EUR 24.340

USD 22.967

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.340

USD 22.967

Text: Milan Vodička

13. 05. 2021

0 komentářů

Český trh průmyslových nemovitostí má za sebou další rekordní období

 

Historicky nejnižší neobsazenost, rekordní objem uzavřených nájemních smluv, rostoucí nájemné a nebývale rychlý postup a příprava výstavby nových skladů a výrobních hal. Tuzemský trh průmyslových prostor zažívá euforické období – výsledky prvního čtvrtletí navzdory tomu předčily i ta nejoptimističtější očekávání.

Loading 

Souhrnně jde o jeden z nejsilnějších kvartálů za posledních deset let. Covid tento segment přiměl k rychlejším inovacím a donutil řadu firem vstoupit na pole e-commerce, což spolu s oživením ekonomiky zapříčinilo nadprůměrný růst poptávky po skladových prostorách,“ konstatuje Dušan Drábek, vedoucí oddělení pronájmu průmyslových a logistických nemovitostí v mezinárodní poradenské společnosti BNP Paribas Real Estate.

Podle její čerstvé analýzy byly od ledna do března uzavřeny pronájmy na téměř 760 000 m2 industriálních ploch (nové pronájmy plus předjednání smluv). To je více než polovina celkového objemu v loňském roce. I díky aktivitě nájemců klesla míra neobsazenosti na rekordně nízkou hodnotu 3,6 %, přičemž v okolí Prahy nebo Brna je to jen 0,9, respektive 2,4 %. Robustní poptávka tlačí na růst nájemného – v okolí metropole už jsou plochy s nájmem převyšujícím 5 EUR za metr čtvereční.

Developeři, kteří vloni omezili spekulativní výstavbu bez zajištěného nájemce, na to reagují pružně. Aktuálně je ve výstavbě 600 000 m2 nových logistických prostor a ve fázi přípravy dalších 900 000 m2,“ doplňuje čtvrtletní analýzu Kamila Breen, která v BNP Paribas Real Estate vede oddělení průzkumu trhu a poradenství.

Skvělou kondici průmyslového sektoru dokládá rovněž rostoucí množství předpronájmů, tzn. zasmluvnění skladových prostor nájemci ještě před započetím plánované výstavby. „Nejatraktivnější projekty se tak často ani nedostanou do veřejné nabídky a najdou své nájemce mnohdy ještě před dokončením povolovacího řízení,“ dodává Dušan Drábek.

REKLAMA

Ze čtvrtletní realizované poptávky 759 700 m2 (jde mimochodem o meziroční nárůst
o 191 %!) tvoří nové pronájmy třetinu. Přesto vysoko převyšují objem nově dokončených prostor. V prvním kvartále to bylo lehce přes 80 000 m2. A dle předpokladu byly všechny nové haly a terminály dokončeny plně obsazené nájemci. Největší podíl na uzavřených pronájmech měl Jihomoravský kraj (30 %), následovaný plzeňským regionem (17 %) a Prahou a jejím okolím (16 %).

Vůbec největší transakce 1. čtvrtletí byla uskutečněna v Panattoni Parku Cheb. Společnost Tchibo zde přejednala pronájem 70 000 m2 svého distribučního centra a nově pronajala dalších 30 000 m2. Celková transakce tak dosáhla 102 500 m2. Přítomnost takového distribučního centra v České republice jen dokazuje, jak výhodnou polohou pro logistiku Česko disponuje.

Pokud jde o nové trendy, podle zjištění BNP Paribas Real Estate pandemie řadu trendů urychlila, byť jich většina probíhala už před ní. Zjevný je nástup digitalizace a tlak na kvalitnější zákaznický servis – rychlejší doručení, kvalitnější služby, hustší síť výdejen. Dalším skloňovaným pojmem je reshoring/nearshoring. Narušení dodavatelských řetězců během lockdownu vyvolalo růst poptávky po skladových plochách buď přímo v jednotlivých zemích, nebo minimálně na stejném kontinentu. Výroba a skladovací haly se začaly přesouvat blíže k původnímu trhu. S tím je spojen termín „odolnost dodavatelských řetězců“ – „supply chain resilience“.

Stále významnější je zelená logistika a obecně udržitelnost v moderní přepravě. „Čím se stává logistika ekologičtější, tím přispívá k lepšímu životnímu prostředí, je také nákladově efektivnější, zvyšuje loajalitu zákazníků, podporuje růst a je také důvodem přilákání talentů na trhu práce. Podle studie Harvard Business Review rostou podniky zaměřené na udržitelnost téměř 6x rychleji než ty, které tak nečiní,“ dodává Kamila Breen.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.1 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%
Historie vývoje


Související články

O nemovitost může na konci roku přijít až 120 tisíc Čechů

Chybějící datum narození nebo nevyplněná adresa. I taková zdánlivá maličkost může způsobit to, že přijdete o svůj dům či pozemek. Na konci letošního roku totiž vyprší lhůta daná novým občanským zákoníkem k nápravě nesrovnalostí v katastru nemovitostí. Nemovitosti s nedostatečně identifikovatelným vlastníkem automaticky přejdou na stát. Je proto nejvyšší čas prověřit, zda jsou všechny údaje správné a aktuální […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 09. 2023

Pronajímáte byt? Nájemce si může zřídit trvalý pobyt i bez vašeho souhlasu a vědomí

Nájemce, který je občanem České republiky, nepotřebuje ke zřízení trvalého pobytu v pronajaté nemovitosti souhlas majitele. Pronajímatel se o tom dokonce ani nemusí dozvědět. Úřad navíc trvalý pobyt zapíše, i kdyby to bylo v nájemní smlouvě výslovně zakázáno. Toto pravidlo přitom může přinést řadu rizik pro vlastníky nemovitostí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

26. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *