EUR 25.330

USD 23.782

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.330

USD 23.782

České stavebnictví stále hledá dno, bytová výstavba v Praze se zastavila

 

Propad českého stavebnictví nekončí, stavební produkce klesla i v květnu, meziročně o 2,7 procenta. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Stavební úřady vydaly o 11,4 procenta méně stavebních povolení, nicméně orientační hodnota povolených staveb v květnu meziročně vzrostla o 16,1 procenta. Výrazně propadla bytová výstavba.

Loading 

Stavební firmy v rámci celé ČR v pátém měsíci roku zahájily stavbu 3 451 bytů, což je meziročně o třetinu (34,9 procenta) méně. Naopak počet dokončených bytů (2 966) byl meziročně o 3,1 procenta vyšší. Extrémně špatná zůstává situace v hlavním městě, kde ČSÚ v květnu evidoval pouhých 48 nově zahájených bytů. To je ještě méně než už tak tristních 78 nových bytů zahájených v dubnu. To jsou tak malá čísla, že se dá říct, že se bytová výstavba v Praze prakticky zastavila. Se všemi z toho vyplývajícími negativy.

Bytovou výstavbu po hlavním městě přebírá stále více Středočeský kraj, kde se jen v květnu začalo stavět 396 nových bytů. Celkem tak letos firmy v rámci nové výstavby ve středních Čechách začaly stavět už 2234 nových bytů. V Praze je jich za stejné období roku „jen“ 1933. Více než v Praze se letos staví byty i na jižní Moravě, kde se jich od ledna začalo stavět už 2077. Hlavní město se tak z hlediska bytové výstavby propadlo až na třetí místo.

Atraktivita hlavního města přitom vůbec nepolevuje. Jen za první čtvrtletí letošního roku se Praha rozrostla o dalších 23 tisíc lidí. Pokud bude tento trend pokračovat a nezačnou se konečně stavět projekty se stovkami až tisícovkami bytů, tak se bude problém nedostupného bydlení jen prohlubovat. Část lidí, kteří v hlavním městě na bydlení nedosáhnou, se bude muset přesunout za hranice Prahy. Ostatně tato migrace podle dostupných dat už probíhá.

Aby se z Prahy nestal mrtvý skanzen s každodenně ucpanými příjezdovými cestami, musí urychleně přijmout nový územní plán s dostatkem ploch pro velkou bytovou výstavbu. Dostupné bydlení pro všechny zájemce se musí stát jednou z hlavních priorit nejen pražského magistrátu, ale všech městských částí. A to nejen na papíře, ale i ve skutečnosti. Přirozený rozvoj se nedá zastavit, hlavní město na něj proto musí být připravené.

Autor: Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Ceny nájmů se začínají umoudřovat, je otázka, na jak dlouho

Růst cen nájemního bydlení se za poslední rok – až na výjimky – zpomalil a v mnoha krajích přešel dokonce k poklesu nebo stagnaci. Pomohl především větší počet nemovitostí nabízených k pronájmu – bytů v podstatě všech kategorií, ale také pokojů určených ke spolubydlení nebo například částí rodinných domů. A svou roli sehrála i utlumená poptávka, která vyústila v nižší […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

11. 04. 2024

Družstevní bydlení je stále cenově dostupnější alternativa

Pořízení staršího družstevního bytu je v průměru o 15 procent levnější než koupě bytu v osobním vlastnictví. Zatímco průměrná prodejní cena bytu v Česku v osobním vlastnictví na začátku letošního roku dosahovala 70 tisíc korun za metr čtvereční, průměrná cena za metr čtvereční družstevního bytu byla na hranici 47 tisíc korun za metr čtvereční. Vyplývá to z analýzy společnosti RE/MAX.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *