Středa 28. července. Svátek má Viktor.

Záchod v bytě? Zdaleka ne samozřejmost

Petr Zámečník

Standard bydlení se zvyšuje. Mnohde ale pomalu a s obtížemi. Zatímco záchod či vanu nebo sprchu přímo v bytě považuje většina lidí za samozřejmost, někteří si o tom mohou nechat jen zdát. A to i v Evropské unii.

Pohodlné a kvalitní bydlení bývá známkou vyspělosti země. Sice se s růstem bohatství státu často zmenšují průměrné výměry bytů, protože prostor se stává dražším, vybavenost bytů stoupá. Ovšem i tak zdaleka ne každá domácnost má na dosah samozřejmosti, za jaké jsme si zvykli považovat záchod či vanu nebo sprchový kout přímo v bytě.

V celé Evropské unii žije 3 % lidí, kteří si luxus vlastní splachovací toalety nemohou dovolit. Více jich je v nových členských zemích, kde jejich podíl dosahuje 12,3 %[1], ovšem ani v původní EU 15 se najde 0,5 % lidí bez základního vybavení.

Vlastní WC je kupodivu méně častá než vlastní vana nebo sprcha. V rámci celé Evropské unie bez „mycího příslušenství“ žije pouze 2,7 %, přičemž v nových zemí EU 11,5 % a ve starší EU 15 jen 0,4 %.

Česká republika se bytovým vybavením blíží spíše západoevropským zemím. Vlastní splachovací záchod chybí pouze 0,9 % domácností, vanu ani sprchu nemá 0,6 % českých domácností. Sousední Slovensko je na tom podobně (1,1 % domácností bez WC a 0,3 % bez vany a sprchy). Situace se přitom zlepšuje. Ještě v roce 2005 bylo v  bez záchodu Česku 2 % a na Slovensku 3,2 % domácností a bez sprchy či vany v Česku 1,4 % a na Slovensku 1,3 % domácností.

Nejhůře ve statistice dopadá Rumunsko. I v jeho případu se ale situace zlepšuje. Bez splachovacího WC je v Rumunsku 37 % obyvatel, přičemž ještě v roce 2007 jich bylo 44 %. Vanu ani sprchu nemá 35,4 % Rumunů, což znamená také významné zlepšení oproti roku 2007, kdy jich bylo 41,8 %.

Prakticky 100% pokrytí splachovacími toaletami mají severské země – Norsko, Island, Švédsko a Nizozemí. Blíží se jim ještě Švýcarsko (0,1 % lidí bez WC), Malta (0,1 %) a Španělsko (0,1 %).

Jsme bohatí

Vyspělý svět, Česko ani Slovensko nevyjímaje, patří mezi bohaté státy světa. Naše bohatství je tak velké, že ho můžeme doslova splachovat do záchodu. Či přesněji: Splachovat s ním záchod.

„Více než miliarda lidí na světě nemá přístup ke kvalitnímu zdroji pitné vody,“ uvádí encyklopedie Wikipedia.org. Bez přístupu k pitné vodě je v současnosti přibližně 800 mil. lidí, tedy cca 11 % světové populace. I proto je voda je občas přirovnávána ke zlatu budoucnosti a někteří fatalisté již rýsují novodobé války o vodu. A v takové situaci si můžeme dovolit splachovat pitnou vodou.

Přinejmenším ke splachování je možné používat užitkovou vodu. Příliš často ale využívaná není. Většina domů má pouze jedny rozvody vody, a tudíž není připravena na využití např. dešťové vody.

Evropské unii se splachování nelíbí

Evropská unie přichází s nespočtem kontroversních regulačních nápadů. Jedním z posledních je návrh, který se zabývá regulací množství vody použité na splachování záchodu.

„Poslední zvěrstvo, které Evropská unie připravuje – má být jednotná norma na evropské záchody kvůli vysoké spotřebě vody existujících záchodů. Kdyby se tato norma přijala, hrozí nebezpečí, že celá Evropská unie bude smrdět,“ uvedl současný prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro Investujeme.cz.


[1] Není-li uvedeno jinak, údaje jsou z databází Eurostatu za rok 2012. Novější data zpravidla nejsou k dispozici a některá uváděná čísla jsou i tak pouze předběžné údaje.

Anketa: Jste spokojeni se svým bydlením?

Nahrávání ... Nahrávání ...

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *