Sobota 16. ledna. Svátek má Ctirad.

Hypotéky bude možné splatit předčasně od příštího roku

S platností od příštího roku připravuje ministerstvo financí novelu zákona o úvěru pro spotřebitele, která se dotkne jak nebankovních půjček tak hypoték. Hypotéky bude možné splatit předčasně a počet poskytovatelů nebankovních půjček se zpřísněním pravidel ubyde.

„Byla by ale iluze myslet si, že předčasné splátky budou bez nákladů. Banky používají na hypotéky dlouhodobého financování, mají s ním náklady, ovlivnilo by to například atraktivitu hypotečních zástavních listů,“ uvedl šéf Hypoteční banky Jan Sadil. Novela počítá také s náklady na předčasné splacení úvěrů, které si banka bude moci naúčtovat. „Jak bude ale definitivní podoba zákona vypadat, se ještě neví,“ dodal Jan Sadil.

Trh s nebankovními půjčkami by nově měla kontrolovat Česká národní banka (ČNB). „Navrhovaná integrace do ČNB nevyřeší ani náklady ani další problémy s tímto trhem spojené,“ uvádí Kateřina Bartůšková z tiskového oddělení ČNB. Nebankovním poskytovatelům se ale změny líbí. „Od nové regulace si slibujeme, že konečně zamezí používání neférových praktik,“ říká mluvčí Providentu Financial Ondřej Holoubek.

Zdroj: E15.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *