EUR 25.375

USD 23.368

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.375

USD 23.368

Text: Veronika Hejná

21. 09. 2021

0 komentářů

Čínská realitní nákaza děsí trhy

 

Globální akciové trhy včera zasáhl masivní výprodej, který odstartovaly obavy o kondici čínské ekonomiky. Ty byly ještě několik týdnu nazpět spojeny s šířením delta varianty koronaviru, nyní se však pozornost trhů upíná k problémům realitního giganta Evergrande. Druhý největší čínský developer se dostal na pokraj bankrotu, jehož negativní dopady by mohly tvrdě zasáhnout nejen domácí realitní sektor, ale zprostředkovaně také navazující části čínské ekonomiky a finanční trhy.

Loading



 

Realitní sektor byl od počátku nového milénia jedním z hlavních tahounů čínského ekonomického růstu, v posledních měsících však dochází k citelnému ochlazení. Nejvážnější je situace právě v případě developerské společnosti Evergrande, která oznámila problémy se splácením závazků přesahujících 300 miliard dolarů (cca 2 % čínského HDP). Akcie Evergrande od počátku roku odepsaly již 84 % a pod výrazným tlakem jsou také další čínské developerské společnosti – například akcie developera Sinic včera na hongkongské burze propadly o mohutných o 87 % (!).

Čínský realitní sektor se dostal pod tlak jak v souvislosti s ekonomickým zpomalením po propuknutí koronavirové pandemie, tak v důsledku přísnější regulatorní politiky čínské vlády (tzv. politika tří červených linií). Ta reaguje na předluženost domácího realitního sektoru, respektive obavy, že by právě ten mohl být zdrojem systémové krize, která by ohrozila stabilitu čínského finančního sektoru. Dalším důvodem přísnější regulace je pak snaha potlačit neproduktivní alokaci kapitálu, tj. přesunout zdroje z realitního sektoru do agilnějších částí čínské ekonomiky, například zaměřených na přechod k uhlíkové neutralitě.

Vzhledem k tomu, že přísnější regulace realitního sektoru je sama o sobě reakcí na zranitelnost čínské ekonomiky, nelze ze strany regulátora čekat významný obrat kurzu. Na druhou stranu, i když se bailout Evergrande nyní jeví nepravděpodobně, čínská vláda bude chtít eliminovat riziko šíření nákazy z jeho případné platební neschopnosti. Jinými slovy, Čína rozhodně nemá zájem o vlastní „Lehman Brothers moment“. Dokud však nepřijde jasný signál ze strany regulátora, jak se závazky Evergrande naložit, finanční trhy mohou zůstat pod tlakem.

Dominik Rusinko
Analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Starší byt nyní koupíte o desetinu dráž než loni

Na trhu s nemovitostmi panuje výrazný růstový trend, minimálně to platí pro starší byty. Zkoumaná města zaznamenala meziročně růst od čtyř procent v Ústí nad Labem do 16 procent v Ostravě. Kvartální srovnání trend potvrdilo a ukázalo dokonce jeho akceleraci. Vyplývá to z analýzy společnosti FérMakléři.cz.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

22. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *