EUR 23.845

USD 22.125

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.845

USD 22.125

Text: Petr Zámečník

16. 09. 2019

0 komentářů

Záporné úrokové sazby: Zas o kousek blíž

 

Evropská centrální banka (ECB) snížila své základní úrokové sazby. Následovala ji obratem Dánská národní banka (Danmarks Nationalbank). Obě tak posunuly depozitní sazby hlouběji pod nulu. Jaký to může mít vliv na hypotéky?

Loading 


Evropská centrální banka minulý čtvrtek rozhodla o snížení depozitní úrokové sazby o 0,1 procentního bodu na -0,5 %. Obratem na to zareagovala Dánská národní banka a také snížila svou depozitní sazbu o 0,1 procentního bodu, ovšem na -0,75 %. Záporné úrokové sazby přitom (zjednodušeně) znamenají, že banky, které peníze nepůjčí svým klientům, za ně centrální bance zaplatí.
Banky jsou zápornými sazbami nuceny poskytovat více úvěrů. Aby se jim to podařilo, musí o klienty více bojovat – musí jim nabídnout lepší podmínky. A nebo si nakoupí dluhopisy. V obou případech ale narážejí na problém.
Klienti, kteří si chtěli půjčit za příznivých podmínek, tak již dávno učinili. Zbývají tak převážně klienti s horší bonitou – a větším rizikem nesplácených půjček. Nebo banky musí bonitnějším klientům platit, aby si jejich peníze vzali a něco za ně nakoupili. I tak se to bankám vyplatí.
S dluhopisy je stejný problém. Bezpečné státní dluhopisy bez měnového rizika se obchodují často se záporným zhodnocením, tudíž se banka může rozhodnout: Zaplatí úrok státu, nebo centrální bance? Pokud nechce ani jedno, musí přijmout vyšší riziko a koupit dluhopisy korporátní, nebo se poohlédnout po státních dluhopisech v zahraničí.

Záporné úrokové sazby a hypotéky

Snížení základní depozitní úrokové sazby v Dánsku může vést k dalšímu poklesu úrokových sazeb hypotečních úvěrů. Hypotéku přitom lze v Dánsku již nyní pořídit za -0,5 % ročně. Banka tím „ušetřila“ 0,15 procentního bodu, který nemusela zaplatit Dánské národní bance. A riziko? To jí pokryly další poplatky.
Úroková sazba hypotéky je pouze jedním z mnoha nákladů s hypotékou spojených. Celkové průměrné roční náklady úvěrů udává tzv. RPSN (roční procentní sazba nákladů). Ta se u „hypoték pod 0 %“ v Dánsku pohybovala kolem 2 % ročně. Jak říká již klasické rčení: „Nechci slevu zadarmo.“
Další snížení depozitní úrokové sazby může dánské hypotéky ještě zlevnit. Ani pak ale na nich nejspíš Dánové nevydělají.

Záporné úrokové sazby v Česku

České republice se záporné sazby hypotečních úvěrů nejspíš vyhnou. Česká národní banka (ČNB) sice může reagovat na snížení evropských sazeb snížením svých vlastních, nicméně ty mají do nuly ještě nemalý prostor.
Krom toho ČNB spíše než záporné úrokové sazby využívá jiné alternativní kroky měnové politiky – tisk peněz prostřednictvím kurzového závazku.
Tip: Proč se Česku vyhnuly záporné sazby hypoték

Záporné sazby: Žádná výhra

Přestože dlužníci mají rádi nízké úrokové sazby a při záporných se již vysloveně radují, nejsou negativní sazby žádnou výhrou.
V prvé řadě jsou poměrně pevně provázané úrokové sazby hypotečních úvěrů a ceny nemovitostí. Klesnou-li sazby hypoték, dosáhne na úvěr více domácností, čímž se zvýší poptávka po bytech a rodinných domech – a vyšší poptávka při nezměněné nabídce vede k růstu ceny.
Vydělat na nízkých sazbách tak mohou především lidé, kteří již hypotéku splácí a mohou ji refinancovat, nebo obecně majitelé nemovitostí, jimž roste cena jejich majetku.
A na druhé straně jsou zodpovědní lidé, kteří si tvoří úspory. Ti na záporných sazbách prodělávají hned dvakrát: Nejprve nevydělají na úrocích, či ještě něco zaplatí, a pak ještě utrpí inflací, kterou záporné sazby podporují.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Ve druhém pololetí 2022 se v Praze prodalo nejméně bytů za posledních 10 let, ceny novostaveb neklesají

Pražský trh s byty zaznamenal v minulém pololetí silný pokles prodejů a útlum zahájené výstavby nových bytů. V průběhu druhého pololetí byla zahájena výstavba 1670 bytů, což představuje 63% pokles v celoročním srovnání. Ačkoli počet bytů ve výstavbě mírně klesl na 12 400, stavební aktivita zůstává v porovnání s pětiletým průměrem nadále vysoká. Vyplývá to u údajů společnosti […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 03. 2023

Komentář: Jsem optimista, ale optimismus hypotéku nezaplatí

Inflace zaklepala na dveře a s ní zdražování hypoték. „Jsem optimista, což pomáhá, ale optimismus hypotéku nezaplatí,“ zaznívá v jednom komentáři v jedné ze zemí našich protinožců. Australská centrální banka v době, kdy australská inflace atakuje 8% úroveň, zvýšila sazby na 11leté maximum, na 3,6 %. Zdražení ceny peněz, několikáté v řadě.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023

Nastane letos vhodná doba pro nákup nemovitosti?

Ceny řady nemovitostí po dlouhé době klesají. Na vině jsou mimo jiné drahé hypotéky. Lidé tak s nákupem nezřídka vyčkávají na příznivější dobu. Pomyslné okno, kdy bude možné pořídit bydlení se slevou, se ale možná brzy zavře. Podle odborníků by mohly hypotéky ve druhé půli roku zlevnit, což nastartuje poptávku i růst cen.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *