EUR 25.240

USD 23.146

REPO sazba ČNB 4.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 25.240

USD 23.146

Život na dluh už je běžný. Půjčky jdou hlavně na zvelebení bydlení

 


 

„Někteří lidé si nepůjčují peníze za účelem nákupu spotřebních věcí, ale kvůli splacení předešlých dluhů. Tyto dluhy splácejí ve větší míře díky finanční výpomoci od známých, v menší míře pomocí půjček od rodiny a nebankovních institucí,“ uvedl Jiří Nosek ze společnosti GfK.

V nedávném průzkumu dostaly negativní znaménko hlavně půjčky na dovolenou. Pozitivní také je, že druhá od konce se umístila půjčka na dárky pro jejich blízké. Úvěr by si také lidé nevzali, pokud by na ně ze smlouvy o úvěru varovně zasvítil vysoký přeplatek. Většina oslovených takovýto typ půjčky odmítá.

Velké banky stagnují, malé mají šanci

Od loňského roku v hodnocení Navigátoru bezpečného úvěrování se velké banky v podstatě nepohnuly z místa. Malé banky naopak obsadily přední příčky. Za vítěznou Raiffeinsenbank se letos na druhé místo nově dostala ZUNO, Oberbank  a Air Bank.

Mezi značkovými nebankovními společnostmi a běžnými bankami už v podstatě není žádný velký rozdíl. Společnosti Home Credit a CETELEM v žebříčku dosáhly stejných hodnot jako Komerční banka nebo LBBW, dokonce předstihly například UniCredit Bank.

Za nebezpečné je pak dle metodologie projektu Navigátor označena společnost MSC, která byla ještě v loňském roce hodnocená jako bezpečná, letos už nově spadá do sekce predátorů.

REKLAMA

Auto, nebo bydlení?

Výsledky různých průzkumů se často liší. Například podle studie ZUNO Bank si nejvíce Čechů, bere půjčku na koupi nového auta. Druhým důvodem je koupě nábytku a třetím nejoblíbenějším sortimentem je nejmodernější elektrotechnika, na kterou si v Česku půjčuje 13 procent lidí.

Většina lidí už nebere první televizi nebo kávovar, který vidí. Přes 55 procent Čechů se rozhoduje mezi více než dvěma nabídkami, dříve než si vyberou konkrétní půjčku. „Klienti si mohou vypočítat orientační výši splátky na naší online kalkulačce. Velmi rychle si tak mohou zjistit, jak dlouho budou splácet a na kolik je celá půjčka vyjde. Je zbytečné, aby na půjčce přepláceli jen kvůli tomu, že sáhli po první nabídce,“ říká Lenka Hritzová, šéfka produktového managementu a CRM direct banky ZUNO.

Vzít si úvěr, ale leckdy není úplně jednoduché. Mnozí jsou znechuceni zdlouhavostí, poplatky, ale i různými životními situacemi, které nikdo neovlivní. Proto se schvalování úvěru, zvláště hypotéky může protáhnout.

Pozor na predátorské společnosti

Důležité také je, pečlivě si smlouvu překontrolovat. Jak se říká: „Podepsat můžete, přečíst musíte.“ Nezapomeňte se také zeptat na různé sankce, a pokud čemukoli nerozumíte, ptejte se. Bankéř, nebo pracovník nebankovní společnosti by vám měl na všechny vaše dotazy odpovědět.

REKLAMA

 „Hodnota Navigátoru 2013 u úvěrových predátorů dosáhla průměrné hodnoty 0,46, což je zhoršení oproti průměru 0,67 v roce 2012. Opět se ukázalo, že čím větší je vzorek zkoumaných predátorů, tím jsou méně transparentní, a tudíž pro potenciálního klienta i více rizikoví,“ vysvětluje výsledky v této oblasti zpracovatel studie, PhDr. Petr Teplý, PhD. Objem úvěrů poskytnutých těmito neférovými věřiteli odhadujeme minimálně na 100 mld. Kč,“ doplňuje Teplý. Tento fakt dokládá nutnost zvýšení intenzity kontrol ze strany ČOI a taktéž odpovídající výši pokut pro neférové věřitele.

 

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.34 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%

5.34%
Historie vývoje

 

 


Související články

Analýza: Ceny bytů v Praze se dotahují na úroveň západoevropských metropolí

Průměrná nabídková cena bytů v Praze dosahuje hodnoty 4842 eur za metr čtvereční a blíží se úrovni měst jako je Madrid, kde stojí metr čtvereční 4951eur, popřípadě Vídni nebo Berlínu, kde lze pořídit byt za 5151 eur, respektive za 6195 eur za metr čtvereční. Byty v české metropoli dnes pořídíte dráž než v Říme, kde se cena […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 10. 2024

Byty v České republice nikdy nebyly dražší. A jak to bude dál?

Během druhého čtvrtletí letošního roku došlo na českém nemovitostním trhu k dalšímu růstu cen prodaných bytů. Po období poklesu tak třetí kvartál v řadě průměrná cena za celou Českou republiku rostla, konkrétně o 2,4 % na 101 700 Kč za metr čtvereční, oproti 4 % a 99 300 Kč za metr v prvním letošním čtvrtletí. […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 10. 2024

Ještě čekáte s koupí bytu? Ty starší jsou o 9 až 16 procent dražší než loni

Nová data o cenách starších bytů jen potvrdila, že trh s nemovitostmi výrazně ožívá. Lidé akceptují úrokové sazby hypoték a pořízení vlastního bydlení nechtějí dále odkládat. Průměrné ceny starších bytů byly během letošního léta o 2 až 5 procent vyšší než na jaře. V meziročním srovnání pak dosahují až 16% růstu v Ostravě či Plzni.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 10. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *