EUR 25.415

USD 22.509

REPO sazba ČNB 2.75 %

Inflace 5.8 %

EUR 25.415

USD 22.509

Text: Monika Lukešová

25. 01. 2018

Získat hypotéku bude ještě složitější. Podle šetření ČNB banky přitvrdí

 

Dostat hypoteční úvěr už teď není úplně jednoduché. Ne každý navíc na hypotéku dosáhne a může tak v klidu financovat svou nemovitost. Jenže to vypadá, že získat hypotéku bude ještě těžší. Vyplývá to ze šetření České národní banky (ČNB) mezi 21 bankami. 


Dle výsledků šetření banky dále zpřísnily úvěrové standardy u úvěrů na bydlení při nezměněných standardech u úvěrů nefinančním podnikům a spotřebitelských úvěrů. Zpřísnění úvěrových standardů u úvěrů na bydlení bylo i nadále ovlivňováno makroobezřetnostními opatřeními ČNB a rostoucími náklady financování bank,“ uvádí aktuální studie ČNB.
Banky v prvním čtvrtletí letošního roku budou přísněji posuzovat komu hypoteční úvěr poskytnou a komu ne. Nově se také prý zhorší dostupnost spotřebitelský půjček. Takže získat spotřebitelský úvěr bude také složitější.
Důvodem zpřísnění podmínek poskytování hypoték je nejen doporučení ČNB ohledně poskytování hypotečních úvěrů, ale i růst cen rezidenčních nemovitostí. Ceny bytů i domů stále rostou, tím pádem se zvyšují i požadavky na výši hypotéky. Podle ukazatele Fincentrum Hypoindex byla v prosinci 2017 průměrná výše hypotéky 2 153 542 korun, čímž byl překonán dosavadní rekord. Jenže čím vyšší půjčka, tím je klient pro banku rizikovější. Takže v případě, že by se ekonomická situace zhoršila, lidé budou mít problémy se splácením, což bude mít samozřejmě negativní dopad na banky.

Ceny nemovitostí stále rostou

Ceny nemovitostí se zvyšují napříč Českou republikou. Jejich růst je reakcí trhu na stále zvyšující se poptávku, která především u bytů dramaticky převyšuje nabídku. Tím, že ceny nemovitostí a zejména bytů rostou mnohem rychleji než reálná kupní síla obyvatel, nabízí se myšlenka, zda se nevytváří realitní bublina,“ vysvětluje Radovan Hauk, partner auditorské a poradenské společnosti BDO.
Graf 1: Změny podmínek při schvalování úvěrů na bydlení
(čisté procentní podíly, kladná hodnota = zpřísnění, záporná hodnota = uvolnění)

Zdroj: ČNB

Lidé si půjčovat chtějí

I když se podmínky zpřísňují, tak zájem o půjčky roste. Nahrává tomu příznivá ekonomická situace. Za růstem poptávky po spotřebitelských úvěrech stojí podle ČNB hlavně zlepšená důvěra domácností a snížená hladina klientských úrokových sazeb.
Rekordní důvěra domácností je také podpořena menšími obavami o budoucí celkovou hospodářskou situaci. S tím mírně kontrastuje jejich úmysl více spořit,“ uvedl Viktor Zeisel ekonom Komerční banky.
Poptávka po úvěrech na bydlení po mírném poklesu znovu vzrostla. Lidé totiž raději koupí nemovitost teď, než ceny dále porostou. Obavy z růstu cen nemovitostí a plíživě rostoucích úrokových sazeb u hypotečních úvěrů, žene zájem o hypotéky kupředu.

Jaký je tedy výhled na rok 2018

V prvním čtvrtletí 2018 banky neočekávají změnu úvěrových standardů u podnikových úvěrů, avšak očekávají jejich zpřísnění u spotřebitelských úvěrů a úvěrů na bydlení. Poptávka po podnikových úvěrech se dle bank v prvním čtvrtletí 2018 zvýší, zatímco poptávka po úvěrech na bydlení a po spotřebitelských úvěrech zůstane beze změn,“ uvádí v závěru šetření ČNB.

REKLAMA

Šetření ČNB se týkalo vývoje úvěrových podmínek v průběhu čtvrtého čtvrtletí 2017 a jejich očekávání v uvedených oblastech pro první čtvrtletí 2018. Šetření bylo provedeno v období od 18. listopadu do 12. prosince 2017. Šetření se zúčastnilo 21 bank, které mají rozhodující podíl na bankovním úvěrovém trhu.

 

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.54 Aktuální výše Hypoindexu

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%

2.54%
Historie vývoje


Související články

Hypotéky úrokové sazby únor 2020

Aktuální sazby hypoték: Sazby se usazují nad 4 %

Úrokové sazby hypoték se ve většině bank již během listopadu dostaly za hranici 4 %. Ceny zdrojů ale zůstávají vysoké a ČNB by mohla pokračovat v utahování měnových kohoutů. Brzy se tak můžeme dočkat dalšího zdražování hypotečních úvěrů.

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

02. 12. 2021

Na jaře mohou sazby hypoték dosáhnout i do nedávna nepředstavitelných 6 %

Česká národní banka rozhodla, že bude více regulovat hypoteční trh a sáhla ke zpřísnění limitů pro poskytování hypoték, a to od dubna 2022. „Proto na jaře příštího roku kvůli těmto novým opatřením nedosáhne na hypotéky desetina lidí, kteří by za předchozích podmínek hypotéku dostali,“ uvádí Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Text: Milan Vodička

01. 12. 2021

ČNB nově nastaví limity ukazatelů LTV, DTI a DSTI u hypotečních úvěrů,  zvýší i proticyklickou kapitálovou rezervu na 2 %

Bankovní rada ČNB dnes rozhodla o nastavení limitů úvěrových ukazatelů při poskytování hypotečních úvěrů na základě nově získaných zákonných pravomocí. Od 1. dubna 2022 budou poskytovatelé hypotečních úvěrů opět povinni dodržovat limity příjmového ukazatele DTI a ukazatele dluhové služby DSTI.

Text: Milan Vodička

25. 11. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.