Sobota 06. června. Svátek má Norbert.

Koupě bytu se může nemile prodražit

Při sjednávání hypotéky na koupi nového bytu je nutné pomýšlet na všechny varianty a hned se neunáhlit nátlakem realitních makléřů. Koupě bytu není jen o správném výběru nemovitosti, ale i o notném sebevědomí a schopnosti vyjednávat.

O tom se přesvědčil i klient jedné realitní kanceláře. Dva roky pečlivě vybíral byt, který by jej učaroval. Chtěl se přestěhovat zpět ze Žižkova do rodných Strašnic.

Vůbec bych neřekl, že jsem měl nějak přemrštěné požadavky. Spíš jsem neustále narážel na nemovitosti, které měly buď značné závady, věcné břemeno, nebo tam byly evidentně problémoví sousedé. Několikrát mi byl taky ze strany realitních kanceláří nabídnut byt z dědictví, kde spolu pozůstalí nebyli schopni promluvit, natožpak se v rámci prodeje na něčem dohodnout,“ <a>prozrazuje David Souček.

David si nakonec vybral byt, který byl jeho vysněným. Po prohlídce si byt pečlivě prověřil na internetu a v bance si ověřil možnosti hypotéky. Vše sedělo bez problémů a tak zavolal realitní makléřce, že o byt má zájem. Nechal se však zlákat na nevýhodnou rezervační smlouvu.

Jakkoli se může zdát koupě výhodná, nebo je kupující přesvědčen, že je daná nemovitost opravdu ta jediná pravá, je potřeba jednat s rozvahou. Ani v případě, že makléř argumentuje mnoha zájemci, je třeba nepodlehnout tlaku, nemovitost několikrát navštívit a rezervační smlouvy nikdy nepodepisovat tak, jak je předkládá realitní kancelář. Vždy by je měl překontrolovat odborník,“ radí Alena Wenigrová, specialistka na nákup nemovitostí ze společnosti Alisen.

Událost, která nastala ještě týž týden by si nikdo ani nevymyslel. „Stala se věc, kterou bych ani náhodou nečekal. V práci si mě zavolal šéf a sdělil mi, že se se mnou budou muset rozloučit,“ vzpomíná David na nepříjemnou situaci. Kolotoč událostí, který nastal byl už jenom důsledek. Žádná banka nepřistoupila na jiný druh financování hypotéky a David, tak mohl na hypotéku zpomenout. Stejně tak mohl zapomenout i na rezervační poplatek 100 000 korun, které dal realitní kanceláři.

Rezervační smlouvy předkládané realitními kancelářemi jsou velice často pro kupující nevýhodné a rizikové. Je tedy dobré požadovat určité úpravy směrem k lepší vyváženosti smlouvy. David mohl uvedené situaci předejít jednoduchým ujednáním, že v případě zamítnutí žádosti o schválení úvěru může od rezervační smlouvy bez sankce odstoupit,“ uzavírá Wenigrová.

Zdroj: iDnes.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *