Úterý 20. dubna. Svátek má Marcela.

Banky loni poskytly rekordní objem hypoték, pokles přijde až letos

Banky a stavební spořitelny poskytly v loňském roce nové úvěry na bydlení v rekordním objemu 232 miliard korun. Meziročně došlo k navýšení o 15 miliard korun. K poklesu objemu nově poskytnutých úvěrů by mohlo dojít až letos. Vyplývá to z dnes zveřejněných dat ČNB.

Objem skutečně nových hypotečních úvěrů vzrostl v loňském roce na 187 miliard korun z předloňských 174 miliard korun. Se započtením dalších půjček na bydlení, především nezajištěných úvěrů ze stavebního spoření, se objem skutečně nových úvěrů na bydlení zvýšil z 217 miliard korun v roce 2017 na 232 miliard korun.

Podle ČNB se zatím nepotvrzuje, že by zavedení limitů ukazatelů DTI a DSTI mělo mít silně negativní dopad na poskytování hypotečních úvěrů. Objem nově poskytnutých hypotečních úvěrů začal klesat až v prosinci loňského roku.

„Je možné, že v letošním roce k určitému meziročnímu snížení objemu poskytovaných skutečně nových hypotečních úvěrů dojde. Nebude se však nejspíše jednat o žádné drama,“ řekl Jan Frait, ředitel sekce finanční stability České národní banky.

Zdroj: Tisková zpráva ČNB

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *