EUR 25.335

USD 23.337

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.335

USD 23.337

Ceny rodinných domů padají. Lepší je ale pronajmout, než proda

 

Ceny rodinných domů od minulého roku setrvale klesají. Nejvíce jsou zasaženy dražší rodinné domy nad 10milionů korun. Podle dat Videobydleni.cz poptávka po takových nemovitostech meziročně klesla až o 85 %. Ceny dražších rodinných domů od minulého roku meziročně spadly až o 25 %.

Loading 

Vzhledem k rétorice České národní banky nemůžeme v nejbližších měsících očekávat nějaký zásadní obrat v poptávce po dražších nemovitostech. V některých regionech již ceny klesají mnohem pomaleji, a to především díky neochotě prodávajících jít dále s cenou dolů. Počet takových nabídek meziročně vyrostl o 56 %. Nabídka bobtná a neochota prodávajících slevovat již narazila na své hranice. Trh s dražšími rodinnými domy dále zamrzá,“ říká Jakub Veverka, hlavní ekonom Videobydleni.cz.

Nedaří se vám prodat? Pronajímejte

Dle dat realitní portálu Videobydlení.cz meziročně vzrostla poptávka po rodinných domech na pronájem téměř o 100 %. Důvodem tohoto nárůstu je, že lidé ze střední třídy, kteří mají dobrý cashflow, nedosáhli na hypoteční úvěr, ale jsou schopni platit desítky tisíc měsíčně za své bydlení.

Takových poptávek evidujeme měsíčně několik stovek napříč celou republikou. Bohužel v tomto segmentu přetrvává převis poptávky nad nabídkou. Rodinných domů na pronájem v ČR jsou pouze vyšší stovky jednotek, což na pokrytí poptávky bohužel nestačí,“ upřesňuje Veverka.

Vysoká poptávka po rodinných domech na pronájem

Pokud vlastníte rodinný dům, který se vám nedaří prodat, je na místě se zamyslet nad možností dlouhodobějšího pronájmu i za cenu nějaké amortizace dané nemovitosti. Poptávka po pronájmech v tomto segmentu je vysoká a pronajímatel si bude moci vybírat. Na jeden rodinných domů k pronájmu evidujeme nižší desítky zájemců. Ve velké míře případů bohužel obchod nedopadne kvůli odlišným cenovým představám,“ radí Jakub Veverka a dodává, že je jisté, že do konce třetího kvartálu roku 2023 se v poptávce po segmentu dražších nemovitostí dramaticky nic nezmění.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Zajištění úvěru nemovitostí? Pozor na potenciální právní vady takové nemovitosti

Chcete-li si vzít úvěr například pro nastartování svého podnikání a jste zároveň vlastníkem nějaké nemovitosti, můžete ji využít jako zástavu. Než však o půjčku požádáte, měli byste se ujistit, že daná nemovitost nemá žádné právní vady. Jaké jsou a v čem jejich problematika spočívá?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *