EUR 24.495

USD 23.384

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.495

USD 23.384

Text: Veronika Hejná

16. 06. 2023

0 komentářů

Jak se zbavit výhodně dluhů vůči státu? Přichází milostivé léto

 

Od prvního července do konce listopadu nastává pro dlužníky daňové a pojistné milostivé léto. Zaplatí-li dlužník v tomto období daňové nedoplatky, bude mu odpuštěno příslušenství, to znamená často vysoké úroky z prodlení, ale také penále, pokuty za opožděné plnění daňové povinnosti nebo náklady řízení, včetně těch exekučních. Oproti minulým létům počítá zákon také se splátkovým kalendářem.

Loading 

V případě daňového léta dostanou lidé pět měsíců, aby splatili své dluhy, které jsou spravovány orgány Finanční a Celní správy, ve výjimečných případech i Ministerstvem financí. Tím se liší od předchozích Milostivých let, která se zaměřovala na dlužníky, spadající do soudních exekučních řízení.

„Možnost odpuštění příslušenství daně, jako jsou úroky, penále a další pokuty za opožděné plnění daňových povinností bude znamenat úlevu pro mnoho jednotlivců i firem. Dluhová amnestie se vztahuje pouze na dluhy vůči státu vzniklé do září 2022,“ vysvětluje Ivana Brancuzká, Country manažerka společnosti Crowe.

Nově lze rozložit úhrady do splátkového kalendáře

Pro ty, kteří mají nedoplatky vyšší než pět tisíc korun, bude možnost splácení jistiny ve čtyřech splátkách, přičemž poslední musí být uhrazena do sedmnácti měsíců. V případě, že je jistina uhrazená, bude odpuštěno příslušenství pouze na základě podání písemné žádosti.

„Jak fyzické, tak i právnické osoby budou moci požádat o mimořádný zánik také exekucí správních. Půjde o takzvané bagatelní nedoplatky a příslušenství, jejichž jednotlivá výše nepřekročí 200 korun, a které vznikly do konce září loňského roku. Hodnota zanikajících nedoplatků u jednoho správce daně nesmí být v součtu vyšší než tisíc korun,“říká Brancuzká a dodává, že jde o dluhy u finanční a celní správy, ministerstva financí, soudů nebo vězeňské služby.

REKLAMA

Pojistné milostivé léto zbaví dluhů u ČSSZ

Pojistné milostivé léto cílí na penále z dlužného pojistného a exekuční srážky při úhradě dluhů na důchodovém a nemocenském pojištění nebo na příspěvku na politiku zaměstnanosti. Předpokladem pro jejich odpuštění bude zaplacení dlužného pojistného, které k datu
30. 9. 2022 evidovala Česká správa sociálního zabezpečení.

„Pro odpuštění dluhů vůči ČSSZ je nutná úhrada původní dlužné částky do konce listopadu letošního roku, nebo zažádat o rozložení splátek. Žádost o mimořádné odpuštění lze podat jak písemnou, tak i online formou na e-portálu ČSSZ,“ uzavírá Brancuzká.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.1 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%
Historie vývoje


Související články

Nová hrozby pro fotovoltaické elektrárny – hackerské útoky

Nové fotovoltaické elektrárny rostou po celé Evropě stejně rychle jako houby po dešti. Jen na území České republiky se jich na konci roku 2022 nacházelo podle Solární asociace více než 84.000, přičemž v roce 2023 by jich měly další desetitisíce přibýt. Díky narůstajícímu množství instalovaných elektráren a skutečnosti, že jsou tyto elektrárny připojeny k internetu, […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

14. 09. 2023

Neplatiči v bytových domech už dluží svým sousedům 170 milionů Kč, řešení v nedohlednu

Celkový dluh vůči bytovým družstvům a SVJ se v roce 2022 vyšplhal na téměř 170 milionů korun. Více jak polovina této částky je dlouhodobě nevymahatelná. Obyvatelé bytových domů tak často musí nedoplatky za energie či další služby uhradit z vlastního a sami se tak mnohdy dostávají do finančních problémů.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

01. 09. 2023

Dotace obvykle pokryje čtvrtinu až třetinu nákladů rekonstrukce

Jedinou v praxi účinnou cestou, jak zabránit degradaci bytového fondu, je pokračovat v cílené podpoře renovací. Dotace mohou pokrýt čtvrtinu až třetinu nákladů rekonstrukce. Z dostupných průzkumů vyplývá, že dvě třetiny Čechů renovuje svoje domy po částech. Hlavní bariérou pro komplexní opravu je především nedostatek vlastních financí a obavy z náročnosti stavebních prací či z dočasného omezení komfortu bydlení.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

21. 08. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *