EUR 25.030

USD 22.542

REPO sazba ČNB 4.5 %

Inflace 2.2 %

EUR 25.030

USD 22.542

Ceny ve stavebnictví stále rostou, u velkých projektů lze ale dosáhnout lepších podmínek

 

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) stavební práce v březnu meziročně vzrostly o 1,6 procenta, tedy stejně jako v únoru. Naopak stavební materiál zlevnil o 1,8 procenta. Za celý loňský rok zdražily stavební práce meziročně o šest procent, ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví vzrostly o 3,8 procenta. Ještě o rok dříve v roce 2022 ceny ve stavebnictví rostly dokonce dvojciferným tempem (stavební práce o 12,4 procenta a materiál o 20,7 procenta).

Loading



 

Právě zdražování stavebních prací a materiálu výrazně přispělo k tomu, že se dostupnost vlastního bydlení výrazně zhoršila. Velký vliv měla eskalace konfliktu na Ukrajině a to hned z několika důvodů. Několik měsíců po začátku ruské plnohodnotné invaze se zpřetrhaly dodavatelské řetězce a na trhu byl nedostatek stavebního materiálu, který dovážíme právě z Ukrajiny. Negativně se projevil také částečný odliv ukrajinských pracovníků, bez kterých se v Česku už mnoho let prakticky nepostaví žádná velká stavba. Dopad měl i růst cen energií, protože výroba stavebních materiálů je energeticky hodně náročná.

Na drahé stavební práce a materiál doplácí hlavně malí stavebníci, kteří nemohou využít hromadných slev. Jakýkoliv odklad zahájení stavby pro ně znamená rostoucí náklady, které mohou negativně ovlivnit dokončení celé stavby.

Naopak u velkých staveb zapozorujeme změnu trendu. Nedostatek velkých zakázek vede stavební firmy k tomu, že se u těch největších snaží nabídnout příznivější cenu, o které by ještě nedávno ani nejednaly. Pro lidi hledající vlastní bydlení to znamená, že u rozsáhlých rezidenčních areálů se stovkami bytů mohou získat byt za příznivější cenu. Očekávám proto, že se dostupnost vlastního bydlení díky tomu v nejbližší době o něco zlepší.

Autor: Evžen Korec, denerální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.38 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%

5.42%

5.38%
Historie vývoje

 

 


Související články

Swiss Life Hypoindex září 2024: Pesimistické předpovědi se naplňují

Měřeno Swiss Life Hypoindexem zůstávají úrokové sazby hypoték stále vysoké. Jako čirá utopie se tak jeví předpovědi, že by se na konci letošního roku mohly pohybovat okolo čtyř procent. Za poslední čtyři měsíce klesla průměrná sazba jen o 0,19 procentního bodu. Těžko proto očekávat, že by se za následující čtyři měsíce snížila o 1,38 procentního […]

Text: Milan Vodička

Foto: Swiss Life Select

06. 09. 2024

Bytový dluh v Praze stále narůstá, stát na tom tratí miliardy

Nabídka nových bytů v Praze výrazně zaostává a ceny proto začaly opět růst. A to navzdory tomu, že počet bytů, které investoři v Praze plánují postavit, neustále roste. Podle Central Group jejich počet v metropoli dosahuje již téměř 145 tisíc. Kvůli dlouhodobě nefunkčnímu systému povolování nových staveb se je ale nedaří v dostatečném počtu uvádět na trh.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

05. 09. 2024

Komentář: Pozor na realitní šmejdy!

„Obracíme se na vás jako spolumajitele pozemku číslo XY. Jako přímý zájemce vám nabízíme odkoupení vašeho podílu na předmětné nemovitosti. Platíme ihned, veškeré náležitosti s prodejem a přepisem nemovitosti zařídíme za vás.“ Mail či dopis s podobným obsahem v poslední době přišel snad každému vlastníkovi nemovitosti a často nejen jednou.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 09. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *