EUR 23.985

USD 22.380

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.985

USD 22.380

Text: Milan Vodička

28. 06. 2021

0 komentářů

Analýza: jaká je situace s kancelářemi v Brně?

 

Koronavirová krize zamíchala s kartami na mnoha trzích, a to včetně trhu nemovitostí. Trend poslední doby v podobě uvolňování kanceláří můžeme pozorovat ve všech větších městech a samozřejmě se nevyhnul ani Brnu. Jaká je tedy situace okolo kancelářských objektů v Brně a co můžeme očekávat do budoucna? Připravili jsme pro vás analýzu, jak se situace vyvíjí.

Loading 

Technologické společnosti přešly na hybridní mód fungování

Většina technologických společností přešla na hybridní pracovní mód. Tři dny zaměstnanci tráví v kanceláři, 2 dny pracují vzdáleně a zbylé 2 dny mají volno. Spolu s tím se samozřejmě pojí menší využití kanceláří než dříve. Navíc je velmi pravděpodobné, že velká část zaměstnanců bude home office využívat i nadále a jen těžko si lze představit návrat do situace před koronavirem. Na druhou stranu ale bude i mnoho zaměstnanců, kteří stále raději využijí kanceláře.

Firmy přemýšlejí o snížení celkové plochy svých kanceláří

Je tedy jasné, že firmy už nebudou potřebovat tak velké kanceláře jako dřív. Podle loňského průzkumu KPMG uvedlo téměř 70 % technologických firem, že v příštích letech budou uvažovat o snížení celkové plochy svých kanceláří. Tento trend samozřejmě pozorujeme také v České republice. Jak výrazného podílu kanceláří se budou chtít firmy vzdát, není jasné, ovšem podle odhadů by to mohlo být 10 až 30 %. Samozřejmě bude do značné míry záležet na konkrétních potřebách jednotlivých společností.

Co bude s dlouhodobými smlouvami o pronájmu?

Mnoho firem má samozřejmě uzavřenou smlouvu o nájmu kanceláří, a to většinou na několik let dopředu. Nikdo si v době, kdy se kontrakty uzavíraly, nedokázal aktuální vývoj představit. Je vysoce pravděpodobné, že takové firmy pak nabídnou část svých kanceláří jako podnájem. Takové řešení má i své výhody. Podnájem může být často včetně vybavení, které už v kanceláři má původní firma. Odpadají značné počáteční náklady na vybavení kanceláře.

Nevýhodou jsou samozřejmě menší práva než v případě nájemce, ale to už záleží na konkrétní dohodě obou stran.

REKLAMA

Přesto ale nabídka kanceláří v Brně roste

Paradoxně nabídka kanceláří k pronájmu stále pozvolna roste. Prozatím růst není ovlivněn tím, že by se velké firmy začaly zbavovat svých kanceláří, tento krok teprve přijde. Aktuálně jsou v pohybu spíše menší firmy, které chtějí rychle šetřit náklady nebo jsou v úpadku, protože končí podpůrné programy covid-19. Mnohem větší vliv mají ale historicky běžící projekty výstavby nových kanceláří, jako je třeba Titanium, Brno Business Park a podobně. Některé firmy se pak přesouvají z důvodu expanze.

Investoři jsou opatrní a trh spíše vyčkává

Přestože nyní nabídka kanceláří k pronájmu v Brně mírně stoupá, očekává se, že růst bude postupně mírnit, až nastane stagnace. Investoři jsou opatrní a vyčkávají, nové projekty kancelářských komplexů se nerozbíhají. Naopak se předpokládá nejnižší nárůst kancelářských ploch nejméně za posledních 5 let. Největší podíl se odhaduje u kancelářských prostor třídy B.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Komentář: Jsem optimista, ale optimismus hypotéku nezaplatí

Inflace zaklepala na dveře a s ní zdražování hypoték. „Jsem optimista, což pomáhá, ale optimismus hypotéku nezaplatí,“ zaznívá v jednom komentáři v jedné ze zemí našich protinožců. Australská centrální banka v době, kdy australská inflace atakuje 8% úroveň, zvýšila sazby na 11leté maximum, na 3,6 %. Zdražení ceny peněz, několikáté v řadě.

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023

Nastane letos vhodná doba pro nákup nemovitosti?

Ceny řady nemovitostí po dlouhé době klesají. Na vině jsou mimo jiné drahé hypotéky. Lidé tak s nákupem nezřídka vyčkávají na příznivější dobu. Pomyslné okno, kdy bude možné pořídit bydlení se slevou, se ale možná brzy zavře. Podle odborníků by mohly hypotéky ve druhé půli roku zlevnit, což nastartuje poptávku i růst cen.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 03. 2023

Nezájem o hypotéky stále trvá

Objem poskytnutých hypoték v  únoru patřil mezi nejnižší za posledních 10 let. Banky a stavební spořitelny poskytly během tohoto měsíce hypoteční úvěry v objemu 7,9 miliardy Kč. Meziměsíčně objem poskytnutých hypoték vzrostl o 20 %. Objem i počet poskytnutých hypoték mírně překonal hodnotu z konce minulého roku a dostal se na nejvyšší úroveň za posledního […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *