Pátek 15. ledna. Svátek má Alice.

ČNB zakáže stoprocentní hypotéky, obává se cenové bubliny

Česká národní banka (ČNB) doporučí bankám od letošního října neposkytovat hypotéky na 100 procent hodnoty zajištěné nemovitosti, limit stanoví na 95 procent. Od dubna 2017 pak ČNB sníží limit dokonce na 90 procent hodnoty nemovitosti. (Aktualizováno 4.6.2016 16:05)

„Reálný dopad na trh nečekáme žádný. Navíc banky i v minulosti omezovaly prakticky výši úvěrů tím, že dělaly konzervativní odhady nemovitostí, které byly o něco nižší než cena, za kterou lidé byt na hypotéku kupovali. Pokud by ČNB začala trh omezovat více, než budou banky chtít, najdou si stejně cestu, jak potřebnou výši úvěru profinancovat,“ říká Jan Lener, ředitel komunikace Broker Consulting.

Podle generálního ředitele společnosti Ekospol Evžena Korce by stát neměl výši hypotéky regulovat: „Současný zákaz je dalším příkladem toho, jak stát (v tomto případě prostřednictvím ČNB) zasahuje do věcí, které by vůbec řešit neměl. Rozhodnutí vzít si hypotéku by mělo být pouze na daném člověku a jeho bance. Ta má dostatek možností jak posoudit jeho schopnost splácet. Svéprávnému člověku stát v takovýchto záležitostech radit nemusí a ani nemá.“

Centrální banka se ale obává cenové bubliny. „Aktuální tržní situace, tedy kombinace extrémně nízkých sazeb a rostoucích cen nemovitostí, představuje pro většinu zadlužených domácnosti riziko. Růst sazeb a pokles cen nemovitostí totiž pravděpodobně přijde ve stejnou dobu. Domácnostem tak mohu v krátké době vyrůst splátky hypotéky až o tisíce korun měsíčně a některé budou nuceny nemovitosti prodat. Tím budou vytvářet další tlak na pokles cen nemovitostí a cena, za kterou nakonec nemovitost prodají, nemusí stačit na pokrytí dluhu u banky,“ dodává Jan Lener.

Předchozí článek: «
Následující článek: »

2 komentářů k článku “ČNB zakáže stoprocentní hypotéky, obává se cenové bubliny”

  1. Jiří Korn napsal:

    Zavádějící text

    V článku to máte špatně. ČNB bankám nic nezakáže, protože ani nemůže, jen jim to DOPORUČÍ

  2. Jana Zámečníková napsal:

    Děkuji za upozornění. Máte pravdu, ČNB pouze doporučuje, již je to opravené.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *