EUR 23.550

USD 21.633

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 16.7 %

EUR 23.550

USD 21.633

Central Group: Ceny bytů klesají pomaleji, než se čekalo, u novostaveb vůbec

 

Ceny nových bytů se i přes ochlazení trhu drží na úrovni svého vrcholu z poloviny loňského roku. Ukázala to analýza České bankovní asociace zahrnující data o všech realizovaných prodejích v roce 2022. Ceny starších bytů v Praze klesly ze svých maxim jen o jedno procento. U novostaveb se objevily nabídky různých marketingových akcí, do prodejních cen se ale vůbec nepropsaly.

Loading 

V meziročním srovnání se naopak průměrné prodejní ceny novostaveb v Praze zvýšily o desetinu na 151 643 korun za metr čtvereční. Ceny starších nemovitostí klesají jen velmi mírně i díky tomu, že podíl nesplácených hypoték zůstává rekordně nízký, a to 0,57 %. Na trh se tak nedostává vyšší počet bytů.

 „Ceny nových bytů budou letos stabilní. Znatelné oživení trhu očekáváme už na jaře. Letošek je klientským rokem, kdy kupující mohou profitovat z různých marketingových bonusů. Central Group například ke koupi bytu nabízí zdarma klimatizaci nebo poukázku na vybavení interiéru v hodnotě 200 tisíc až 500 tisíc korun podle velikosti bytu,“ říká výkonná ředitelka Central Group Michaela Tomášková.

Impulsem pro oživení poptávky po vlastním bydlení může být také aktuální debata o důchodové reformě a záměru vlády na omezení mimořádné valorizace důchodů.

 „Vlastní byt představuje životní jistotu a také zabezpečení na stáří. Většina lidí si uvědomuje, že za několik let už současný těžko udržitelný důchodový systém nemusí fungovat a je potřeba mít vlastní zázemí,“ dodává Michaela Tomášková.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.27 Aktuální výše Hypoindexu

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%
Historie vývoje


Související články

Trend nájemního bydlení posiluje. Směřuje do něj stále více investic

V tuzemsku jsou stále častější developerské projekty určené k nájemního bydlení. V ekonomicky vyspělých zemích se jedná o zcela běžný trend. Když se podíváme za hranice, tak například v Rakousku využívá nájemní bydlení téměř každá druhá rodina. Ve velkých německých městech jde o téměř tři čtvrtiny lidí. Nabídka meziročně vzrostla i v Česku a bude […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

31. 03. 2023

Stát by si měl rušení podpory stavebního spoření ještě velmi dobře rozmyslet

Státní podpora stavebního spoření činila loni 4,2 miliardy korun. K tomu stát na příspěvcích na bydlení utratil dalších 8 miliard korun. Je přitom jisté, že domácnosti nyní ohrožuje energetická chudoba víc než kdy v minulosti – žádostí o státní příspěvek na bydlení tak v budoucnu bude pravděpodobně přibývat a náklady pro stát významně porostou. Přitom je to právě stavební […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

30. 03. 2023

Češi odkládají nákup vlastního bydlení

Tři čtvrtiny Čechů zvažují, že kvůli současné ekonomické situaci odloží nákup vlastního bydlení. Více než polovina (57,1 %) přemýšlí kvůli vysokým cenám nemovitostí o přestěhování do levnější lokality. Útočiště by přitom hledali na vesnici. Čtyři z pěti respondentů věří, že je bydlení na vesnici dostupnější než to ve městě. Vyplývá to z průzkumu, který pro finanční […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *