Středa 12. května. Svátek má Pankrác.

Vysoké úrokové sazby jsou v nedohlednu. Přinášíme přehled aktuálních nabídek

Monika Lukešová

Úrokové sazby u hypoték klesají. To už je několikrát omílaná fráze. Ale pravdivá. Zájemci o hypotéky a refinancující mohou jen jásat. Sazby klesly a pravděpodobně nadále klesat budou. V červenci znovu snížila úrokové sazby například Česká spořitelna a mBank.

Některé banky pořádají o prázdninách různé slevové akce, protože nechtějí nechat zájemce o hypotéky v létě zahálet. Lidé si stále nejčastěji půjčují na bydlení. Objem hypotečních úvěrů se podle ČBA aktuálně meziročně zvýšil o 6,8 procenta.

„Prognózy hovoří o zrychlení růstu českého hospodářství. Ve prospěch tohoto vývoje hovoří mimo jiné skutečnost, že již několik měsíců dochází k meziročnímu růstu objemu spotřebitelských úvěrů. To potvrzuje, že lidé v konec krize skutečně věří,“ komentuje vývoj Jan Matoušek, náměstek výkonného ředitele ČBA.

Ačkoliv ČBA ke konci března zaznamenala dílčí meziměsíční pokles, meziročně je dynamika spotřebitelských úvěrů stále pozitivní, ke konci dubna vzrostly o 1,4 %. Z meziročního srovnání je také patrné, že lidé ztrácí zájem o standardní a překlenovací úvěry ze stavebního spoření. Jejich pokles činil celkem 5,2 %.

Sazby u hypoték klesají a vydrží

Nízké úrokové sazby v létě buď ještě klesnou, nebo budou stagnovat. Určitě však neporostou. „Příznivé sazby by měly vydržet do konce léta. Období léta se všeobecně pokládá za okurkovou sezónu a platí to i pro hypoteční trh. To ale neznamená, že se o prázdninách nebude na poli hypoték nic dít. Zvláště menší banky se mohou pokusit využít zdánlivého klidu zbraní a ukousnout si větší podíl na hypotečním koláči. Člověk, který potřebuje hypotéku během dalšího půl roku až roku řešit, proto nemá důvod vyčkávat v naději, že sazby ještě poklesnou, a měl by využít letních akcí bank,“ říká Jan Kruntorád, předseda představenstva společnosti Gepard Finance.

Aktuální úrokové sazby – červenec 2014

Banka

1 fixace

3 fixace

5 fixace

LTV*

Česká spořitelna

3,79

2,89

2,69

do 100 %

ČSOB

4,29

3,14

3,19

do 70 %

Equa Bank

4,09

2,69

2,79

do 100 %

Fio banka

2,99

2,64

2,59

do 70 %

GE Money Bank

3,7

2,79

2,79

do 85 %

Hypoteční banka

4,29

2,94

2,99

do 70 %

Komerční banka

3,59

2,79

2,79

do 85 %

LBBW

3,49

2,48

2,67

do 90 %

mBank

2,74

2,09

2,44

od 51 % do 80 %

Raiffeisenbank

3,99

2,69

2,69

do 100 %

UniCredit Bank

4,04

2,10

2,20

do 85 %

Sberbank

3,89

2,49

2,36

do 70 %

Wüstenrot

3,79

2,49

2,64

do 70 %

Zdroj: Internetové stránky bank; zeleně označené sazby jsou nižší než v minulém srovnání, oranžové vyšší.  *Úrokové sazby platí pro uvedené LTV.

Česká spořitelna: Úrokové sazby zohledňují slevu za splácení z aktivního Osobního účtu ČS (Osobního konta ČS), slevu za výši hypotéky, slevu za sjednané pojištění schopnosti splácet od PČS pro případ smrti, plné invalidity, pracovní neschopnosti a ztráty zaměstnání a v případě fixace na 3–5 let slevu za službu Hypotéka s prémií.

ČSOB: V uvedených úrokových sazbách je započtena sleva za využití pojištění u ČSOB Pojišťovny (pojištění nemovitosti nebo pojištění domácnosti a pojištění úvěru) ve výši 0,10 % p.a. a také sleva za splácení úvěru formou inkasa z účtu u ČSOB/ERA ve výši 0,10 % p.a. Nesplnění kterékoliv z uvedených podmínek pro slevy není překážkou poskytnutí hypotečního úvěru, v takovém případě však nevzniká nárok na příslušnou slevu z úrokové sazby.

Hypoteční banka: sazby jsou včetně započtené slevy v rámci platné akční nabídky pro úvěry v objemu >= 1 mil. Kč a <2mil. Kč.
V uvedených úrokových sazbách je započtena sleva za využití pojištění u ČSOB Pojišťovny (pojištění nemovitosti nebo pojištění domácnosti a pojištění úvěru) ve výši 0,10 % p.a. a také sleva za splácení úvěru formou inkasa z účtu u ČSOB/ERA ve výši 0,10 % p.a. Nesplnění kterékoliv z uvedených podmínek pro slevy není překážkou poskytnutí hypotečního úvěru, v takovém případě však nevzniká nárok na příslušnou slevu z úrokové sazby. Úrokové sazby platí pro nové klienty po dobu prvního fixačního období.

Anketa: Jakou fixaci úrokové sazby byste aktuálně zvolili?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

5 komentářů k článku “Vysoké úrokové sazby jsou v nedohlednu. Přinášíme přehled aktuálních nabídek”

 1. Petr napsal:

  Tabulka s úrokovými sazbami je na první pohled značně zkreslující a uvádí sazby za předpokladu, že splníte dodatečné podmínky (např. vedení účtu, placení kreditkou, uzavření životního pojištění, nemovitosti a řadu dalších omezujících podmínek). Pokud na ně klient nepřistoupí, tak se rázem dostane na vyšší úrok…Takže tato tabulka má velmi omezující vypovídací schopnost. Věřte mi, že vím, o čem mluvím, protože v současné době hypotéku vyřizuji a nabídkami různých bank se zabývám (porovnávám) několik měsíců…např. nabízená sazba 2,2 % p.a. na 5 let u Unicredit Bank je za podmínky, že si uzavřete jednorázové pojištění (pokud né, tak už jste na 2,7 % p.a.), rovněž aktivně musíte využívat účet (jinak o 0,5 % p.a. nárůst) a rovněž sleva za aktivní využívání kreditky (pokud né, tak opět navýšení inzerované magické sazby 2,2 % p.a. o 0,1 %)…takže počítat z Vás umí každý a sám víte, na jakou sazbu byste se v reálu dostali. Stejně tak u jiných bank…u mBank uvedena na 5 let sazba 2,44 % p.a., ale nikde není napsáno, že musíte uzavřít životní pojištění (což jsou další náklady). Jinak standard je 2,69 % na 5 let…
  Autor příspěvku tím chce říct, že tyto „polovičaté“ informace uvedené v tabulkách nemají bez uvedení všech podmínek jednotlivých bank žádný smysl…pokud tedy není účelem článku klienta zmást…věřím že nikoliv. Díky za dočtení až sem…A lidi, nezapomínejte číst veškeré podmínky a dokumenty předkládané bankou…neboť po podpisu smlouvy už není cesta zpět a může se Vám to draze nevyplatit :-)

  1. Monika napsal:

   Re:

   Dobrý den,
   máte pravdu u hypoték se velmi často postupuje individuálně. Úrokové sazby v tabulce jsou orientační. Podmínky jsou uváděné vždy pod tabulkou, tedy pokud jsou uvedeny na stránkách bank. Samozřejmě pak záleží na bance, na bonitě klienta, další sjednaných službách a jiných aspektech. Určitě není účelem článku klienta zmásta, ale připravit na rozdíly úrokových sazeb u jednotlivých bank. Bohužel neexistuje možnost, jak udělat tabulku více uživatelsky přívětivou. Jedinou variantou je tzv. mystery shopping, ale to rozhodně nelze dělat každý měsíc.

 2. Standa napsal:

  souhlas s Petrem

  Naprosto souhlasím s Petrem, nedávno jsem přefinancoval a sazby hodně plavou podle podmínek. Někde vám dají slevu v řádu 0,1–0,2%, ale musíte si u nich objednat souběžný „Zlatý“ běžný účet s měsíčním poplatkem 199 Kč (Raiffka), jinde pojistky, jinde kreditky a jiné karty s minimálním obratem na kartě x tisíc Kč atd. atd. Celkově tyto poplatky slevu na úroku v podstatě vynulují, jen si banka připíše produkt navíc.
  Rozhodně by bylo zajímavé, jak jste se dostali na ty sazby u mBank, protože je považuju za nereálné. Sazby z úrokového lístku na jejich webu jsou 2,74%/2,84%/3,14% pro LTV do 50%/80%/100%, o slevách se tam nic nepíše a když jsem s nimi toto téma otevřel, tak mi slevy nenabídli. Unicredit podobně, paní hypoteční specialistka na centrále na Náměstí Republiky byla toporná jako kdyby spolkla pravítko a chtěla se mě rychle zbavit, takže dotaz na podmínky slev vyloženě odbyla jednou větou.

 3. Mirek napsal:

  sazby mBank

  mBank sazby 2,74%/2,84%/3,14% pro LTV do 50%/80%/100% jsou VARIABILNÍ SAZBY.
  sazby na FIX 5 let jsou 2,69% do 80% LTV a 2,99% pro LTV 81–100%. Takže 2,44% musí být taky solidně zapodmínkovaná.

  1. Petr napsal:

   Re: sazby mBank

   Sazba 2,44 % p.a. u mBank je za podmínky sjednání životního pojištění…vždy mají základní sazby a když uzavřete životní pojištění, tak se základní sazba snižuje o 0,25 %…výhodnost, ať si každý posoudí sám..

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *