Středa 28. července. Svátek má Viktor.

Komentář k aktuálním statistikám hypotečního trhu

V letošním roce jsou hypoteční úvěry taženy výrazně novými obchody. Z aktuálních statistik ČNB vyplývá, že podíl refinancovaných úvěrů na úvěrech na bydlení poskytnutých domácnostem tvořil za první pololetí 2014 cca 21 %.

Většina klientů nadále preferuje zůstat u své banky, svůj úvěr refinancovala odhadem přibližně třetina klientů, kterým končila fixace. Klienti, kteří hypotéku refinancovali, měli v průměru cca o 0,5 p.b. nižší sazbu než klienti, kteří zůstali u stávající banky.

Nadále se ukazuje, jak je důležitá aktivita ze strany klienta – první nabídka banky je většinou sestavena s dostatečným prostorem k vyjednávání – banky se logicky snaží vydělat a nemají důvod nabízet nižší sazbu, když existuje šance, že klient přijme i vyšší nabídku. Většinou není pro lepší sazbu nutné úvěr refinancovat – banky si začínají uvědomovat, že získat nového klienta je dražší, než udržet současného. V minulosti bylo často zvykem, že současný klient banky neměl šanci ani po vyjednávání získat sazbu, na kterou dosáhl nový klient, dnes už jsou banky většinou ochotny své klienty výraznými slevami udržet. Klienti se nyní postupně učí starat se o své peníze a ačkoliv pasivní klienti nadále převažují, postupně roste počet těch, kteří se nebojí říci si o výraznou slevu na sazbě a nejsou ochotni přijmout pasivně jakoukoliv nabídku banky.

Refinancování bude nadále tvořit významnou část úvěrových obchodů. Díky tomu, že banky umožňují odložit čerpání až o 12 měsíců, jsou na trhu aktuálně refinancovatelné hypotéky na bydlení v objemu cca 200 mld. Kč.

Josef Rajdl, hlavní analytik Fincentra 

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *