EUR 24.700

USD 22.902

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.700

USD 22.902

Central Group: Ceny bytů klesají pomaleji, než se čekalo, u novostaveb vůbec

 

Ceny nových bytů se i přes ochlazení trhu drží na úrovni svého vrcholu z poloviny loňského roku. Ukázala to analýza České bankovní asociace zahrnující data o všech realizovaných prodejích v roce 2022. Ceny starších bytů v Praze klesly ze svých maxim jen o jedno procento. U novostaveb se objevily nabídky různých marketingových akcí, do prodejních cen se ale vůbec nepropsaly.

Loading 

V meziročním srovnání se naopak průměrné prodejní ceny novostaveb v Praze zvýšily o desetinu na 151 643 korun za metr čtvereční. Ceny starších nemovitostí klesají jen velmi mírně i díky tomu, že podíl nesplácených hypoték zůstává rekordně nízký, a to 0,57 %. Na trh se tak nedostává vyšší počet bytů.

 „Ceny nových bytů budou letos stabilní. Znatelné oživení trhu očekáváme už na jaře. Letošek je klientským rokem, kdy kupující mohou profitovat z různých marketingových bonusů. Central Group například ke koupi bytu nabízí zdarma klimatizaci nebo poukázku na vybavení interiéru v hodnotě 200 tisíc až 500 tisíc korun podle velikosti bytu,“ říká výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.

Impulsem pro oživení poptávky po vlastním bydlení může být také aktuální debata o důchodové reformě a záměru vlády na omezení mimořádné valorizace důchodů.

 „Vlastní byt představuje životní jistotu a také zabezpečení na stáří. Většina lidí si uvědomuje, že za několik let už současný těžko udržitelný důchodový systém nemusí fungovat a je potřeba mít vlastní zázemí,“ dodává Michaela Tomášková.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

Digitalizace stavebnictví v úzkých. Chybí čas na přípravu, hrozí chaos

Vznik nového stavebního zákona provázely bouřlivé diskuse a při jeho přípravě muselo dojít k řadě kompromisů. Jednoznačným pozitivem ale měla být digitalizace stavebního řízení s účinností od 1. Července 2024. Jenže pár týdnů před spuštěním nemá za sebou Informační systém stavebního řízení ani pořádné testování, navíc si jej úředníci neměli šanci osahat v praxi.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

12. 06. 2024

Swiss Life Hypoindex červen 2024: Úrokové sazby hypoték hlásí bezvětří

Již pátý měsíc se měřeno Swiss Life Hypoindexem úrokové sazby hypotečních úvěrů prakticky nehýbou. Průměrný úrok se pohybuje mírně nad 5,5 % p. a. Optimistické představy, že sazby hypoték budou více kopírovat poměrně svižné tempo České národní banky a v polovině roku se běžně budou pohybovat pod pětiprocentní hranicí, se nenaplnily, a hned tak nenaplní. […]

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

07. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *