EUR 25.265

USD 23.663

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.265

USD 23.663

Text: Petr Zámečník

16. 09. 2019

0 komentářů

Záporné úrokové sazby: Zas o kousek blíž

 

Evropská centrální banka (ECB) snížila své základní úrokové sazby. Následovala ji obratem Dánská národní banka (Danmarks Nationalbank). Obě tak posunuly depozitní sazby hlouběji pod nulu. Jaký to může mít vliv na hypotéky?

Loading 


Evropská centrální banka minulý čtvrtek rozhodla o snížení depozitní úrokové sazby o 0,1 procentního bodu na -0,5 %. Obratem na to zareagovala Dánská národní banka a také snížila svou depozitní sazbu o 0,1 procentního bodu, ovšem na -0,75 %. Záporné úrokové sazby přitom (zjednodušeně) znamenají, že banky, které peníze nepůjčí svým klientům, za ně centrální bance zaplatí.
Banky jsou zápornými sazbami nuceny poskytovat více úvěrů. Aby se jim to podařilo, musí o klienty více bojovat – musí jim nabídnout lepší podmínky. A nebo si nakoupí dluhopisy. V obou případech ale narážejí na problém.
Klienti, kteří si chtěli půjčit za příznivých podmínek, tak již dávno učinili. Zbývají tak převážně klienti s horší bonitou – a větším rizikem nesplácených půjček. Nebo banky musí bonitnějším klientům platit, aby si jejich peníze vzali a něco za ně nakoupili. I tak se to bankám vyplatí.
S dluhopisy je stejný problém. Bezpečné státní dluhopisy bez měnového rizika se obchodují často se záporným zhodnocením, tudíž se banka může rozhodnout: Zaplatí úrok státu, nebo centrální bance? Pokud nechce ani jedno, musí přijmout vyšší riziko a koupit dluhopisy korporátní, nebo se poohlédnout po státních dluhopisech v zahraničí.

Záporné úrokové sazby a hypotéky

Snížení základní depozitní úrokové sazby v Dánsku může vést k dalšímu poklesu úrokových sazeb hypotečních úvěrů. Hypotéku přitom lze v Dánsku již nyní pořídit za -0,5 % ročně. Banka tím „ušetřila“ 0,15 procentního bodu, který nemusela zaplatit Dánské národní bance. A riziko? To jí pokryly další poplatky.
Úroková sazba hypotéky je pouze jedním z mnoha nákladů s hypotékou spojených. Celkové průměrné roční náklady úvěrů udává tzv. RPSN (roční procentní sazba nákladů). Ta se u „hypoték pod 0 %“ v Dánsku pohybovala kolem 2 % ročně. Jak říká již klasické rčení: „Nechci slevu zadarmo.“
Další snížení depozitní úrokové sazby může dánské hypotéky ještě zlevnit. Ani pak ale na nich nejspíš Dánové nevydělají.

Záporné úrokové sazby v Česku

České republice se záporné sazby hypotečních úvěrů nejspíš vyhnou. Česká národní banka (ČNB) sice může reagovat na snížení evropských sazeb snížením svých vlastních, nicméně ty mají do nuly ještě nemalý prostor.
Krom toho ČNB spíše než záporné úrokové sazby využívá jiné alternativní kroky měnové politiky – tisk peněz prostřednictvím kurzového závazku.
Tip: Proč se Česku vyhnuly záporné sazby hypoték

Záporné sazby: Žádná výhra

Přestože dlužníci mají rádi nízké úrokové sazby a při záporných se již vysloveně radují, nejsou negativní sazby žádnou výhrou.
V prvé řadě jsou poměrně pevně provázané úrokové sazby hypotečních úvěrů a ceny nemovitostí. Klesnou-li sazby hypoték, dosáhne na úvěr více domácností, čímž se zvýší poptávka po bytech a rodinných domech – a vyšší poptávka při nezměněné nabídce vede k růstu ceny.
Vydělat na nízkých sazbách tak mohou především lidé, kteří již hypotéku splácí a mohou ji refinancovat, nebo obecně majitelé nemovitostí, jimž roste cena jejich majetku.
A na druhé straně jsou zodpovědní lidé, kteří si tvoří úspory. Ti na záporných sazbách prodělávají hned dvakrát: Nejprve nevydělají na úrocích, či ještě něco zaplatí, a pak ještě utrpí inflací, kterou záporné sazby podporují.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Během prvního čtvrtletí se v Brně prodalo nejvíce bytů za dva roky

Za první kvartál roku 2024 našlo své kupce celkem 246 brněnských novostaveb. Oproti průměru za předchozí rok, který byl poznamenán utlumenou poptávkou v důsledku vysokých úrokových sazeb, se jedná o 100% nárůst. Jak vyplývá z dat společnosti Trikaya, začátek letošního roku byl natolik úspěšný, že dokonce překonal dlouhodobý průměr. Ceny zatím stoupají pozvolna, pohybují se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 04. 2024

Analýza: Budou v Praze nájmy opět srovnatelné se splátkami hypoték?

Doba, kdy bude v Praze opět srovnatelné splácet vlastní byt a bydlet v nájmu, se pravděpodobně rychle blíží. V následujících dvou letech by se ceny nových bytů měly zvyšovat o 5 % ročně, postupně klest sazby hypoték ke 3 % a růst nájemné v průměrně o 10 % za rok. Vyplývá to z aktuální analýzy Central Group.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024

Hypoteční trh oživuje, meziročně stoupnul v březnu o polovinu

Z meziročního pohledu byl objem poskytnutých hypoték v březnu vyšší téměř o 50 %, zatímco v únoru rostl trh meziročně ještě o dvojnásobek. Nižší meziroční dynamika souvisí s vyšší srovnávací základnou z loňského roku, kdy začala hypoteční aktivita od března oživovat. Byplývá to z aktuálních dat ČBA Hypomonitoru.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *