EUR 25.425

USD 23.531

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.425

USD 23.531

Mladí se dočkají nové podpory bydlení

 


 

„Důležité je, aby se zpřístupnily úvěry na pořízení vlastního bydlení mladým lidem, kteří již mají děti a jejichž postavení z hlediska posuzování schopnosti splácet je horší než u bezdětných párů. Navíc úvěry budou poskytovány s nízkou úrokovou sazbou a s možností přerušení splácení v obtížných životních situacích,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová.

Nízkoúročený úvěr na pořízení bydlení

Úvěr na bydlení od 50 do 600 tisíc korun mladým lidem do 36 let, kteří pečují trvale o dítě do šesti let, bude poskytovat Státní fond rozvoje bydlení (SFRB). Nízkoúročený úvěr bude možné využít na pořízení obydlí výstavbou novostavby, nástavbou, vestavbou, přístavbou nebo změnou stavby na stavbu pro bydlení, ale i na koupi bytu nebo rodinného domu či na převod družstevního podílu v bytovém družstvu.

Výše úvěru je jednak omezena absolutní částkou 600 tisíc korun, ale také relativně k ceně pořizovaného bydlení a k výši celkového financování pomocí zadlužení, tedy 50 procent pořizovací ceny nemovitosti a 90 procent pořizovací ceny pomocí všech úvěrů. Úvěr je navíc možné bez sankcí kdykoliv předčasně splatit.

Úroková sazba od 1,46 procenta

Úroková sazba je odvozena od aktuální základní referenční úrokové sazby Evropské unie, která od 1. ledna 2016 činí 0,46 procenta. K referenční úrokové sazbě je připočten jeden až dva procentní body podle rizikovosti žadatele. Úvěr je poskytován na 15 let s fixací maximálně na pět let.

Možnost přerušení splácení až na šest let

Splácení úvěru je možné přerušit maximálně třikrát až na dva roky, tedy celkem na dobu šesti let. Důvodem přerušení může být narození nebo osvojení dalšího dítěte či obtížná životní situace, jako je úmrtí partnera, dlouhodobá nemoc či nezaměstnanost po dobu delší než tři měsíce.

REKLAMA

Úvěr je při přerušení úročen jednoprocentní sazbou. Vzhledem ke konkrétnímu výčtu situací při přerušení splácení dlužníky je podle vlády nepravděpodobné, že by mohlo dojít ke zneužití přerušení a využití velmi výhodné úrokové sazby.

Ozývají se i hlasy proti

Mladé rodiny s dětmi mívají u bank často ztíženou pozici při žádostech o úvěr na bydlení. Pro banky jsou bonitnější bezdětní žadatelé, a to i přesto, že mají srovnatelné příjmy. SRFB hodnotí bonitu dlužníka podle svých pravidel. Klient tak může být pro SFRB méně rizikový než pro banku.

Nesplacených úvěrů se SFRB neobává. V minulosti totiž SFRB poskytl více než 30 tisíc úvěrů fyzickým osobám v hodnotě přesahující osm miliard korun a problémové úvěry dosáhly pouze jednoho procenta, ohrožené úvěry pak 0,2 procenta. V porovnání s bankami si SFRB vede znatelně lépe.  

Někteří odborníci se ale domnívají, že v oblasti komerčních úvěrů je nabídka již dostatečně široká a státní podpora mladých rodin s dětmi je tudíž zbytečná. Úrokové sazby komerčních úvěrů jsou v současné době tak nízké, že jsou s vládním návrhem srovnatelné. Na druhou stranu očividnou výhodou návrhu je, že není nutná zástava nemovitosti. Díky tomuto úvěru bez nutnosti zástavy jsou banky v lepší pozici, protože mají více zajištěný úvěr.

REKLAMA

Developeři a realitní makléři jsou návrhu nakloněni. A není divu. Developerům i realitním kancelářím přibydou další zákazníci, kteří si budou moci pořídit vlastní bydlení. Trh bude navíc podle nich obohacen o další možnosti financování bydlení.

Ministryně pro místní rozvoj počítá pro letošní rok s poskytnutím úvěrů v objemu až 100 milionů korun. Vzhledem k objemu vyčleněných výdajů by hypoteční trh neměl být ovlivněn. Banky poskytnou za pouhý měsíc úvěry na bydlení za více než 10 miliard korun.

Byt za 600 tisíc v Praze nepořídíte

V Praze ovšem vlastní bydlení za 600 tisíc korun nepořídíte. V jiných regionech to ale může být až příliš. Například v Chomutově za tuto částku můžete koupit až dva byty. Nízkoúročená půjčka od státu by tak mohla najít své uplatnění zejména v menších městech, severních Čechách či na Moravě.

Ministerstvo pro místní rozvoj si od podpory slibuje zvýšení dostupnosti vlastního bydlení pro mladší osoby s dětmi, jejichž situace je dočasně ztížena, a kteří nedisponují dostatečnými úsporami. Podpora by měla podle ministerstva také pomoci ke stabilizaci mladých právě na venkově, kde je i omezená možnost nájemního bydlení.

Program bude vyhlášen nařízením vlády, což znamená, že nebude podléhat schvalování zákonodárců.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Gauner

  15 března, 2016

  Heslem vlády je: ještě větší ZADLUŽENÍ a slastně se koukat, kdo do té pasti skočí.Za málo, peklo na zemi.Ano už dávno běží, a ti, co si půjčují, jsou ve válce zla, proti dobru, právu a pravdě.Válka mezi zákeřnou vládou, která to způsobila a převychovanými mladými hlupáky jejich režimem pokračuje. Ďábelský plán ve stylu pokrytecké nabídky, slušnosti, reklam, médií, zotročení a zadluženosti je mířen k vykořisťované manipulaci, kdy se oni, banky a další napakují, přes různá jejich nařízení a platby a degradovaní hlupáci mladí, zadlužují a vytváří pro ně cestu zloděje a zla, o kterém ani nepomyslí!Jak jednoduché a bezduché a bez rozumu řešení.Všechny výhody jim vzali a teď šíří nekontrolovaně skrytou a nečestnou válku zvanou mír. Co za tím vším je? To nikomu vláda neřekne. Takto to vhodí se vším, ne co zmanipulovaný rozum nestačí. Čest, pravda, poctivost, uvědomění si sama sebe a svůj osud mladým už vzali a oni už jednají proti své vůli a důstojnosti. Vidíme to na zombie migraci a dalších strašácích. Jen hlupák to už nevidí.

  Odpovědět

 • josef

  15 března, 2016

  Rekl bych, ze takove podminky jsou v rozporu s antidiskrimi­nacnim zakonem.

  Odpovědět