Čtvrtek 04. března. Svátek má Stela.

ČNB by mohla brzy určovat, kdo si pořídí bydlení

07.06.2017

Novela zákona o ČNB, který rozšiřuje pravomoci centrální banky je postrachem pro vládní poslance. Ti se nyní narychlo pět měsíců před parlamentními volbami snaží tuto novelu osekat.

Novela by měla přinést ČNB možnost určit kdo si hypotéku vezme a kdo ne. Nynější žadatelé o úvěr musejí splnit tři základní podmínky, které jsou v tuto chvíli pouze doporučující a nejsou vymahatelné. To by se mělo v budoucnu změnit.

Naše regulatorní úvahy a kroky vycházejí z historie. Podívejte se na vlády, které měly politiku dostupnosti bydlení pro každého, a jak to dopadlo. Nejvíce na to doplatila právě střední třída, která musela prodávat své nemovitosti a byla ožebračena,“ upozornil člen rady ČNB Oldřich Dědek.

Poslanci nyní požadují, aby možnost omezení ČNB při poskytování hypotéky bylo pouze desetiprocentní. Přitom již nyní ČNB omezuje poskytování úvěrů mezi 80 a 90 procenty.

Když chce člověk nemovitost za tři miliony korun, musí dnes mít alespoň 600 tisíc z vlastních peněz. Když jde o mladou rodinu, pro ni je problém úvěr získat. Deset procent, tedy 300 tisíc z vlastních prostředků, je přijatelný požadavek, protože je může mít třeba ze stavebního spoření,“ argumentuje sociálnědemokratický předseda rozpočtového výboru Václav Votava.

Zdroj: Lidovky.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *