EUR 24.945

USD 23.341

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.6 %

EUR 24.945

USD 23.341

Jak novela energetického zákona změní bydlení v Česku?

 

V patnáctém ročníku ankety Zákon roku zvítězila novela energetického zákona, která zavádí komunitní energetiku v Česku. Podle pořadatelů ankety přinese tento zákon významnou změnu pro českou energetiku a další krok v liberalizaci tuzemského trhu s elektřinou. Komunitní energetika má kromě plusů ale i své minusy.

Loading 

Novela energetického zákona umožní domácnostem, obcím i malým a středním podnikům vyrábět vlastní elektřinu, především z obnovitelných zdrojů, a následně ji mezi sebou sdílet. To výrazně zvýší možnosti a efektivitu využití obnovitelných zdrojů a zlepší přístup k čisté a cenově stabilní elektřině. Rovněž to otevře i nové příležitosti pro byznys,“ říká k vítězi letošního ročníku Jiřina Procházková, partnerka v advokátní kanceláři Deloitte Legal a leader projektu Zákon roku.

Vítězný zákon reaguje na problémy na trhu s energiemi a podporuje snahu o urychlení rozumné decentralizace a dekarbonizace energetiky v České republice. Jedná se o jeden ze zásadních kroků k zajištění energetické bezpečnosti a soběstačnosti Česka v době nejisté dostupnosti zdrojů. To považuji za největší přínos vítězného předpisu,“ říká prezident Hospodářské komory ČR Zdeněk Zajíček.

Celkově lze říci, že komunitní energetika má potenciál přinést pozitivní změny v energetickém sektoru, ale je důležité pečlivě vyhodnotit ekonomické, sociální a subjektivní důvody pro účast v komunitním sdílení elektřiny. Zároveň je nutné zohlednit nejen pozitivní aspekty, ale i případná negativa, aby bylo možné tuto novou formu energetiky efektivně implementovat,“ říká obchodní ředitel energetické skupiny UCED Václav Skoblík.

Spravedlnost a rozdělování nákladů: Jedním z klíčových problémů může být spravedlivé rozdělování nákladů mezi členy komunity. Při sdílení elektřiny v bytových domech může vzniknout nespravedlnost, kdy obyvatelé s větší spotřebou získávají větší prospěch z komunitní energetiky na úkor těch s nižší spotřebou.

REKLAMA

Ekonomičtější pro individuální spotřebitele: Pro jednotlivce s nízkou spotřebou elektřiny může být přínos komunitního sdílení elektřiny relativně malý. Investice do výstavby vlastní fotovoltaické elektrárny, která je společná pro všechny členy komunity, může být nesrovnatelně vyšší ve srovnání s individuálními potřebami.

Problémy s industriálním využitím: Pro průmyslové provozy může být komunitní energetika nevhodná. Výroba elektřiny fotovoltaickými panely totiž nesplňuje potřeby průmyslových provozů, a distribuce energie mimo dobu výroby může být problematická.

Ekonomické obtíže s přebytky elektřiny: Při zapojení fotovoltaických elektráren do vlastní spotřeby může vznikat problém s nepředvídatelnými přebytky elektřiny, zejména v letních měsících. Přebytky mohou mít na trhu nízkou prodejní cenu a v dlouhodobém horizontu mohou představovat ekonomický problém.

Stabilita distribuční sítě: Představa, že komunitní sdílení elektřiny může zvýšit stabilitu distribuční sítě, není vždy pravdivá. Distribuční síť musí být stabilní, lokalizované výrobní jednotky ale nemusí v daný okamžik pokrýt všechny potřeby.

Finanční náročnost a akumulace: Investice do akumulace elektřiny mohou být stále vysoké, což limituje praktické využití komunitní energetiky. Navíc, i přes využití akumulace, mohou vzniknout situace, kdy není dostatek elektřiny v době nejnižších cen.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.51 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%
Historie vývoje

 

 


Související články

V Praze se k výstavbě připravuje 145 tisíc nových bytů, ale…

Trh s novými byty výrazně ožil. V letošním prvním čtvrtletí se jich v Praze prodalo téměř 2,5krát více než ve stejném období loni. Nabídka nových bytů ale výrazně zaostává a ceny bytů proto začaly opět růst. A to i přes to, že počet bytů, které investoři v Praze plánují postavit, neustále roste.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 06. 2024

Dostupnost bytů se opět zhoršila a blíží se novému rekordu

Podle dnes zveřejněného indexu dostupnosti bydlení (CG-Index) se dostupnost bydlení v Praze opět zhoršila. Na průměrný nový byt o výměře 70 m2 je nyní v hlavním městě potřeba 15,4 ročních mezd (maximum bylo v prvním čtvrtletí 2022 – 17,3), což je nejvíce ze všech okolních metropolí. Praha je v regionu nejméně dostupná i co se […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

19. 06. 2024

Česká roubenka láme cenové rekordy, ostatní chalupy většinou zlevňují

Tři roky extrémního zájmu, tři roky vychládání. Tak by se dal ve zkratce nazvat vývoj českého trhu s rekreačními objekty. A jak se zdá, přichází teď období stagnace. Ceny chalup totiž přímo před sezonou klesly a leckde odmazaly celoroční růst. Proti trendu jsou jen prémiové objekty v Jizerských horách nebo Krkonoších a jejich podhůří. Vyplývá to z takzvaného […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *