EUR 24.380

USD 23.706

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.5 %

EUR 24.380

USD 23.706

Text: Milan Vodička

28. 06. 2021

0 komentářů

Analýza: jaká je situace s kancelářemi v Brně?

 

Koronavirová krize zamíchala s kartami na mnoha trzích, a to včetně trhu nemovitostí. Trend poslední doby v podobě uvolňování kanceláří můžeme pozorovat ve všech větších městech a samozřejmě se nevyhnul ani Brnu. Jaká je tedy situace okolo kancelářských objektů v Brně a co můžeme očekávat do budoucna? Připravili jsme pro vás analýzu, jak se situace vyvíjí. 

Technologické společnosti přešly na hybridní mód fungování

Většina technologických společností přešla na hybridní pracovní mód. Tři dny zaměstnanci tráví v kanceláři, 2 dny pracují vzdáleně a zbylé 2 dny mají volno. Spolu s tím se samozřejmě pojí menší využití kanceláří než dříve. Navíc je velmi pravděpodobné, že velká část zaměstnanců bude home office využívat i nadále a jen těžko si lze představit návrat do situace před koronavirem. Na druhou stranu ale bude i mnoho zaměstnanců, kteří stále raději využijí kanceláře.

Firmy přemýšlejí o snížení celkové plochy svých kanceláří

Je tedy jasné, že firmy už nebudou potřebovat tak velké kanceláře jako dřív. Podle loňského průzkumu KPMG uvedlo téměř 70 % technologických firem, že v příštích letech budou uvažovat o snížení celkové plochy svých kanceláří. Tento trend samozřejmě pozorujeme také v České republice. Jak výrazného podílu kanceláří se budou chtít firmy vzdát, není jasné, ovšem podle odhadů by to mohlo být 10 až 30 %. Samozřejmě bude do značné míry záležet na konkrétních potřebách jednotlivých společností.

Co bude s dlouhodobými smlouvami o pronájmu?

Mnoho firem má samozřejmě uzavřenou smlouvu o nájmu kanceláří, a to většinou na několik let dopředu. Nikdo si v době, kdy se kontrakty uzavíraly, nedokázal aktuální vývoj představit. Je vysoce pravděpodobné, že takové firmy pak nabídnou část svých kanceláří jako podnájem. Takové řešení má i své výhody. Podnájem může být často včetně vybavení, které už v kanceláři má původní firma. Odpadají značné počáteční náklady na vybavení kanceláře.

Nevýhodou jsou samozřejmě menší práva než v případě nájemce, ale to už záleží na konkrétní dohodě obou stran.

REKLAMA

Přesto ale nabídka kanceláří v Brně roste

Paradoxně nabídka kanceláří k pronájmu stále pozvolna roste. Prozatím růst není ovlivněn tím, že by se velké firmy začaly zbavovat svých kanceláří, tento krok teprve přijde. Aktuálně jsou v pohybu spíše menší firmy, které chtějí rychle šetřit náklady nebo jsou v úpadku, protože končí podpůrné programy covid-19. Mnohem větší vliv mají ale historicky běžící projekty výstavby nových kanceláří, jako je třeba Titanium, Brno Business Park a podobně. Některé firmy se pak přesouvají z důvodu expanze.

Investoři jsou opatrní a trh spíše vyčkává

Přestože nyní nabídka kanceláří k pronájmu v Brně mírně stoupá, očekává se, že růst bude postupně mírnit, až nastane stagnace. Investoři jsou opatrní a vyčkávají, nové projekty kancelářských komplexů se nerozbíhají. Naopak se předpokládá nejnižší nárůst kancelářských ploch nejméně za posledních 5 let. Největší podíl se odhaduje u kancelářských prostor třídy B.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.28 Aktuální výše Hypoindexu

2.51%

2.61%

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%
Historie vývoje


Související články

Bydlení bude dále zdražovat. I kvůli podfinancovaným fondům oprav

Měsíční náklady potřebné k bydlení neustále rostou, například zálohy na energie se jen v posledním roce zvýšily hned několikrát. Trochu stranou doposud stály odvody do SVJ u bytových domů. Stávající pravidelné platby ale často nezohledňují nárůst nákladů nebo cen nutných i plánovaných stavebních úprav.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 08. 2022

Hypoteční sazby začínají být neúnosné i pro střední třídu

Očekávání otočení vývoje hypotečních sazeb se stále posouvá. Na počátku roku se hovořilo o tom, že by sazby mohly začít klesat na začátku roku 2023. Dnes se už hovoří spíše o jeho konci. Dopady zvyšujících se úrokových sazeb jsou samozřejmě vidět na vývoji splátek hypoték, které už dnes dosahují takových čísel, že i pro střední […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 08. 2022

Bubliny, sazby. Fixujte, inflační doba je nejistá!

Pohledem víceguvernérky ČNB je vše jasné: „ČNB vždy upozorňovala, že sazby nemůžou zůstat pořád tak extrémně nízké“. A situace, kdy sazba na hypotéce byla 1,69 procenta není normální. Jediná jistota hypotečního dlužníka je fixace. Třeba pětiletá, zamknout si na pět let splátky hypotečního úvěru neuškodí.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

02. 08. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.