EUR 24.945

USD 23.341

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.945

USD 23.341

Životní pojištění k hypotéce není jen nutné zlo

 


 

Životní pojištění si k hypotečnímu úvěru sjednat nemusíte. Některé banky ho k hypotéce nevyžadují. Hypotéční úvěr samotný je zaručen kupovanou nemovitostí. Uzavření či neuzavření životního pojištění je čistě osobním rozhodnutím každého klienta a zájemce by rozhodně neměl podlehnout možnému nátlaku bankovního poradce, ale stejně jako u hypotéky by si měl v první řadě zmapovat trh s nabídkou jednotlivých pojišťoven.

Hypotéka versus rizika

Existuje celá řada variant životního pojištění a každá z nich se hodí pro jiný případ. Primárně by ale mělo být nastavené tak, aby v případě výpadku příjmů pokrylo chybějící částku. „Každý by si měl předem velmi dobře spočítat, kolik peněz bude muset měsíčně dávat na hypotéku, na platby spojené s provozem domácnosti a další výdaje. Dle toho by měly být nastaveny pojistné částky u jednotlivých rizik,“ upozorňuje Martin Švec, produktový ředitel pojišťovny MetLife. V případě mladé rodiny jsou často na splátky hypotéky a následné zařizování nové domácnosti obětovány téměř veškeré úspory. Dlouhodobá nemoc či léčba úrazu tak může mít zásadní dopad na schopnost hradit závazky.

„Klienti by si hlavně měli uvědomit, že životní pojištění je pro jejich dobro a nikdy by si neměli sjednávat hypotéku bez zajištění příjmů přes životní pojištění. Pojistná částka by měla být nastavena tak, aby její výše odpovídala hypotečnímu úvěru. Rovněž je důležité zvážit všechny rizika, proti kterým nemovitost pojistit a smlouvu průběžně aktualizovat,“ uvádí Petr Milata, tiskový mluvčí ČSOB Pojišťovny.

Kromě toho je třeba počítat i s tím, jak velká je domácnost, kolik je v ní dětí, jaká jsou rizika výpadku jednoho či dokonce obou příjmů. Pokud se například žena chystá na mateřskou dovolenou, bude měsíční příjem domácnosti výrazně nižší. V případě, kdy by se stal muži úraz a byl dočasně vyřazen z pracovního procesu, mohlo by se zatížení hypotékou stát pro rodinu neúnosné. Správně nastavené pojištění by mělo takové situace předvídat. Navíc by měla existovat možnost pojištění po určité době změnit a upravit dle aktuálních potřeb rodiny. „Do většiny moderních pojistek je možné zahrnout jak partnera, tak i děti. Jedna pojistka pro celou rodinu je pak celkově jednodušší na správu a může být i finančně zajímavější,“ zakončuje Martin Švec z MetLife pojišťovny.

Příklad z praxe:

Mladá rodina s jedním dítětem, žena na mateřské, měsíční příjem zhruba 45 tisíc korun čistého, měsíční náklady včetně hypotéky okolo 40 tisíc korun, rezerva rodiny na běžném účtu činila 35 tisíc Kč. 

REKLAMA

Manžel měl úraz, při kterém utrpěl komplikovanou zlomeninu stehenní kosti. Tři týdny musel být hospitalizován a následně několik týdnů strávil v domácím léčení. Na neschopence byl přesně 2 měsíce. Příjem domácnosti za tyto dva měsíce poklesl zhruba o 35 tisíc Kč oproti běžným měsícům, kdy manžel pracuje. Náklady domácnosti se naopak zvýšily o 8 tisíc za měsíc, na 48 tisíc Kč/měsíčně (rehabilitační pomůcky, růst nákladů na jídlo a benzin). Výpadek manželé čerpali z rezervy, se kterou počítali na pořízení nové pračky a na dovolenou, několik tisíc si ještě rodina narychlo půjčila od manželových rodičů.

Manžel měl úrazové pojištění s denním odškodným za dobu léčení a hospitalizaci ve výši 500 Kč/den. Za první měsíc pracovní neschopnosti tedy pojištění rodině dorovnalo příjem o celých 25 500 Kč  a v dalším měsíci rodina obdržela 15 000 Kč za dobu, kdy byl manžel na neschopence. Díky pojištění manželé splatili dluh a z rodinné rezervy ukrojili.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

V Praze se k výstavbě připravuje 145 tisíc nových bytů, ale…

Trh s novými byty výrazně ožil. V letošním prvním čtvrtletí se jich v Praze prodalo téměř 2,5krát více než ve stejném období loni. Nabídka nových bytů ale výrazně zaostává a ceny bytů proto začaly opět růst. A to i přes to, že počet bytů, které investoři v Praze plánují postavit, neustále roste.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 06. 2024

Dostupnost bytů se opět zhoršila a blíží se novému rekordu

Podle dnes zveřejněného indexu dostupnosti bydlení (CG-Index) se dostupnost bydlení v Praze opět zhoršila. Na průměrný nový byt o výměře 70 m2 je nyní v hlavním městě potřeba 15,4 ročních mezd (maximum bylo v prvním čtvrtletí 2022 – 17,3), což je nejvíce ze všech okolních metropolí. Praha je v regionu nejméně dostupná i co se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 06. 2024

Česká roubenka láme cenové rekordy, ostatní chalupy většinou zlevňují

Tři roky extrémního zájmu, tři roky vychládání. Tak by se dal ve zkratce nazvat vývoj českého trhu s rekreačními objekty. A jak se zdá, přichází teď období stagnace. Ceny chalup totiž přímo před sezonou klesly a leckde odmazaly celoroční růst. Proti trendu jsou jen prémiové objekty v Jizerských horách nebo Krkonoších a jejich podhůří. Vyplývá to z takzvaného […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *