Sobota 04. července. Svátek má Prokop.

Zloděj vykradl přes 50 domů. Okradené i vzbudil a smál se jim

Monika Lukešová

Šestačtyřicetiletý muž z Přerova ani ne za rok vykradl přes 50 domů, a to hned ve třech krajích. Způsobil škodu téměř za 1,5 milionu korun. Kradl hlavně peníze, šperky a drobnou elektroniku. Vrcholem všeho je, že se bavil tím, že okradené probudil, pozdravil a zmizel. Mohl být ale rád, že nenatrefil na někoho, kdo má v nočním stolku ukrytou zbraň nebo minimálně teleskopický obušek.

Kriminalistům pak muž u výslechu prozradil, že probouzení okradených ho na nočním loupení bavilo nejvíc. Pro okradeného člověka a jeho rodinu je leckdy velice těžké se s narušením soukromí vyrovnat.

Doma nebo pryč. Zlodějům je to jedno

Bohužel zloděj z Přerova není žádnou raritou. Trendem poslední doby je vykradení nemovitosti bez ohledu na přítomnost obyvatel bytu či domu. Policejní statistiky ukazují, že drzost a brutalita pachatelů dnes skutečně nezná mezí. Pokud člověka lupiči zastihnou doma, čeká ho bohužel jeden z nejstrašnějších zážitků života.

„Jak se člověk s vykradením vyrovná, záleží na mnoha faktorech. Silnější osobnosti nebo rodiny, které žijí stmeleně, většinou reagují tak, že uklidí, rozhodnou se pro nové a lepší zajištění bytu, nakoupí si nové věci a snaží se vyrovnat s tím, že jim byly odcizeny i drahocennosti, které již nebude možné nahradit. Slabší jedinci, kteří žijí často osamoceně a senioři mohou reagovat velmi silně a může se u nich vytvořit posttraumatická stresová porucha, která jim následně značně komplikuje život. Trpí například poruchami spánku, kdy se jim ve spánku opakuje celá situace vykradení. Dále trpí úzkostmi, které mohou gradovat do nejrůznějších fobií, celkové sociální staženosti a nedůvěry k ostatním lidem,“ popisuje možné důsledky vykradení psychiatrička MUDr. Dana Dufková.

Při vykradení často zmizí nejen šperky a hotovost, ale i cenné doklady. Ty pak zloději prodají nebo zneužijí k páchání další trestné činnosti, zakládání falešných firem, provádění finančních transakcí a dalších ilegálních aktivit. Podobné problémy již potkalo mnoho obětí vykradení. „Vedle důkladného zabezpečení bytu či domu, zejména certifikovanými bezpečnostními dveřmi minimálně ve III. bezpečnostní třídě s vložkou a kováním minimálně ve stejné bezpečnostní třídě jako dveře samotné, doporučujeme nejcennější věci uchovávat v domácím trezoru, který stále dává další šanci, že se do něj zloději nedostanou,“ doporučuje Ivan Pavlíček.

Nechutný podpis

Zvrácenou a nepochopitelnou zálibou některých bytařů bývá znečištění a znehodnocení interiéru bytu, zvlášť když nikdo není doma. Nábytek je rozřezán, věci, které nelze odnést jsou zdemolovány.

Vykradení může zapříčinit neprodejnost nemovitosti. Jestliže se rodina po nepříjemném zážitku chce odstěhovat a nemovitost prodat, nemusí se jí to hned tak povést. Příběh o krádeži se může rozkřiknout a ovlivnit tak další prodej nebo sumu, za kterou je byt či dům prodáván. „Je pravda, že makléři lidem kupujícím dům či byt často doporučují, aby si v místě zjistili reference od sousedů, v hospodě či v obchodě. Pokud má dům, či byt „cejch vykradeného“, jistě se prodává hůře,“ říká Ivan Pavlíček.

 

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *