Pátek 15. ledna. Svátek má Alice.

Lichtenštejnové chtějí zpět zabavené nemovitosti, rozesílají předžalobní výzvy českému státu

Nadace knížete z Lichtenštejna začala prostřednictvím svých právních zástupců rozesílat předžalobní výzvy českým státním institucím a podnikům. Požadují vydání nemovitostí, které Česko zabavilo Františku Josefu II.

Zkrácené lhůty pro vznesení nároku podle nového občanského zákoníku dávají Česku čas již jen do konce roku. „Pokud bude český stát i nadále postupovat tímto způsobem, mohl by z nevyřešených záležitostí minulosti vzniknout problém pro současné vztahy, včetně potenciálně závažných důsledků pro jejich pozitivního ducha,“ uvedla pro deník E15 už dříve ministryně zahraničí knížectví Aurelia Frick.

Majetek lichtenštejnského knížete Františka Josefa II. propadl českému státu na základě Benešových dekretů, když se ve 30. letech přihlásil k německé národnosti. Nadace je ale přesvědčena, že byl občanem ve druhé světové válce neutrálního Lichtenštejnska.

Lichtenštejnská strana bude i přes případnou žalobu kdykoli ochotna s českou stranou jednat, a to jak na úrovni nadace, tak na úrovni vlády,“ uvedla nadace v prohlášení. Podle knížecího rodu se mu zatím s českou stranou nepodařilo domluvit na mimosoudním řešení. „Vzhledem k tomuto faktu a rovněž k lhůtě dané občanským zákoníkem České republiky se obávám, že budeme k žalobě donuceni,“ řekl Hospodářským novinám dědičný princ Alois z Lichtenštejna, který vykonává funkci hlavy státu.

Zdroj: ČTK, E15.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *