EUR 24.480

USD 24.828

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 17.2 %

EUR 24.480

USD 24.828

Text: redakce hypoindex.cz

24. 08. 2022

0 komentářů

JLL: Stavební boom retail parků se nezastavil

 

Nabídka moderních maloobchodních ploch v České republice na konci června 2022 dosáhla téměř čtyř milionů metrů čtverečních. Oblibu retail parků, která nastartovala již v předcovidové době, dokládají dva dokončené projekty v prvním pololetí 2022 a další jsou aktuálně ve výstavbě. Retail parky konkurují nákupním cenrum zejména skladbou nájemců zaměřených převážně na každodenní nakupování. Důležitou součást maloobchodního trhu v Praze tvoří nákupní třídy, jejichž atraktivitu v tomto pololetí potvrdil příchod několika známých mezinárodních značek na český trh. 

Ke konci června 2022 činila nabídka moderních maloobchodních ploch v České republice téměř 3,97 mil. m². Z celkového objemu ploch tvoří nákupní centra zhruba 67 %, retail parky 31 % a zbylá 2 % tvoří outlety. Za posledních pět let vzrostl podíl retail parků o 5 %.

V průběhu prvního pololetí 2022 přibylo na maloobchodní trh 19 500 m². Největším dokončeným projektem v tomto pololetí bylo Obchodní centrum Řepy s celkovou prodejní plochou 14 500 m². Centrum prošlo během posledních dvou let rozsáhlou modernizací a částečným rozšířením. Dále byl dokončen Retail park Milevsko (4 000 m²) s devíti obchodními jednotkami a slavnostního otevření se také dočkal Retail park Bílovec (1 000 m²) se čtyřmi jednotkami.

Tomáš Novotný, analytik v oddělení výzkumu trhu, JLL, komentuje:U obchodních center se nyní spíše modernizuje, či rozšiřuje. Většina českých měst je již saturovaná. Nové projekty se až na pár výjimek pozastavily. Jednou z nich je Galerie Pernerka, jejíž první část by měla začít růst ještě v letošním roce. Půjde o multifunkčního obchodní centrum, které kromě nakupování nabídne kancelářské prostory, zdravotnické zařízení, byty a hotel s wellness a společenským sálem.

Ve výstavbě se aktuálně nachází 52 300 m² maloobchodních ploch ve 12 projektech, z nichž 31 200 m² by mělo být dokončeno ještě tento rok. Z 12 rozestavěných retailových projektů tvoří retail parky 75 %. Oblíbenost retail parků potvrzují zároveň projekty, které budou do konce roku ještě dokončeny, jako například retailový park S1 Center Plzeň (12 000 m²) nebo OC Koksovna (4 000 m²) v Ostravě.

Zájem o nové retail parky nepolevuje a to jak ze strany developerů a nájemců, tak i ze strany investorů. Skladbou nájemců jsou retail parky a menší obchodní centra zaměřeny na každodenní nakupování a jsou tak více odolné vůči oslabující kupní síle, než je to v případě větších obchodních center. Větší obchodní centra budou čím dál více sloužit zážitkům, zábavě a jako místo pro setkávání. Problém mohou mít středně velká obchodní centra, která budou muset najít způsob, jak přilákat zákazníky.“, dodává Martin Stričko, senior analytik investičního oddělení, JLL.

REKLAMA

Největší maloobchodní trh v České republice představuje hlavní město Praha, jehož maloobchodní plocha dosáhla v polovině června 2022 téměř 1,1 mil. m², což je 27 % celkové maloobchodní plochy v České republice. Téměř 87 % maloobchodních ploch v Praze tvoří nákupní centra, podíl retail parků představuje 9 % a outletová centra se podílí zbylými 4 %.

Neméně důležitou součástí pražského maloobchodního trhu jsou také nákupní třídy. Mezi nejvýznamější nákupní třídy v Praze patří Pařížská ulice, ulice Na Příkopě a Václavské náměstí. Ulice Na Příkopě spolu s Václavským náměstím tvoří hlavní nákupní osu centra Prahy. Mezi hlavní nájemce patří např. Desigual, Hamley’s, C&A, H&M, Van Graaf, Marks & Spencer, Gant, Reserved nebo od loňského roku Primark. Oproti tomu Pařížská ulice je domovem luxusních značek jako například Cartier, Christian Dior, Fendi, Gucci, Prada, Louis Vuitton, Chanel a další.

Nejvyšší dosahované nájemné na nákupních třídách se aktuálně pohybuje mezi 180-200 EUR/m²/měsíc. Pro porovnání, nejvyšší dosahované nájemné pro špičková nákupní centra dosahuje přibližně 140-160 EUR/m²/měsíc.

Tomáš Soukup, vedoucí oddělení maloobchodních nemovitostí pro Českou republiku, JLL:Pražské nákupní třídy byly ze značné části závislé na zahraniční klientele. S příchodem pandemie a omezením mezinárodního turismu klesla jejich návštěvnost. Někteří obchodníci byli nuceni své obchody zavřít, což však na druhou stranu umožnilo na ně proniknout novým značkám včetně domácích jako například obchodu s obuví Vasky. Většina si však svoji lokalitu udržela, jelikož věří, že se turisté vrátí. Poptávka po prostorech byla v posledních měsících slabší, ale Praha je i pro mezinárodní značky stále atraktivní. S postupným návratem turismu do našeho hlavního města ještě v letošním roce očekáváme, že by opět mohla začít růst výše nájemného.

Jedním z nejvýznamnějších vstupů na český maloobchodní trh patří beze sporu značka Chanel, která si letos v červnu otevřela luxusní butik v Pařížské ulici, na jejímž příchodu se spolupodílela JLL. Na Pařížskou ulici kromě Chanelu zamířila také španělská módní společnost Balenciaga. Celkem za 1. pololetí 2022 vstoupilo do České republiky 15 nových značek.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj fincentrum hypoindexu

%6.2 Aktuální výše Hypoindexu

2.67%

2.84%

3.14%

3.39%

3.81%

4.14%

4.52%

4.62%

4.88%

5.33%

5.71%

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%
Historie vývoje


Související články

Slovákům těm je tu hej – mohou mít hypotéku za 2 %

Strmý růst úrokových sazeb, který nastartovala Česká národní banka na konci roku 2021, rozevřel nůžky v nabídkách hypoték v Česku a za jeho hranicemi. Zatímco se v ČR podle Fincentrum Hypoindex aktuální hypoteční sazby pohybují okolo 6,2 %, na sousedním Slovensku je možné získat úrok i kolem 2 %. Jsou u nás takové podmínky opravdu […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

06. 10. 2022

Vlastní výstavbou rodinného domu lze například ve Středočeském kraji ušetřit až 30 %

Jako nejvýhodnější kraj pro stavbu domu se jeví kraj Středočeský, v němž při porovnání ceny nákupu rodinného domu na klíč a koupí pozemku s následující vlastní výstavbou lze ušetřit až 30 %. Vyplývá to z analýzy společnosti Silverline Real Estate pro tři nejlidnatější kraje – Středočeský, Jihomoravský a Moravskoslezský.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

04. 10. 2022

Rekonstrukcí staršího bytu se dá ušetřit až 15 % oproti koupi novostavby

Za posledních šest let cena nemovitostí rapidně vzrostla. Ceny bytů v období 2015–2022 vzrostly o 110 %, u rodinných domů o 100 %. Otázkou pro investory tak zůstává, co se vyplatí více. Analýza společnosti Silverline Real Estate ukazuje, že pořízení bytu před rekonstrukcí může být za současných podmínek na trhu trefou do černého. V atraktivních lokalitách je […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 09. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.