EUR 24.260

USD 22.089

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.260

USD 22.089

Central Group: Ceny bytů klesají pomaleji, než se čekalo, u novostaveb vůbec

 

Ceny nových bytů se i přes ochlazení trhu drží na úrovni svého vrcholu z poloviny loňského roku. Ukázala to analýza České bankovní asociace zahrnující data o všech realizovaných prodejích v roce 2022. Ceny starších bytů v Praze klesly ze svých maxim jen o jedno procento. U novostaveb se objevily nabídky různých marketingových akcí, do prodejních cen se ale vůbec nepropsaly.

Loading 

V meziročním srovnání se naopak průměrné prodejní ceny novostaveb v Praze zvýšily o desetinu na 151 643 korun za metr čtvereční. Ceny starších nemovitostí klesají jen velmi mírně i díky tomu, že podíl nesplácených hypoték zůstává rekordně nízký, a to 0,57 %. Na trh se tak nedostává vyšší počet bytů.

 „Ceny nových bytů budou letos stabilní. Znatelné oživení trhu očekáváme už na jaře. Letošek je klientským rokem, kdy kupující mohou profitovat z různých marketingových bonusů. Central Group například ke koupi bytu nabízí zdarma klimatizaci nebo poukázku na vybavení interiéru v hodnotě 200 tisíc až 500 tisíc korun podle velikosti bytu,“ říká výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.

Impulsem pro oživení poptávky po vlastním bydlení může být také aktuální debata o důchodové reformě a záměru vlády na omezení mimořádné valorizace důchodů.

 „Vlastní byt představuje životní jistotu a také zabezpečení na stáří. Většina lidí si uvědomuje, že za několik let už současný těžko udržitelný důchodový systém nemusí fungovat a je potřeba mít vlastní zázemí,“ dodává Michaela Tomášková.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.01 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%
Historie vývoje


Související články

Na co si dát pozor při využití advokátní úschovy peněz při převodu nemovitosti?

Koupě či prodej nemovitosti jsou finanční transakce, při nichž se hýbou miliony. Aby byly obě smluvní strany chráněny, existuje možnost takzvané advokátní úschovy. Proč je vhodné svěřit peníze za převod nemovitosti nezávislé třetí straně? Můžete využít úschovu i jinde než u advokáta? Kolik to bude stát a na co si dát pozor?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

28. 11. 2023

Zlevní od Nového roku byty?

Senátem prošel konsolidační balíček, prezident avizoval přidat svůj podpis. Tento návrh počítá pouze se dvěma sazbami DPH, a to se sníženou sazbou 12 % a základní sazbou 21 %. Znamená to tedy, že byty do 120 m2, které postaví a prodává developer, budou nově zatíženy jen 12% daní. To je o tři procentní body méně, […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

23. 11. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *