EUR 23.655

USD 21.982

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 12.7 %

EUR 23.655

USD 21.982

Ceny rodinných domů padají. Lepší je ale pronajmout, než proda

 

Ceny rodinných domů od minulého roku setrvale klesají. Nejvíce jsou zasaženy dražší rodinné domy nad 10milionů korun. Podle dat Videobydleni.cz poptávka po takových nemovitostech meziročně klesla až o 85 %. Ceny dražších rodinných domů od minulého roku meziročně spadly až o 25 %.

Loading 

Vzhledem k rétorice České národní banky nemůžeme v nejbližších měsících očekávat nějaký zásadní obrat v poptávce po dražších nemovitostech. V některých regionech již ceny klesají mnohem pomaleji, a to především díky neochotě prodávajících jít dále s cenou dolů. Počet takových nabídek meziročně vyrostl o 56 %. Nabídka bobtná a neochota prodávajících slevovat již narazila na své hranice. Trh s dražšími rodinnými domy dále zamrzá,“ říká Jakub Veverka, hlavní ekonom Videobydleni.cz.

Nedaří se vám prodat? Pronajímejte

Dle dat realitní portálu Videobydlení.cz meziročně vzrostla poptávka po rodinných domech na pronájem téměř o 100 %. Důvodem tohoto nárůstu je, že lidé ze střední třídy, kteří mají dobrý cashflow, nedosáhli na hypoteční úvěr, ale jsou schopni platit desítky tisíc měsíčně za své bydlení.

Takových poptávek evidujeme měsíčně několik stovek napříč celou republikou. Bohužel v tomto segmentu přetrvává převis poptávky nad nabídkou. Rodinných domů na pronájem v ČR jsou pouze vyšší stovky jednotek, což na pokrytí poptávky bohužel nestačí,“ upřesňuje Veverka.

Vysoká poptávka po rodinných domech na pronájem

Pokud vlastníte rodinný dům, který se vám nedaří prodat, je na místě se zamyslet nad možností dlouhodobějšího pronájmu i za cenu nějaké amortizace dané nemovitosti. Poptávka po pronájmech v tomto segmentu je vysoká a pronajímatel si bude moci vybírat. Na jeden rodinných domů k pronájmu evidujeme nižší desítky zájemců. Ve velké míře případů bohužel obchod nedopadne kvůli odlišným cenovým představám,“ radí Jakub Veverka a dodává, že je jisté, že do konce třetího kvartálu roku 2023 se v poptávce po segmentu dražších nemovitostí dramaticky nic nezmění.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.32 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%
Historie vývoje


Související články

Nájemní bydlení je investičně zajímavé

Účastníci konference Nájemní bydlení budoucnosti pořádané společnostmi BTR Consulting a Real Estate Academy se jednoznačně shodli, že rezidenční trh se proměňuje. Jasným trendem je nájemní bydlení jako aktuálně cenově dostupnější alternativa oproti vlastnickému bydlení a jako možnost zajímavá i z investičního pohledu.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 06. 2023

Jak se může nájemce bránit nesprávnému vyúčtování energií?

Pronajímatel má povinnost zajistit služby související s užíváním bytu, na nichž se s nájemcem dohodne v nájemní smlouvě, jinak služby nezbytné. Tyto služby jsou zpravidla hrazeny ve formě záloh a následně vyúčtovány. Pokud vyúčtování nesplňuje stanovené požadavky, má nájemce několik možností, jak se bránit.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 06. 2023

Aktuální sazby hypoték: Jarní akce letos hypotéky prodražují

Hypoteční banky se ani v květnu do žádných slevových akcí nepustily. Dvě banky naopak úrokové sazby hypotečních úvěrů opět zvýšily. ČNB navíc možná neřekla své poslední slovo. Kdy se zdražování hypoték konečně zastaví?

Text: Jana Zámečníková

Foto: sxc.hu

31. 05. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *