Čtvrtek 15. dubna. Svátek má Anastázie.

Boj proti suchu: Využití dešťové vody a odpadní čistička u každého domu

V pondělí vláda schválila strategický dokument ministerstva životního prostředí, který má upravovat hospodaření s vodou.  Ministr životního prostředí Richard Brabec chce omezit napojení domácností na kanalizaci. V boji se suchy má pomoci jímka na dešťovou vodu či čistička odpadních vod.

Řešením je zachycování dešťové vody. „Každá domácnost se zahradou bude mít vlastní jímku na srážkovou vodu a bude se s ní snažit hospodařit,“ uvedl Richard Brabec. Cílem je zadržet v půdě co nejvíce vody a vyžít ji dále jako vodu užitkovou a podpořit tak přirozený koloběh. Ten by měl výrazně snížit rizika povodní a extrémního sucha.

Návrh je inspirován izraelským systémem, který je velmi propracovaný. Česká republika by se mu měla v budoucnu přiblížit. Ministerstvo chce, aby tato strategie motivovala občany, aby dešťovou vodu nenapojovali na kanalizaci a dále ji využívali. Spotřeba vody se sice díky ceně snižuje, v některých oblastech se ale stále značně plýtvá. „Žádný velký tok k nám nepřitéká, voda naopak odtéká do moře. Když si ji neudržíme, nebudeme mít nic,“ obává se Richard Brabec.

Ministerstvo neplánuje v souvislosti s návrhem rozpočtové změny. Na projekty, které mají zabránit ubývání vody, by měla Evropská Unie do Česka poslat až osm miliard korun. Dokument počítá s podporou instalací domácích čističek odpadních vod.

Zdroj: iHned.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *