EUR 25.375

USD 23.368

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.375

USD 23.368

Text: Petr Zámečník

16. 09. 2019

0 komentářů

Záporné úrokové sazby: Zas o kousek blíž

 

Evropská centrální banka (ECB) snížila své základní úrokové sazby. Následovala ji obratem Dánská národní banka (Danmarks Nationalbank). Obě tak posunuly depozitní sazby hlouběji pod nulu. Jaký to může mít vliv na hypotéky?

Loading



 


Evropská centrální banka minulý čtvrtek rozhodla o snížení depozitní úrokové sazby o 0,1 procentního bodu na -0,5 %. Obratem na to zareagovala Dánská národní banka a také snížila svou depozitní sazbu o 0,1 procentního bodu, ovšem na -0,75 %. Záporné úrokové sazby přitom (zjednodušeně) znamenají, že banky, které peníze nepůjčí svým klientům, za ně centrální bance zaplatí.
Banky jsou zápornými sazbami nuceny poskytovat více úvěrů. Aby se jim to podařilo, musí o klienty více bojovat – musí jim nabídnout lepší podmínky. A nebo si nakoupí dluhopisy. V obou případech ale narážejí na problém.
Klienti, kteří si chtěli půjčit za příznivých podmínek, tak již dávno učinili. Zbývají tak převážně klienti s horší bonitou – a větším rizikem nesplácených půjček. Nebo banky musí bonitnějším klientům platit, aby si jejich peníze vzali a něco za ně nakoupili. I tak se to bankám vyplatí.
S dluhopisy je stejný problém. Bezpečné státní dluhopisy bez měnového rizika se obchodují často se záporným zhodnocením, tudíž se banka může rozhodnout: Zaplatí úrok státu, nebo centrální bance? Pokud nechce ani jedno, musí přijmout vyšší riziko a koupit dluhopisy korporátní, nebo se poohlédnout po státních dluhopisech v zahraničí.

Záporné úrokové sazby a hypotéky

Snížení základní depozitní úrokové sazby v Dánsku může vést k dalšímu poklesu úrokových sazeb hypotečních úvěrů. Hypotéku přitom lze v Dánsku již nyní pořídit za -0,5 % ročně. Banka tím „ušetřila“ 0,15 procentního bodu, který nemusela zaplatit Dánské národní bance. A riziko? To jí pokryly další poplatky.
Úroková sazba hypotéky je pouze jedním z mnoha nákladů s hypotékou spojených. Celkové průměrné roční náklady úvěrů udává tzv. RPSN (roční procentní sazba nákladů). Ta se u „hypoték pod 0 %“ v Dánsku pohybovala kolem 2 % ročně. Jak říká již klasické rčení: „Nechci slevu zadarmo.“
Další snížení depozitní úrokové sazby může dánské hypotéky ještě zlevnit. Ani pak ale na nich nejspíš Dánové nevydělají.

Záporné úrokové sazby v Česku

České republice se záporné sazby hypotečních úvěrů nejspíš vyhnou. Česká národní banka (ČNB) sice může reagovat na snížení evropských sazeb snížením svých vlastních, nicméně ty mají do nuly ještě nemalý prostor.
Krom toho ČNB spíše než záporné úrokové sazby využívá jiné alternativní kroky měnové politiky – tisk peněz prostřednictvím kurzového závazku.
Tip: Proč se Česku vyhnuly záporné sazby hypoték

Záporné sazby: Žádná výhra

Přestože dlužníci mají rádi nízké úrokové sazby a při záporných se již vysloveně radují, nejsou negativní sazby žádnou výhrou.
V prvé řadě jsou poměrně pevně provázané úrokové sazby hypotečních úvěrů a ceny nemovitostí. Klesnou-li sazby hypoték, dosáhne na úvěr více domácností, čímž se zvýší poptávka po bytech a rodinných domech – a vyšší poptávka při nezměněné nabídce vede k růstu ceny.
Vydělat na nízkých sazbách tak mohou především lidé, kteří již hypotéku splácí a mohou ji refinancovat, nebo obecně majitelé nemovitostí, jimž roste cena jejich majetku.
A na druhé straně jsou zodpovědní lidé, kteří si tvoří úspory. Ti na záporných sazbách prodělávají hned dvakrát: Nejprve nevydělají na úrocích, či ještě něco zaplatí, a pak ještě utrpí inflací, kterou záporné sazby podporují.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Nájmy stále rostou, v Brně i o deset procent

Ceny nájmů byly v letošním druhém kvartálu meziročně vyšší o stovky korun. Například byt o rozloze 1+1 v hlavním městě bylo možné pronajmout o 398 korun (3 %) dráž než loni touto dobou. V případě bytu 1+1 v Brně dle meziročního srovnání byty zdražily o 10 procent. Vyplývá to z dat společnosti UlovDomov.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

26. 07. 2024

Prodej nových bytů v Praze ožívá

Trh s novými byty v Praze pokračuje v růstu, developeři za druhé letošní čtvrtletí prodali 1500 bytů. To je o polovinu více než ve stejném období loňského roku. Zároveň jde z hlediska prodejů o nejsilnější druhé čtvrtletí za posledních sedm let s výjimkou rekordního druhého čtvrtletí 2021. Cena nabízených bytů začala stagnovat. Vyplývá to z podrobných analýz společnosti Ekospol, která trh […]

Text: redakce hypoindex.cz

17. 07. 2024

Brněnské byty jsou nejdražší v historii

Průměrná nabídková cena brněnských novostaveb přesáhla ve druhém čtvrtletí roku 2024 úroveň 129 400 Kč za metr čtvereční. Pokořila tím dosavadní rekord z roku 2022. Prudce vzrostla i poptávka. Jak ukazují data společnosti Trikaya, oproti prvním třem měsícům letošního roku se ve druhém kvartálu prodalo o polovinu více nových bytů. V meziročním srovnání se jedná dokonce o rekordní […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *