EUR 24.750

USD 22.855

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.750

USD 22.855

Česko v pasti NIMBYsmu

 

Restart Česka. Republika v pohybu. Česko musí zrychlit. The country for the future. To vše jsou názvy strategií, jak modernizovat tuzemskou ekonomiku v režii hlavních politických stran. Jejich výchozí premisa je bezpochyby pravdivá – Česko má všechny předpoklady prosperovat a hrát první ligu společně s vyspělými západními státy. Na cestě nás však čeká spousta výzev. A nejde přitom pouze o pro-růstové legislativní změny, ale také o mentální výhybku napříč společností.

Loading 

Dobrý příkladem je nedávná debata o vysokorychlostní železnici. Starostové dotčených obcí sice chápou potřebu takové výstavby, ale zároveň říkají, že „nechtějí narušit klid a pohodu na vesnici“. Proto musí rychlovlaky prostě zpomalit. A ideálně být skryty v tubusu, což celé investici jen stěží zajistí rozumnou míru návratnosti. Zvýšení meziregionální mobility by přitom skrze rychlou (a ekologickou) dopravu mohlo pozvednout regiony a zároveň snížit tlak na bydlení v největších městech.

Jde o ukázkový příklad fenoménu NIMBY („Not In My BackYard“). Jen ať se staví, ale rozhodně ne poblíž mě, nebo dokonce přímo na mém „dvorku“. Tento přístup je ještě silnější na tuzemském nemovitostním trhu. Hlavní problém nabídkové strany jsou zdlouhavá povolovací řízení – čekání na stanoviska dotčených orgánů, řešení odvolání nebo přezkumy stanovisek – která typicky zaberou nejdelší čas v rámci celé výstavby. Společně s tím však nedostupnost vlastnického bydlení zvyšuje právě NIMBYsmus, který vehementně blokuje novou výstavbu a brání dalšímu rozvoji. Příkladem budiž množící se petice mezi obyvateli sídlišť proti často rozumnému rozšiřování o nové panelové domy…

To vše ilustruje současné Česko. Chceme být moderní ekonomikou pro 21. století, ale hlavně nic neměnit. Místo NIMBYsmu potřebujeme YIMBYsmus. Stejně jako zásadní legislativní změny, které umožní aktivní rozvoj a modernizaci tuzemské ekonomiky. V některých oblastech jsme již vykročili správným směrem, pro transformaci ekonomiky a prolomení pasti středního příjmu. Je však potřeba nebát se razantnějších zásahů. Jen tak totiž budeme schopni znovu nakopnout ekonomiku a zároveň zajistit svižné a udržitelné tempo konvergence k nejvyspělejším ekonomikám.

Autor: Dominik Rusinko, analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Dostupné bydlení – za 60 tisíc Kč za metr čtverečný mohou stavět družstva, města i obce

Nový byt v ceně od 51 000 Kč do 59 000 Kč za čtverečný metr, tedy třípokojový byt 70 m2 již od 3,6 milionu korun? Nejde o početní chybu, podvod ani návrat do roku 2015, kdy se za tuto cenu prodávaly byty i v Praze. V tomto cenovém rozpětí vycházejí přepočtem objemových cenových ukazatelů, který pro potřeby měst a […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *