Čtvrtek 25. února. Svátek má Liliana.

Bydlení v Česku je šesté nejdražší v Evropě

Češi za bydlení zaplatí více než lidé ve většině evropských zemích. Více za své byty či domy zaplatí jen Finové, Dánové, Britové, Francouzi a Švédi. Vyplývá to z údajů projektu Evropa v datech.  

Češi upřednostňují bydlení ve vlastním, které má 78,5 procenta z nich. V nájmu pak bydlí jen 21,5 procenta obyvatel. Podle Eurostatu za bydlení spolu s energiemi a vodou platí Češi nejvíce ze všech pravidelných výdajů. Konkrétně to je 25,4 % z celkových útrat. Větší podíl z výdajů na bydlení dávají už jen obyvatelé pěti států Evropské unie. Nejhlouběji do kapsy kvůli bydlení musí sáhnout obyvatelé Finska (28,8 %). Unijní průměr přitom činí 24,2 %. „Nadprůměrný je v České republice také podíl osob bydlících ve vlastním bytě či domě. Ten dosahuje téměř 80 %, přestože unijní průměr jen lehce přesahuje 69 %,“ uvádí Adéla Denková z analytického projektu Evropa v datech.

Čechům se prodraží hlavně nákup nemovitosti a energie. „Češi mají vysokou preferenci vlastnického bydlení, která se stává sociální normou a zároveň preferovanou celoživotní investicí. Zároveň mají omezené znalosti o nájemním bydlení a negativní asociace s ním. Nájemní bydlení si spojujeme s krátkodobými pronájmy, ačkoli v zahraničí jsou běžné i dlouhodobé,“ říká sociolog Daniel Prokop. „Díky vysokému procentu vlastního bydlení vydáváme na nájmy o skoro polovinu méně, než je průměr EU. Ale více platíme za elektřinu, plyn a další energie a za vodu. Právě díky utilitám se nám bydlení prodražuje,” uvádí hlavní analytik České spořitelny David Navrátil.

Zdroj: Tisková zpráva projektu Evropa v datech

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *