EUR 25.700

USD 22.127

REPO sazba ČNB 1.50 %

Inflace 4.9 %

EUR 25.700

USD 22.127

Text: Milan Vodička

28. 06. 2021

Analýza: jaká je situace s kancelářemi v Brně?

 

Koronavirová krize zamíchala s kartami na mnoha trzích, a to včetně trhu nemovitostí. Trend poslední doby v podobě uvolňování kanceláří můžeme pozorovat ve všech větších městech a samozřejmě se nevyhnul ani Brnu. Jaká je tedy situace okolo kancelářských objektů v Brně a co můžeme očekávat do budoucna? Připravili jsme pro vás analýzu, jak se situace vyvíjí. 

Technologické společnosti přešly na hybridní mód fungování

Většina technologických společností přešla na hybridní pracovní mód. Tři dny zaměstnanci tráví v kanceláři, 2 dny pracují vzdáleně a zbylé 2 dny mají volno. Spolu s tím se samozřejmě pojí menší využití kanceláří než dříve. Navíc je velmi pravděpodobné, že velká část zaměstnanců bude home office využívat i nadále a jen těžko si lze představit návrat do situace před koronavirem. Na druhou stranu ale bude i mnoho zaměstnanců, kteří stále raději využijí kanceláře.

Firmy přemýšlejí o snížení celkové plochy svých kanceláří

Je tedy jasné, že firmy už nebudou potřebovat tak velké kanceláře jako dřív. Podle loňského průzkumu KPMG uvedlo téměř 70 % technologických firem, že v příštích letech budou uvažovat o snížení celkové plochy svých kanceláří. Tento trend samozřejmě pozorujeme také v České republice. Jak výrazného podílu kanceláří se budou chtít firmy vzdát, není jasné, ovšem podle odhadů by to mohlo být 10 až 30 %. Samozřejmě bude do značné míry záležet na konkrétních potřebách jednotlivých společností.

Co bude s dlouhodobými smlouvami o pronájmu?

Mnoho firem má samozřejmě uzavřenou smlouvu o nájmu kanceláří, a to většinou na několik let dopředu. Nikdo si v době, kdy se kontrakty uzavíraly, nedokázal aktuální vývoj představit. Je vysoce pravděpodobné, že takové firmy pak nabídnou část svých kanceláří jako podnájem. Takové řešení má i své výhody. Podnájem může být často včetně vybavení, které už v kanceláři má původní firma. Odpadají značné počáteční náklady na vybavení kanceláře.

REKLAMA

Nevýhodou jsou samozřejmě menší práva než v případě nájemce, ale to už záleží na konkrétní dohodě obou stran.

Přesto ale nabídka kanceláří v Brně roste

Paradoxně nabídka kanceláří k pronájmu stále pozvolna roste. Prozatím růst není ovlivněn tím, že by se velké firmy začaly zbavovat svých kanceláří, tento krok teprve přijde. Aktuálně jsou v pohybu spíše menší firmy, které chtějí rychle šetřit náklady nebo jsou v úpadku, protože končí podpůrné programy covid-19. Mnohem větší vliv mají ale historicky běžící projekty výstavby nových kanceláří, jako je třeba Titanium, Brno Business Park a podobně. Některé firmy se pak přesouvají z důvodu expanze.

Investoři jsou opatrní a trh spíše vyčkává

Přestože nyní nabídka kanceláří k pronájmu v Brně mírně stoupá, očekává se, že růst bude postupně mírnit, až nastane stagnace. Investoři jsou opatrní a vyčkávají, nové projekty kancelářských komplexů se nerozbíhají. Naopak se předpokládá nejnižší nárůst kancelářských ploch nejméně za posledních 5 let. Největší podíl se odhaduje u kancelářských prostor třídy B.

Vstoupit do diskuze Žádný příspěvek

Vývoj fincentrum hypoindexu

%2.43 Aktuální výše Hypoindexu

2.15%

2.11%

2.07%

2.02%

1.98%

1.96%

1.94%

1.93%

1.94%

1.98%

2.06%

2.13%

2.23%

2.32%

2.43%
Historie vývoje


Související články

Investoři masivně nakupují nájemní byty

Jakékoliv sklady, retailové parky a moderní kanceláře. Seznam priorit investorů na tuzemském trhu nemovitostí zůstává i po 3. čtvrtletí neměnný. Přesto na něm dochází k určitému vývoji: do bilance se totiž stále viditelněji promítají rezidenční nemovitosti. Konkrétně jde o starší bytové domy i novostavby určené k pronájmu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 10. 2021

Kvůli covidu zdražují nejen chaty a chalupy, ale i mobilní domy

Foto: Shutterstock Průzkumy ukazují, že Češi tráví na svých chalupách nebo chatách stále více času. Mnozí další by si přitom takovou nemovitost přáli nebo již aktivně plánují její nákup. Vyšší poptávka, kterou způsobila pandemická omezení, ale žene ceny nahoru. Podle osloveného realitního experta je aktuální nabídka chudší než dříve, zajímavou alternativou proto mohou být mobilní […]

Text: redakce hypoindex.cz

04. 10. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 Užíváme cookies, abychom vám zajistili co možná nejsnadnější použití našich webových stránek. Pokud budete nadále prohlížet naše stránky předpokládáme, že s použitím cookies souhlasíte.