EUR 24.355

USD 22.616

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.355

USD 22.616

Text: Milan Vodička

28. 06. 2021

0 komentářů

Analýza: jaká je situace s kancelářemi v Brně?

 

Koronavirová krize zamíchala s kartami na mnoha trzích, a to včetně trhu nemovitostí. Trend poslední doby v podobě uvolňování kanceláří můžeme pozorovat ve všech větších městech a samozřejmě se nevyhnul ani Brnu. Jaká je tedy situace okolo kancelářských objektů v Brně a co můžeme očekávat do budoucna? Připravili jsme pro vás analýzu, jak se situace vyvíjí.

Loading 

Technologické společnosti přešly na hybridní mód fungování

Většina technologických společností přešla na hybridní pracovní mód. Tři dny zaměstnanci tráví v kanceláři, 2 dny pracují vzdáleně a zbylé 2 dny mají volno. Spolu s tím se samozřejmě pojí menší využití kanceláří než dříve. Navíc je velmi pravděpodobné, že velká část zaměstnanců bude home office využívat i nadále a jen těžko si lze představit návrat do situace před koronavirem. Na druhou stranu ale bude i mnoho zaměstnanců, kteří stále raději využijí kanceláře.

Firmy přemýšlejí o snížení celkové plochy svých kanceláří

Je tedy jasné, že firmy už nebudou potřebovat tak velké kanceláře jako dřív. Podle loňského průzkumu KPMG uvedlo téměř 70 % technologických firem, že v příštích letech budou uvažovat o snížení celkové plochy svých kanceláří. Tento trend samozřejmě pozorujeme také v České republice. Jak výrazného podílu kanceláří se budou chtít firmy vzdát, není jasné, ovšem podle odhadů by to mohlo být 10 až 30 %. Samozřejmě bude do značné míry záležet na konkrétních potřebách jednotlivých společností.

Co bude s dlouhodobými smlouvami o pronájmu?

Mnoho firem má samozřejmě uzavřenou smlouvu o nájmu kanceláří, a to většinou na několik let dopředu. Nikdo si v době, kdy se kontrakty uzavíraly, nedokázal aktuální vývoj představit. Je vysoce pravděpodobné, že takové firmy pak nabídnou část svých kanceláří jako podnájem. Takové řešení má i své výhody. Podnájem může být často včetně vybavení, které už v kanceláři má původní firma. Odpadají značné počáteční náklady na vybavení kanceláře.

Nevýhodou jsou samozřejmě menší práva než v případě nájemce, ale to už záleží na konkrétní dohodě obou stran.

REKLAMA

Přesto ale nabídka kanceláří v Brně roste

Paradoxně nabídka kanceláří k pronájmu stále pozvolna roste. Prozatím růst není ovlivněn tím, že by se velké firmy začaly zbavovat svých kanceláří, tento krok teprve přijde. Aktuálně jsou v pohybu spíše menší firmy, které chtějí rychle šetřit náklady nebo jsou v úpadku, protože končí podpůrné programy covid-19. Mnohem větší vliv mají ale historicky běžící projekty výstavby nových kanceláří, jako je třeba Titanium, Brno Business Park a podobně. Některé firmy se pak přesouvají z důvodu expanze.

Investoři jsou opatrní a trh spíše vyčkává

Přestože nyní nabídka kanceláří k pronájmu v Brně mírně stoupá, očekává se, že růst bude postupně mírnit, až nastane stagnace. Investoři jsou opatrní a vyčkávají, nové projekty kancelářských komplexů se nerozbíhají. Naopak se předpokládá nejnižší nárůst kancelářských ploch nejméně za posledních 5 let. Největší podíl se odhaduje u kancelářských prostor třídy B.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.02 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%
Historie vývoje


Související články

Komerční nájemní bydlení poroste

Potenciál komerčního nájemního bydlení stále roste. Ukazuje to nejen vývoj cen bytů ke koupi a nájmu, ale také zkušenosti zahraničních odborníků, kteří vystoupili na konferenci společností BTR Consulting „Nájemní bydlení – zkušenosti ze zahraničí“.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

07. 12. 2023

Brusel chystá další nesmyslný diktát – zákaz plynových kotlů pro domácnosti

Mnoho miliard korun ze státních zdrojů vyletí komínem. A to doslova. Bruselští byrokrati totiž chystají zásadní změnu směrnice, která v konečném důsledku povede k zákazu prodeje i oprav plynových kotlů. Zákaz by měl platit už od roku 2029. Český stát přitom ještě nedávno lidem na pořízení plynového kotle přispíval. Celkově na podporu tohoto typu vytápění v domácnostech […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 12. 2023

Jak správně formulovat inflační doložku v nájemní smlouvě?

Vysoké ceny nemovitostí a nedostupnost hypoték zvyšují zájem o nájemní bydlení a tržní nájemné roste. Pronajímatelé tak často hledají cesty, jak již sjednané nájemné jednostranně navýšit. Mají přitom pouze tři možnosti, které připadají v úvahu – na základě inflační doložky, souhlasu nájemce nebo rozhodnutím soudu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *