EUR 25.290

USD 23.125

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.290

USD 23.125

Developeři vyčkávají na hypotéky na úrovni 4 %. Projekty jsou připravené, stačí jen zahájit výstavbu

 

Drtivá většina pražských developerů má připravené nové projekty novostaveb, ale vyčkává na lepší situaci na trhu. Hlavním důvodem jsou aktuálně nedoprodané hotové projekty a vysoké hypoteční sazby, které odrazují zájemce o vlastní bydlení. Ve své analýze to uvádí Home Portal.

Loading 

„Jako klid před bouří vypadá dnešní situace z pohledu developerů. Většina z nich má hotové projekty, které stačí dát do prodeje současně s oznámením jejich výstavby. Aktuálně se ale čeká na příznivější podmínky na trhu. Hodně zajímavých projektů novostaveb se původně mělo začít prodávat již v prvním čtvrtletí 2024, ale opět se posouvají na léto,“ říká Jan Vitvera, ředitel společnosti Home Portal.

Jen v Praze existuje každoroční deficit výstavby nových bytů, který se nadále prohloubil současnou situací. Očekávaná výstavba pro rok 2024 je proto nejen rekordně nízká, ale i neustále odsouvaná. Navíc nejen samotná výstavba, ale i povolovací procesy trvají v Česku zbytečně dlouho. I vinou toho je jasné, že ceny bytů zůstanou stabilní, nebo naopak porostou, jakmile dojde k určitému uvolnění obchodů.

Tržní analytici očekávají, že kritický moment může přijít s poklesem hypotečních sazeb na úroveň 4 %. Tato hladina by mohla být klíčovým faktorem, který rozpohybuje trh a přiměje kupující k rozhodnutí o investici do nového bydlení. Vzhledem k aktuálním trendům je však obtížné odhadnout, kdy a zda k takovému snížení sazeb dojde, a to vzhledem k ekonomickým nejistotám a globálním vlivům na finanční trhy.

„Osobně si myslím, že ve druhém čtvrtletí 2024 dojde k dalšímu uvolnění rezidenčního trhu s nemovitostmi. Věříme, že s případným poklesem hypotečních sazeb na 4 % se situace změní a naše projekty, které představují nejucelenější nabídku novostaveb na jednom místě, zaujmou potenciální zájemce. Aktuálně také jednáme s celou řadou developerů na rozšíření nabídky a čekáme jen na správné načasování,“ dodal Jan Vitvera.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Prodej nových bytů v Praze ožívá

Trh s novými byty v Praze pokračuje v růstu, developeři za druhé letošní čtvrtletí prodali 1500 bytů. To je o polovinu více než ve stejném období loňského roku. Zároveň jde z hlediska prodejů o nejsilnější druhé čtvrtletí za posledních sedm let s výjimkou rekordního druhého čtvrtletí 2021. Cena nabízených bytů začala stagnovat. Vyplývá to z podrobných analýz společnosti Ekospol, která trh […]

Text: redakce hypoindex.cz

17. 07. 2024

Brněnské byty jsou nejdražší v historii

Průměrná nabídková cena brněnských novostaveb přesáhla ve druhém čtvrtletí roku 2024 úroveň 129 400 Kč za metr čtvereční. Pokořila tím dosavadní rekord z roku 2022. Prudce vzrostla i poptávka. Jak ukazují data společnosti Trikaya, oproti prvním třem měsícům letošního roku se ve druhém kvartálu prodalo o polovinu více nových bytů. V meziročním srovnání se jedná dokonce o rekordní […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 07. 2024

Banky v červnu poskytly nejvíce hypoték v letošním roce

Objem poskytnutých hypotečních úvěru dosáhl v červnu 24,2 miliardy Kč, z toho skutečně nové úvěry činily 20,2 miliardy Kč. Červnový objem nově poskytnutých hypoték je tak nejvyšší v letošním roce a společně s květnem se poprvé po více než dvou letech nachází nad hranicí 20 miliard Kč.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

15. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *