EUR 24.695

USD 23.468

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 14.2 %

EUR 24.695

USD 23.468

Text: Karel Pučelík

05. 12. 2019

0 komentářů

Nový stavební zákon developeři vítají

 

Do legislativního procesu minulý měsíc vstoupila novela stavebního zákona. Developeři na nedostatečnost předešlé verze již dlouho upozorňují, změnu tedy podporují. A nový stavební zákon vítají. 


Nejen v hlavním městě je současná bytová situace často diskutovaným tématem. Odborníci argumentují nedostatkem nových nemovitostí. Právě s tímto nedostatkem má pomoci novela stavebního zákona.  Ten bude zanedlouho projednávat vláda a později i obě komory parlamentu.
Developeři si na délku řízení stěžují dlouhodobě. „Povolovací procesy se prodlužují. Čím je příprava projektu delší, tím se bohužel také prodražuje. Aktuálně je pro stavební řízení i povolení potřeba více než 100 razítek. Současnou situaci by mohla rekodifikace stavebního zákona zlepšit, protože přinese, jak doufáme, podstatné zkrácení stavebního řízení. V tuto chvíli se však ještě se zněním návrhu novely detailněji seznamujeme,“ popsal současný stav i výhled do budoucna šéf Trigemy Marcel Soural.

 Zrychlení procesu

Hlavní výhodou projednávané předlohy podle jejích zastánců je, že by měla podstatně zkrátit celý proces získávání stavebního povolení. Doba je v Česku poměrně dlouhá a stavby často brzdí. „Největší výhodu spatřujeme v tom, že podle nového stavebního zákona bude stavební záměr povolován jen jedním rozhodnutím namísto dnešních dvou – rozhodnutí o umístění stavby a stavebního povolení. To by mělo povolování staveb zásadním způsobem zrychlit,“ uvedla výkonná ředitelka společnosti Central Group Michaela Tomášková.
„Posun si slibujeme rovněž od integrace dotčených orgánů do stavebních úřadů. Zatímco dosud jednotlivé dotčené orgány izolovaně vydávaly pro stavební úřad závazná stanoviska, mezi nimiž byl velmi často rozpor, a jejich sesbírání zabralo stavebníkovi velmi mnoho času, nově to bude sám stavební úřad s příslušnými odbornými pracovníky, kdo bude jednotlivá stanoviska dotčených orgánů posuzovat a rozhodovat o nich. Jako velmi důležitý vnímáme i vznik samostatné soustavy stavebních úřadů, tedy faktické oddělení odborného procesu rozhodování o povolení stavby od samospráv,“ vysvětluje Tomášková.
Zásadně zrychlit lhůtu povolování by měl i tzv. fiktivní souhlas, který je další novinkou předlohy. Pokud stavební úřad o žádosti nerozhodne do 60 dnů nebo respektive do 120 dnů v případě složitějších staveb, bude stavební povolení vydáno automaticky.
„To ale platí jen v případě, že žádost o povolení stavby včetně všech příloh byla podána v takové podobě a rozsahu, který umožní automatické vygenerování rozhodnutí se specifickými náležitostmi tohoto rozhodnutí převzatými z předložené žádosti. Žádost o povolení stavby se má navíc podávat primárně elektronicky, což také ušetří nějaký ten čas a hlavně omezí spotřebu papíru,“ uvedl generální ředitel developerské firmy Ekospol Evžen Korec.

Kdy se začne stavět?

Strmý nárůst počtu nových nemovitostí a s tím spojený pokles cen bude zřejmě i v několika následujících letech jen přáním.  I podle developerů nemůžeme změnu čekat ihned. A to zvláště s přihlédnutím k faktu, že zákon je na začátku legislativního procesu. Objevují se navíc i kritické hlasy, které tvrdí, že taková změna stavebního zákona může oslabit schopnosti úřadů hájit veřejný zájem. 
„I pokud vše dobře půjde, nezačne nový stavební zákon platit dříve než od jara 2021, poprvé se tak podle něj může stavět zhruba od roku 2022. Záležet bude i na tom, jak budou na novou legislativu připraveni úředníci stavebních úřadů i samotní investoři,“ upozorňuje Korec.  „Každopádně tohoto dlouhého času by nyní bylo vhodné využít k tomu, aby se připravil dostatek pozemků vhodných pro potřebné stavby,“ dodal Korec.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%5.33 Aktuální výše Hypoindexu

2.4%

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%
Historie vývoje


Související články

Chaty a chalupy zřejmě dosáhly svého cenového vrcholu

Přestože v posledních letech došlo k výraznému růstu cen rekreačních objektů, letos se zřejmě situace zklidní. V období pandemie koronaviru došlo ke značnému omezení cestování v letních a zimních měsících, proto se rekordně zvedla poptávka po chatách a chalupách v Česku. Nyní lze díky obnově turistického ruchu očekávat stagnaci nebo jenom mírný růst cen ovlivněný inflací.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 05. 2022

byty - dům - novostavba

Ceny nových bytů se blíží hranici 150 tisíc za m2

Prodeje nových v Praze bytů klesly v prvním čtvrtletí meziročně o polovinu. Nabídka se sice mezičtvrtletně mírně rozšířila, růst cen přesto pokračuje. Ceny nových bytů atakují hranici 150 tisíc korun za metr čtvereční. Vyplývá to z analýzy společností Trigema, Skanska a Central Group.

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

28. 04. 2022

Růst cen nových bytů v Brně se téměř zastavil

V prvním čtvrtletí roku 2022 se průměrná cena za nový byt v Brně vyšplhala na částku přes 125 tisíc korun za metr čtvereční. Oproti předchozím obdobím se ovšem jedná pouze o drobné navýšení, růst cen se téměř zastavil. Vyplývá to z dat společnosti Trikaya, která od roku 2014 publikuje pravidelné analýzy brněnského trhu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 04. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.