EUR 25.335

USD 23.337

REPO sazba ČNB 6.25 %

Inflace 2.3 %

EUR 25.335

USD 23.337

Komentář: Uplynulý rok otřásl trhem financování nemovitostí

 

Dění v uplynulém roce výrazně otřáslo trhem financování nemovitostí. Původ je možné vysledovat nejen k rozhodnutí ČNB zvyšovat úrokové sazby, ale i k opětovnému zavedení tzv. makroobezřetnostních opatření. K celkovému ochlazení trhu tak přispělo například zpřísnění podmínek, jako je poměr mezi výší poptávaného úvěru a celkovým příjmem žadatele, jeho celkovým zadlužením, nebo jistinou, kterou žadatel disponuje. Obdobná regulace přirozeně zapříčiňuje obavy veřejnosti o dostupnost vlastního bydlení a přispěla nepochybně i ke snížení poptávky po koupi bytů či domů.

Loading 

Ačkoliv si bohužel bude muset řada zájemců o nákup vlastního bydlení ještě nějakou chvíli počkat, současná situace nabízí i řadu příležitostí. Nižší poptávka pravděpodobně povede k tlaku na prodejce – zejména ti, kteří nabízejí nemovitosti ve vzdálenějších lokalitách, či s horším energetickým standardem budou muset zvážit, jak pracovat s prodejní cenou.

Relativně vysoké náklady na provoz domácností pak navíc otevírají cestu zajímavým trendům, jako je úsporné bydlení. Právě to začalo již v roce 2022 nabírat na popularitě a podle našich odhadů bude sílit i v roce 2023. Jak Hypoteční banka, tak celá finanční skupina ČSOB je připravena na tento trend reagovat a klientům dlouhodobě nabízíme například hypotéku na úsporné bydlení, ale i půjčku na udržitelné inovace (jako je fotovoltaika, čerpadlo, nebo zateplení) a řadu dalších služeb.

Autor: Martin Vašek, generální ředitel Hypoteční banky a ČSOB Stavební spořitelny

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.6 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%
Historie vývoje


Související články

Zajištění úvěru nemovitostí? Pozor na potenciální právní vady takové nemovitosti

Chcete-li si vzít úvěr například pro nastartování svého podnikání a jste zároveň vlastníkem nějaké nemovitosti, můžete ji využít jako zástavu. Než však o půjčku požádáte, měli byste se ujistit, že daná nemovitost nemá žádné právní vady. Jaké jsou a v čem jejich problematika spočívá?

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

27. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *