Sobota 08. května. Je Statní Svátek - Den vítězství.

Češi se oddlužují méně, než se čekalo

Nová pravidla osobního bankrotu platí od června. Výhodnějších podmínek oddlužení přitom využilo sedm tisíc lidí, což je mnohonásobně méně, než očekávali experti.

Jedním z důvodů mohou být probíhající letní dovolené, kdy dlužníci odkládají podání insolvenčního návrhu až na podzim. „Pro některé jsou dluhy součástí životního stylu, na nějž se adaptovali. Vyhovuje jim i určitá beztrestnost – když dostanou pokutu, nijak to neřeší a nezaplatí, protože mají už desítky jiných exekucí,“ uvedl Tomáš Valášek, ředitel společnosti Insolvence 2018.

V Česku je nyní cca 800 tisíc lidí v exekuci. Pokud splní podmínky pro oddlužení, mohou se z exekuce dostat a po ukončení insolvenčního řízení zůstat bez dluhů. Podmínkou zahájení řízení je, že má dlužník alespoň dva věřitele a že může splácet alespoň 2 200 Kč měsíčně. Návrh na povolení oddlužení smí za dlužníka sepsat pouze advokát, notář, soudní exekutor, insolvenční správce nebo jiná akreditovaná osoba. „Řada dluhových poraden má ale už nyní čekací lhůty dva až tři měsíce,“ upozorňuje Radek Hábl z Institutu prevence a řešení předlužení.

Vzhledem k tomu, že novela insolvenčního zákona změnila i náležitosti podání, zvýšil se počet odmítnutých návrhů. Krajské soudy, které jsou věcně příslušné k projednávání návrhů na oddlužení, očekávají největší nápad na podzim, kdy se již zahájená insolvenční řízení dostanou do dalšího stadia – přezkumu pohledávek a schvalování oddlužení.

Zdroj: Lidovky.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *