Středa 21. října. Svátek má Brigita.

Církve se chtějí zdanění restitucí bránit u Ústavního soudu

Sněmovna by ještě do komunálních a senátních voleb měla projednat návrh KSČM na zdanění církevních restitucí. Církve se proti zákonu hodlají bránit u Ústavního soudu. Ústavně-právní výbor doporučil odložit účinnost na začátek roku 2020.

Ruku by pro zdanění náhrad církvím a náboženským společnostem mělo ve Sněmovně zvednout 130 poslanců (KSČM, ANO, ČSSD, SPD a část Pirátů). Někteří poslanci navíc chtějí prosadit zkrácení lhůty mezi druhým a třetím čtením, aby se stihl zákon schválit ještě před volbami.

„Vzhledem k tomu, že řada stran si zdanění náhrad vzala za své, tak by bylo dobré, kdybychom to zvládli už na této schůzi. Ale bude záležet, zda nám to obstrukce opozice dovolí,“ řekl Právu šéf poslaneckého klubu KSČM Pavel Kováčik.

Zdanění restitucí doporučil schválit minulý týden ústavně-právní výbor. Náhrada by se ale podle něj měla odložit až na začátek roku 2020. „Bude to dobré, aby měl Ústavní soud prostor se se zákonem vypořádat,“ řekl předseda výboru Marek Benda (ODS). Církve totiž považují návrh zákona za protiústavní a chtějí se bránit u Ústavního soudu.

Proti posunutím účinnosti se ale postavila ministryně financí Alena Schillerová: „Je to zbytečné zdržování a nic nebude bránit tomu, aby ten, kdo naplní podmínky, to dal k Ústavnímu soudu.“

Zdroj: Právo

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *