se skutečností, že banky a hypoteční centra vycházejí z bonitnosti klienta a jeho schopnosti splácet závazky. Další ovlivňující faktor nastává v tom, že banky nabízejí možnost půjčit si maximálně 80 % resp. 90 % z kupní ceny nemovitosti. V tomto případě zde hraje majoritní faktor výše našetřených finančních prostředků a konečná výše, kterou si spotřebitel požaduje půjčit.

Po zadání údajů do hypoteční kalkulačky nám vyplynou tyto hodnoty:

 • Úrok: 5,71 % p. a. (Fincentrum Hypoindex, červen 2022)
 • Inflace: 16 % p. a.
 • RPSN od: 5.91 % p. a.
 • Splatnost: 30 let
 • Měsíční splátka: 31.807 Kč X nájem: 29.000 Kč/měsíc. (bez energií)

Rozdíl mezi hypotečním úvěrem a měsíčním nájemném činí 2.807 Kč, což při současných cenách a nákladech nečiní markantní rozdíl a je důležité si zde uvědomit skutečnost, že po splacení hypotečního úvěru, připadne nemovitost do 100 % vlastnictví spotřebitele.

Výhodnost hypotečního úvěru s ohledem na inflaci

I když úrokové sazby stále stoupají, je třeba se ohlédnout také na další důležitý faktor. Tím je inflace, která v České republice v květnu byla 16 % hranici. Současný stav s nemovitostmi v České republice je velice nedostatečný, inflace zároveň stále více zdražuje život Českých spotřebitelů a s ohledem na nemovitosti nebudou dále stoupat pouze energie, ale budou muset reagovat také majitelé nemovitostí, kteří budou nuceni zvyšovat také nájmy. S ohledem na skutečnost, že momentální úroková sazba u hypotečních úvěrů je kolem 5,7 % a s přihlédnutím na potencionální bonitnost a výši našetřených peněžních prostředků žadatele, se hypoteční úvěr v této době ukazuje stále jako dobrá volba pro spotřebitele s ohledem na inflaci a současné ceny.

Hypoteční úvěr by se v současné době nevyplatil primárně žadatelům, kteří by nebyli schopni, jak dostát závazkům, tak také těm, kteří mají více napnutý rozpočet domácnosti a již by si nemohli dovolit vyšší potencionální náklady.

Zde je ale důležité si uvědomit nejen současný stav s nemovitostmi a inflaci, ale také potencionální budoucí stav. V současné době nic nenasvědčuje tomu, že by se ceny nemovitostí měly snižovat či se jakýmkoli výrazným způsobem měnit celková situace s nimi. Proto se právě teď může jednat o stále dobrou dobu uvažovat o hypotečním úvěru s přihlédnutím k faktům, že při vhodné fixaci i případné možnosti refinancování oproti současné výši inflace se do budoucna může jednat o kvalitní investici, kterou beze sporu investice do nemovitosti stále je.

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Vývoj fincentrum hypoindexu

%5.71 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%
Historie vývoje


Související články

Situace v Brně – roste počet dostupných bytů, ceny ale neklesají a jsou na maximu

V nabídkách brněnských developerů se na začátku léta nachází 1220 volných bytů. To je skoro třikrát více než před rokem. Ceny brněnských novostaveb přesto neklesají a drží se na historických maximech. Situaci s vývojem cen nepomáhá ani odklad nového územního plánu, který měl možnosti výstavby dostupného bydlení rozšířit. Růst cen se promítá také do cen nájemních bytů […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: IMPERA Styl

04. 07. 2022

Levné peníze a drahé byty

Uplynulé roky se nesly ve znamení levných peněz. Inflace cen domů a bytů nejen v Česku trhala rekordy. Opět jednou se ukázala závislost cen domů a bytů na úrokové míře a měnové politice.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

30. 06. 2022

Komentář: Co se jinde o současném realitním trhu nedočtete. Je čas panikařit?

Chtěl by koupit byt v Praze, a proto začal pražský realitní trh sledovat. Říkejme mu Jakub a řekněme, že je bádavý příslušník střední třídy. Vystupuje na straně kupujících a má v tomto ohledu vlastně i střet zájmů. I tak jeho postřehy mohou být výpovědí o aktuálním dění na realitním a hypotečním trhu.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

29. 06. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • jenda

  13 června, 2022

  Bonitnost vs bonita !

  Jako hezké, ale proboha, do nákladů hypotéky počítejte hlavně zaplacené úroky, až to srovnávejte s nájmem, kde házíte do kanálu všechno. Když si půlku splátky nechám ve formě bytu, tak nemůžu přece říct, že mi vychází líp nájem.

  Sorryjako.

  Odpovědět