EUR 24.380

USD 23.706

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.5 %

EUR 24.380

USD 23.706

Text: Monika Lukešová

18. 11. 2016

0 komentářů

Životní pojištění k hypotéce není jen nutné zlo

 


 

Životní pojištění si k hypotečnímu úvěru sjednat nemusíte. Některé banky ho k hypotéce nevyžadují. Hypotéční úvěr samotný je zaručen kupovanou nemovitostí. Uzavření či neuzavření životního pojištění je čistě osobním rozhodnutím každého klienta a zájemce by rozhodně neměl podlehnout možnému nátlaku bankovního poradce, ale stejně jako u hypotéky by si měl v první řadě zmapovat trh s nabídkou jednotlivých pojišťoven.

Hypotéka versus rizika

Existuje celá řada variant životního pojištění a každá z nich se hodí pro jiný případ. Primárně by ale mělo být nastavené tak, aby v případě výpadku příjmů pokrylo chybějící částku. „Každý by si měl předem velmi dobře spočítat, kolik peněz bude muset měsíčně dávat na hypotéku, na platby spojené s provozem domácnosti a další výdaje. Dle toho by měly být nastaveny pojistné částky u jednotlivých rizik,“ upozorňuje Martin Švec, produktový ředitel pojišťovny MetLife. V případě mladé rodiny jsou často na splátky hypotéky a následné zařizování nové domácnosti obětovány téměř veškeré úspory. Dlouhodobá nemoc či léčba úrazu tak může mít zásadní dopad na schopnost hradit závazky.

„Klienti by si hlavně měli uvědomit, že životní pojištění je pro jejich dobro a nikdy by si neměli sjednávat hypotéku bez zajištění příjmů přes životní pojištění. Pojistná částka by měla být nastavena tak, aby její výše odpovídala hypotečnímu úvěru. Rovněž je důležité zvážit všechny rizika, proti kterým nemovitost pojistit a smlouvu průběžně aktualizovat,“ uvádí Petr Milata, tiskový mluvčí ČSOB Pojišťovny.

Kromě toho je třeba počítat i s tím, jak velká je domácnost, kolik je v ní dětí, jaká jsou rizika výpadku jednoho či dokonce obou příjmů. Pokud se například žena chystá na mateřskou dovolenou, bude měsíční příjem domácnosti výrazně nižší. V případě, kdy by se stal muži úraz a byl dočasně vyřazen z pracovního procesu, mohlo by se zatížení hypotékou stát pro rodinu neúnosné. Správně nastavené pojištění by mělo takové situace předvídat. Navíc by měla existovat možnost pojištění po určité době změnit a upravit dle aktuálních potřeb rodiny. „Do většiny moderních pojistek je možné zahrnout jak partnera, tak i děti. Jedna pojistka pro celou rodinu je pak celkově jednodušší na správu a může být i finančně zajímavější,“ zakončuje Martin Švec z MetLife pojišťovny.

Příklad z praxe:

Mladá rodina s jedním dítětem, žena na mateřské, měsíční příjem zhruba 45 tisíc korun čistého, měsíční náklady včetně hypotéky okolo 40 tisíc korun, rezerva rodiny na běžném účtu činila 35 tisíc Kč. 

REKLAMA

Manžel měl úraz, při kterém utrpěl komplikovanou zlomeninu stehenní kosti. Tři týdny musel být hospitalizován a následně několik týdnů strávil v domácím léčení. Na neschopence byl přesně 2 měsíce. Příjem domácnosti za tyto dva měsíce poklesl zhruba o 35 tisíc Kč oproti běžným měsícům, kdy manžel pracuje. Náklady domácnosti se naopak zvýšily o 8 tisíc za měsíc, na 48 tisíc Kč/měsíčně (rehabilitační pomůcky, růst nákladů na jídlo a benzin). Výpadek manželé čerpali z rezervy, se kterou počítali na pořízení nové pračky a na dovolenou, několik tisíc si ještě rodina narychlo půjčila od manželových rodičů.

Manžel měl úrazové pojištění s denním odškodným za dobu léčení a hospitalizaci ve výši 500 Kč/den. Za první měsíc pracovní neschopnosti tedy pojištění rodině dorovnalo příjem o celých 25 500 Kč  a v dalším měsíci rodina obdržela 15 000 Kč za dobu, kdy byl manžel na neschopence. Díky pojištění manželé splatili dluh a z rodinné rezervy ukrojili.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.28 Aktuální výše Hypoindexu

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%
Historie vývoje


Související články

Hypoteční sazby začínají být neúnosné i pro střední třídu

Očekávání otočení vývoje hypotečních sazeb se stále posouvá. Na počátku roku se hovořilo o tom, že by sazby mohly začít klesat na začátku roku 2023. Dnes se už hovoří spíše o jeho konci. Dopady zvyšujících se úrokových sazeb jsou samozřejmě vidět na vývoji splátek hypoték, které už dnes dosahují takových čísel, že i pro střední […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 08. 2022

Bubliny, sazby. Fixujte, inflační doba je nejistá!

Pohledem víceguvernérky ČNB je vše jasné: „ČNB vždy upozorňovala, že sazby nemůžou zůstat pořád tak extrémně nízké“. A situace, kdy sazba na hypotéce byla 1,69 procenta není normální. Jediná jistota hypotečního dlužníka je fixace. Třeba pětiletá, zamknout si na pět let splátky hypotečního úvěru neuškodí.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

02. 08. 2022

Rozvod a hypotéka: Vypořádání vnosu ze SJM

Platíte ze SJM hypotéku na byt ve výlučném vlastnictví manžela. Jaká máte při rozvodu práva?

Při rozvodu manželství dochází k vypořádání společného jmění manželů. Pokud ovšem manželé neuzavřeli manželskou smlouvu, kterou by upravili majetkový režim odlišně. Jestliže byly finanční prostředky ze společného jmění vynaloženy na výhradní majetek jednoho z manželů, musí se tyto finanční prostředky vypořádávat. Rozhodnutí Nejvyššího soudu z ledna 2021 ale upřesňuje pravidla.

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

27. 07. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.