EUR 25.335

USD 23.337

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.335

USD 23.337

Developeři vyčkávají na hypotéky na úrovni 4 %. Projekty jsou připravené, stačí jen zahájit výstavbu

 

Drtivá většina pražských developerů má připravené nové projekty novostaveb, ale vyčkává na lepší situaci na trhu. Hlavním důvodem jsou aktuálně nedoprodané hotové projekty a vysoké hypoteční sazby, které odrazují zájemce o vlastní bydlení. Ve své analýze to uvádí Home Portal.

Loading 

„Jako klid před bouří vypadá dnešní situace z pohledu developerů. Většina z nich má hotové projekty, které stačí dát do prodeje současně s oznámením jejich výstavby. Aktuálně se ale čeká na příznivější podmínky na trhu. Hodně zajímavých projektů novostaveb se původně mělo začít prodávat již v prvním čtvrtletí 2024, ale opět se posouvají na léto,“ říká Jan Vitvera, ředitel společnosti Home Portal.

Jen v Praze existuje každoroční deficit výstavby nových bytů, který se nadále prohloubil současnou situací. Očekávaná výstavba pro rok 2024 je proto nejen rekordně nízká, ale i neustále odsouvaná. Navíc nejen samotná výstavba, ale i povolovací procesy trvají v Česku zbytečně dlouho. I vinou toho je jasné, že ceny bytů zůstanou stabilní, nebo naopak porostou, jakmile dojde k určitému uvolnění obchodů.

Tržní analytici očekávají, že kritický moment může přijít s poklesem hypotečních sazeb na úroveň 4 %. Tato hladina by mohla být klíčovým faktorem, který rozpohybuje trh a přiměje kupující k rozhodnutí o investici do nového bydlení. Vzhledem k aktuálním trendům je však obtížné odhadnout, kdy a zda k takovému snížení sazeb dojde, a to vzhledem k ekonomickým nejistotám a globálním vlivům na finanční trhy.

„Osobně si myslím, že ve druhém čtvrtletí 2024 dojde k dalšímu uvolnění rezidenčního trhu s nemovitostmi. Věříme, že s případným poklesem hypotečních sazeb na 4 % se situace změní a naše projekty, které představují nejucelenější nabídku novostaveb na jednom místě, zaujmou potenciální zájemce. Aktuálně také jednáme s celou řadou developerů na rozšíření nabídky a čekáme jen na správné načasování,“ dodal Jan Vitvera.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Zajištění úvěru nemovitostí? Pozor na potenciální právní vady takové nemovitosti

Chcete-li si vzít úvěr například pro nastartování svého podnikání a jste zároveň vlastníkem nějaké nemovitosti, můžete ji využít jako zástavu. Než však o půjčku požádáte, měli byste se ujistit, že daná nemovitost nemá žádné právní vady. Jaké jsou a v čem jejich problematika spočívá?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 02. 2024

Ceny pozemků rostly, rodinných domů stagnovaly a bytů klesly

Byty meziročně zlevnily o 5,8 procenta, rodinné domy o 0,1 procenta. Naopak tržní hodnota pozemků díky poptávce převyšující nabídku meziročně rostla o 7,2 procenta. Tempo růstu cen pozemků nicméně v závěru roku zpomalilo. Celkový vývoj na trhu nemovitostí ukazuje, že k rozhodnutí o koupi přichází nejvhodnější doba. Data vyplývají za aktuálního ukazatele ČSOB Index.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: SUR REAL Investments

23. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *