EUR 25.365

USD 23.376

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.365

USD 23.376

Získat hypotéku bude ještě složitější. Podle šetření ČNB banky přitvrdí

 

Dostat hypoteční úvěr už teď není úplně jednoduché. Ne každý navíc na hypotéku dosáhne a může tak v klidu financovat svou nemovitost. Jenže to vypadá, že získat hypotéku bude ještě těžší. Vyplývá to ze šetření České národní banky (ČNB) mezi 21 bankami.

Loading 


Dle výsledků šetření banky dále zpřísnily úvěrové standardy u úvěrů na bydlení při nezměněných standardech u úvěrů nefinančním podnikům a spotřebitelských úvěrů. Zpřísnění úvěrových standardů u úvěrů na bydlení bylo i nadále ovlivňováno makroobezřetnostními opatřeními ČNB a rostoucími náklady financování bank,“ uvádí aktuální studie ČNB.
Banky v prvním čtvrtletí letošního roku budou přísněji posuzovat komu hypoteční úvěr poskytnou a komu ne. Nově se také prý zhorší dostupnost spotřebitelský půjček. Takže získat spotřebitelský úvěr bude také složitější.
Důvodem zpřísnění podmínek poskytování hypoték je nejen doporučení ČNB ohledně poskytování hypotečních úvěrů, ale i růst cen rezidenčních nemovitostí. Ceny bytů i domů stále rostou, tím pádem se zvyšují i požadavky na výši hypotéky. Podle ukazatele Fincentrum Hypoindex byla v prosinci 2017 průměrná výše hypotéky 2 153 542 korun, čímž byl překonán dosavadní rekord. Jenže čím vyšší půjčka, tím je klient pro banku rizikovější. Takže v případě, že by se ekonomická situace zhoršila, lidé budou mít problémy se splácením, což bude mít samozřejmě negativní dopad na banky.

Ceny nemovitostí stále rostou

Ceny nemovitostí se zvyšují napříč Českou republikou. Jejich růst je reakcí trhu na stále zvyšující se poptávku, která především u bytů dramaticky převyšuje nabídku. Tím, že ceny nemovitostí a zejména bytů rostou mnohem rychleji než reálná kupní síla obyvatel, nabízí se myšlenka, zda se nevytváří realitní bublina,“ vysvětluje Radovan Hauk, partner auditorské a poradenské společnosti BDO.
Graf 1: Změny podmínek při schvalování úvěrů na bydlení
(čisté procentní podíly, kladná hodnota = zpřísnění, záporná hodnota = uvolnění)

Zdroj: ČNB

Lidé si půjčovat chtějí

I když se podmínky zpřísňují, tak zájem o půjčky roste. Nahrává tomu příznivá ekonomická situace. Za růstem poptávky po spotřebitelských úvěrech stojí podle ČNB hlavně zlepšená důvěra domácností a snížená hladina klientských úrokových sazeb.
Rekordní důvěra domácností je také podpořena menšími obavami o budoucí celkovou hospodářskou situaci. S tím mírně kontrastuje jejich úmysl více spořit,“ uvedl Viktor Zeisel ekonom Komerční banky.
Poptávka po úvěrech na bydlení po mírném poklesu znovu vzrostla. Lidé totiž raději koupí nemovitost teď, než ceny dále porostou. Obavy z růstu cen nemovitostí a plíživě rostoucích úrokových sazeb u hypotečních úvěrů, žene zájem o hypotéky kupředu.

Jaký je tedy výhled na rok 2018

V prvním čtvrtletí 2018 banky neočekávají změnu úvěrových standardů u podnikových úvěrů, avšak očekávají jejich zpřísnění u spotřebitelských úvěrů a úvěrů na bydlení. Poptávka po podnikových úvěrech se dle bank v prvním čtvrtletí 2018 zvýší, zatímco poptávka po úvěrech na bydlení a po spotřebitelských úvěrech zůstane beze změn,“ uvádí v závěru šetření ČNB.

Šetření ČNB se týkalo vývoje úvěrových podmínek v průběhu čtvrtého čtvrtletí 2017 a jejich očekávání v uvedených oblastech pro první čtvrtletí 2018. Šetření bylo provedeno v období od 18. listopadu do 12. prosince 2017. Šetření se zúčastnilo 21 bank, které mají rozhodující podíl na bankovním úvěrovém trhu.

REKLAMA

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Zajištění úvěru nemovitostí? Pozor na potenciální právní vady takové nemovitosti

Chcete-li si vzít úvěr například pro nastartování svého podnikání a jste zároveň vlastníkem nějaké nemovitosti, můžete ji využít jako zástavu. Než však o půjčku požádáte, měli byste se ujistit, že daná nemovitost nemá žádné právní vady. Jaké jsou a v čem jejich problematika spočívá?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 02. 2024

Ceny pozemků rostly, rodinných domů stagnovaly a bytů klesly

Byty meziročně zlevnily o 5,8 procenta, rodinné domy o 0,1 procenta. Naopak tržní hodnota pozemků díky poptávce převyšující nabídku meziročně rostla o 7,2 procenta. Tempo růstu cen pozemků nicméně v závěru roku zpomalilo. Celkový vývoj na trhu nemovitostí ukazuje, že k rozhodnutí o koupi přichází nejvhodnější doba. Data vyplývají za aktuálního ukazatele ČSOB Index.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: SUR REAL Investments

23. 02. 2024

Objem poskytnutých hypoték meziměsíčně klesl

Objem popskytnutých hypoték dosáhl v lednu objemu 13 miliard Kč, což znamená meziměsíčně pokles o 13,7 %. Z meziročního pohledu se projevuje vliv nižší srovnávací základny, kdy se data srovnávají se stále relativně slabým začátkem loňského roku. Objem hypoték z meziročního pohledu vzrostl v lednu o 99 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *