EUR 25.375

USD 23.368

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.375

USD 23.368

Ceny ve stavebnictví stále rostou, u velkých projektů lze ale dosáhnout lepších podmínek

 

Investoři i drobní stavebníci už mnoho měsíců doplácí na rostoucí ceny ve stavebnictví, které jim výrazně zvyšují náklady. A nic se na tom stále nemění, zdražování stále pokračuje. Podle aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) stavební práce v březnu meziročně vzrostly o 1,6 procenta, tedy stejně jako v únoru. Naopak stavební materiál zlevnil o 1,8 procenta. Za celý loňský rok zdražily stavební práce meziročně o šest procent, ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví vzrostly o 3,8 procenta. Ještě o rok dříve v roce 2022 ceny ve stavebnictví rostly dokonce dvojciferným tempem (stavební práce o 12,4 procenta a materiál o 20,7 procenta).

Loading



 

Právě zdražování stavebních prací a materiálu výrazně přispělo k tomu, že se dostupnost vlastního bydlení výrazně zhoršila. Velký vliv měla eskalace konfliktu na Ukrajině a to hned z několika důvodů. Několik měsíců po začátku ruské plnohodnotné invaze se zpřetrhaly dodavatelské řetězce a na trhu byl nedostatek stavebního materiálu, který dovážíme právě z Ukrajiny. Negativně se projevil také částečný odliv ukrajinských pracovníků, bez kterých se v Česku už mnoho let prakticky nepostaví žádná velká stavba. Dopad měl i růst cen energií, protože výroba stavebních materiálů je energeticky hodně náročná.

Na drahé stavební práce a materiál doplácí hlavně malí stavebníci, kteří nemohou využít hromadných slev. Jakýkoliv odklad zahájení stavby pro ně znamená rostoucí náklady, které mohou negativně ovlivnit dokončení celé stavby.

Naopak u velkých staveb zapozorujeme změnu trendu. Nedostatek velkých zakázek vede stavební firmy k tomu, že se u těch největších snaží nabídnout příznivější cenu, o které by ještě nedávno ani nejednaly. Pro lidi hledající vlastní bydlení to znamená, že u rozsáhlých rezidenčních areálů se stovkami bytů mohou získat byt za příznivější cenu. Očekávám proto, že se dostupnost vlastního bydlení díky tomu v nejbližší době o něco zlepší.

Autor: Evžen Korec, denerální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Nájmy stále rostou, v Brně i o deset procent

Ceny nájmů byly v letošním druhém kvartálu meziročně vyšší o stovky korun. Například byt o rozloze 1+1 v hlavním městě bylo možné pronajmout o 398 korun (3 %) dráž než loni touto dobou. V případě bytu 1+1 v Brně dle meziročního srovnání byty zdražily o 10 procent. Vyplývá to z dat společnosti UlovDomov.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

26. 07. 2024

Starší byt nyní koupíte o desetinu dráž než loni

Na trhu s nemovitostmi panuje výrazný růstový trend, minimálně to platí pro starší byty. Zkoumaná města zaznamenala meziročně růst od čtyř procent v Ústí nad Labem do 16 procent v Ostravě. Kvartální srovnání trend potvrdilo a ukázalo dokonce jeho akceleraci. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *