EUR 25.290

USD 23.125

REPO sazba ČNB 4.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.290

USD 23.125

Komentář: Krok správným směrem

 

Novela zákona schválená vládou, která umožní pronajímatelům jednodušší vystěhování problémových nájemníků, představuje průlom a zásadní krok správným směrem. Tento nový legislativní rámec nejen zkrátí a zjednoduší soudní řízení, ale především posílí ochranu vlastnických práv pronajímatelů.

Loading 

Je nepochybné, že dosavadní legislativa narážela na četné problémy, kdy pronajímatelé byli často bezmocní vůči neplatičům, kteří neoprávněně a téměř bez postihu užívali pronajaté nemovitosti. Nové opatření z dílny ministerstva spravedlnosti tak nově nabízí pronajímatelům rychlejší a efektivnější řešení situací, kdy bývalý nájemce neoprávněně užívá nemovitost, navzdory tomu, že nedostál svým závazkům, vyplývajícím ze smlouvy.

Tento krok znamená nejen ochranu pro stávající pronajímatele, ale také podle povede ke zvýšení atraktivity trhu nájemního bydlení. Majitelé nemovitostí, kteří dříve váhali s pronájmem z obav před komplikacemi s neplatiči, nyní budou mít větší jistotu a pravděpodobně se rozhodnou své nemovitosti nabídnout k pronájmu. Tím dojde k rozšíření nabídky nájemního bydlení, což je pro trh velmi dobrá zpráva.

Konkrétně naše společnost, která se zabývá jak prodejem, tak pronájmem nemovitostí, tuto změnu vítá. Věříme, že byty a domy by měly sloužit k bydlení, ne k dlouhodobým právním sporům. Zároveň si myslíme, že nájemní vztahy by měly být založeny na vzájemné dohodě mezi pronajímatelem a nájemcem, bez často zbytečných zásahů ze strany státu. Změna zákona tak přibližuje současnou legislativu k oboustranně férovým podmínkám, které chrání obě strany a podporují transparentní a funkční trh s nemovitostmi.

Autor: Tomáše Drábka, obchodního ředitele CREDITAS Real Estate

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.49 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%

5.51%

5.49%
Historie vývoje

 

 


Související články

Prodej nových bytů v Praze ožívá

Trh s novými byty v Praze pokračuje v růstu, developeři za druhé letošní čtvrtletí prodali 1500 bytů. To je o polovinu více než ve stejném období loňského roku. Zároveň jde z hlediska prodejů o nejsilnější druhé čtvrtletí za posledních sedm let s výjimkou rekordního druhého čtvrtletí 2021. Cena nabízených bytů začala stagnovat. Vyplývá to z podrobných analýz společnosti Ekospol, která trh […]

Text: redakce hypoindex.cz

17. 07. 2024

Brněnské byty jsou nejdražší v historii

Průměrná nabídková cena brněnských novostaveb přesáhla ve druhém čtvrtletí roku 2024 úroveň 129 400 Kč za metr čtvereční. Pokořila tím dosavadní rekord z roku 2022. Prudce vzrostla i poptávka. Jak ukazují data společnosti Trikaya, oproti prvním třem měsícům letošního roku se ve druhém kvartálu prodalo o polovinu více nových bytů. V meziročním srovnání se jedná dokonce o rekordní […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *