EUR 23.660

USD 21.748

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.660

USD 21.748

Text: Jiří Havelka

27. 10. 2015

0 komentářů

Boj proti suchu: Využití dešťové vody a odpadní čistička u každého domu

 


 

Řešením je zachycování dešťové vody. „Každá domácnost se zahradou bude mít vlastní jímku na srážkovou vodu a bude se s ní snažit hospodařit,“ uvedl Richard Brabec. Cílem je zadržet v půdě co nejvíce vody a vyžít ji dále jako vodu užitkovou a podpořit tak přirozený koloběh. Ten by měl výrazně snížit rizika povodní a extrémního sucha.

Návrh je inspirován izraelským systémem, který je velmi propracovaný. Česká republika by se mu měla v budoucnu přiblížit. Ministerstvo chce, aby tato strategie motivovala občany, aby dešťovou vodu nenapojovali na kanalizaci a dále ji využívali. Spotřeba vody se sice díky ceně snižuje, v některých oblastech se ale stále značně plýtvá. „Žádný velký tok k nám nepřitéká, voda naopak odtéká do moře. Když si ji neudržíme, nebudeme mít nic,“ obává se Richard Brabec.

Ministerstvo neplánuje v souvislosti s návrhem rozpočtové změny. Na projekty, které mají zabránit ubývání vody, by měla Evropská Unie do Česka poslat až osm miliard korun. Dokument počítá s podporou instalací domácích čističek odpadních vod.
Zdroj : iHned.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Budoucí vývoj cen nájmů v Praze

V loňském roce trh zaznamenal poměrně prudký vývoj cen nájmů. Díky hned několika vlivům najednou – vysoké míře inflace (18,1 %), válce na Ukrajině a s ní spojeným odchodem mnoha Ukrajinců do ČR a nakonec dlouholeté stagnaci nájmů – došlo k meziročnímu nárůstu o téměř 20 %.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 03. 2023

U tepelných čerpadel dojde v příštím roce k vystřízlivění

V segmentu vytápění domácností v letošním roce nejvíce vzrostla poptávka po tepelných čerpadlech, oproti jiným letům až čtyřnásobně. Zprvu to bylo na úkor plynových kotlů, k těm se však tuzemští spotřebitelé v posledních měsících opět vracejí, zejména s ohledem na nižší pořizovací a provozní náklady. Zájem naopak klesá o elektrokotle, které často nevychází z pohledu energetických štítků. Vlivem nové legislativy […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 12. 2022

Budou muset být do roku 2050 všechny budovy bezemisní? Podle EU ano

Od ledna 2022 musejí všechny nově postavené domy v Česku splňovat přísnější podmínky budovy s téměř nulovou spotřebou energie. V budoucnu se však pravděpodobně pravidla pro výstavbu ještě zpřísní. Podle návrhu nové evropské směrnice mají být do roku 2050 téměř všechny stavby v bezemisním standardu. Nová pravidla, která zasáhnou i již stojící domy, podle vyjádření zástupců Evropské unie pomohou […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

23. 12. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *