EUR 24.495

USD 23.384

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.495

USD 23.384

České stavebnictví stále hledá dno, bytová výstavba v Praze se zastavila

 

Propad českého stavebnictví nekončí, stavební produkce klesla i v květnu, meziročně o 2,7 procenta. Vyplývá to z aktuálních dat Českého statistického úřadu (ČSÚ). Stavební úřady vydaly o 11,4 procenta méně stavebních povolení, nicméně orientační hodnota povolených staveb v květnu meziročně vzrostla o 16,1 procenta. Výrazně propadla bytová výstavba.

Loading 

Stavební firmy v rámci celé ČR v pátém měsíci roku zahájily stavbu 3 451 bytů, což je meziročně o třetinu (34,9 procenta) méně. Naopak počet dokončených bytů (2 966) byl meziročně o 3,1 procenta vyšší. Extrémně špatná zůstává situace v hlavním městě, kde ČSÚ v květnu evidoval pouhých 48 nově zahájených bytů. To je ještě méně než už tak tristních 78 nových bytů zahájených v dubnu. To jsou tak malá čísla, že se dá říct, že se bytová výstavba v Praze prakticky zastavila. Se všemi z toho vyplývajícími negativy.

Bytovou výstavbu po hlavním městě přebírá stále více Středočeský kraj, kde se jen v květnu začalo stavět 396 nových bytů. Celkem tak letos firmy v rámci nové výstavby ve středních Čechách začaly stavět už 2234 nových bytů. V Praze je jich za stejné období roku „jen“ 1933. Více než v Praze se letos staví byty i na jižní Moravě, kde se jich od ledna začalo stavět už 2077. Hlavní město se tak z hlediska bytové výstavby propadlo až na třetí místo.

Atraktivita hlavního města přitom vůbec nepolevuje. Jen za první čtvrtletí letošního roku se Praha rozrostla o dalších 23 tisíc lidí. Pokud bude tento trend pokračovat a nezačnou se konečně stavět projekty se stovkami až tisícovkami bytů, tak se bude problém nedostupného bydlení jen prohlubovat. Část lidí, kteří v hlavním městě na bydlení nedosáhnou, se bude muset přesunout za hranice Prahy. Ostatně tato migrace podle dostupných dat už probíhá.

Aby se z Prahy nestal mrtvý skanzen s každodenně ucpanými příjezdovými cestami, musí urychleně přijmout nový územní plán s dostatkem ploch pro velkou bytovou výstavbu. Dostupné bydlení pro všechny zájemce se musí stát jednou z hlavních priorit nejen pražského magistrátu, ale všech městských částí. A to nejen na papíře, ale i ve skutečnosti. Přirozený rozvoj se nedá zastavit, hlavní město na něj proto musí být připravené.

Autor: Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva EKOSPOL

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.1 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%
Historie vývoje


Související články

Pokles cen nemovitostí podpojištění majetku v Česku nevyřešil

Podpojištění je vlastnost pojištění, která může lidi snadno připravit o peníze z plnění. V případě pojistné události může totiž pojišťovna, je-li majetek podpojištěn, krátit vyplacené pojistné plnění ve stejném poměru, o kolik je hodnota pojištěné věci vyšší než pojistná částka. Jak podpojištění vzniká, jak mu předcházet?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

03. 10. 2023

Česko v roce 2033 – v důsledku dominantní věkové skupiny 50 až 59 let bude zájem o menší byty

Není žádnou novinkou, že mnohé evropské země patří k nejrychleji stárnoucím zemím na světě. Za 10 let bude v Česku nejvíce obyvatel ve věku 50 až 59 let. Podobně jsou na tom další státy ve střední a východní Evropě. V Německu, Rakousku, Itálii nebo Francii bude dominantní věková skupina 60 až 69 let. Na druhém konci žebříčku je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

02. 10. 2023

O nemovitost může na konci roku přijít až 120 tisíc Čechů

Chybějící datum narození nebo nevyplněná adresa. I taková zdánlivá maličkost může způsobit to, že přijdete o svůj dům či pozemek. Na konci letošního roku totiž vyprší lhůta daná novým občanským zákoníkem k nápravě nesrovnalostí v katastru nemovitostí. Nemovitosti s nedostatečně identifikovatelným vlastníkem automaticky přejdou na stát. Je proto nejvyšší čas prověřit, zda jsou všechny údaje správné a aktuální […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *