EUR 24.710

USD 22.791

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.710

USD 22.791

Text: Monika Lukešová

05. 04. 2019

4 komentáře

Šance na vlastní bydlení se pro některé ztrácí v nedohlednu. A bude hůř

 

Pořídit si vlastní nemovitost nebylo ještě před nedávnem nic neobvyklého. Jenže ceny nemovitostí vzrostly a hypotéky zdražily. Podle nedávné studie se prohlubuje propast ve vlastnickém bydlení. Lidé jsou si přeci jen více rovni v příjmech, než v majetku. Uvádí to studie Petra Sunega a Marina Luxe ze Sociologického ústavu Akademie věd.

Loading 


Studie poukazuje na problém v oblasti bydlení, kdy se kvůli růstu nerovnosti mohou vytvořit trvalé bariéry, které vlastní bydlení možná natrvalo uzavřou významné skupině domácností.
Tím, že se nadále zvyšují ceny nemovitostí, případně stagnují na vysokých úrovních, roste počet mladých lidí, kteří na vlastní bydlení nedosáhnou bez finanční a majetkové podpory svých rodičů či prarodičů. Peníze na vlastní bydlení mohou nejlépe poskytnout ti, kteří již bydlí ve vlastním, a to leckdy díky jejich rodičům.
Historický řetězec transferů uvnitř rodiny a nemožnost některých rodin do něj „naskočit“ pak může vést k situaci, že vznikne skupina domácností do značné míry předurčených k tomu, že jejich potomci a potomci jejich potomků budou mít nízkou šanci stát se kdykoliv v budoucnu vlastníky svého bydlení,“ uvádí autoři studie a dále poukazují na to, že „pokud dojde k přerušení mezigeneračních transferů, například u části populace z důvodu nedostatečných starobních důchodů a nutnosti využít bohatství v podobě vlastního bydlení pro uspokojení vlastní spotřeby, pak se může stát, že se tyto majetkové nerovnosti dále prohloubí, dopadnou na větší část mladé generace a vytvoří významný mezigenerační konflikt.“
To znamená, že nejlépe jsou na tom ti, jejichž rodina vlastní nemovitosti po dobu několika generací. Rodiče nemuseli řešit bydlení a stejně tak dnešní mladé z těchto rodin nechává otázka bydlení naprosto v klidu. Drahé nemovitosti totiž z některých majitelů i panelákových bytů dělají milionáře. Například, kdo koupil byt v roce 2013, mohl by ho teď prodat za více jak dvojnásobek.
Na druhou stranu jsou rodiny, kde nikdy nikdo žádnou nemovitost nevlastnil. Lidé bydleli a bydlí v nájmu, tím pádem nemůžou třeba léty zhodnocenou nemovitost prodat a pomoci tak svým potomkům k lepšímu bydlení.

Problém je špatně nastavená důchodová reforma

Autoři studie uvádějí, že situace se může ještě zhoršit“ „Z důvodu relativně rychlého stárnutí populace a nevyřešené důchodové reformy je reálnou hrozbou, že v době, kdy generace Husákových dětí vstoupí do důchodového věku, nebude státní rozpočet schopen pokrýt zvýšené výdaje na státní pilíř důchodového systému a reálná hodnota penzí se oproti současnosti sníží.
Nižší finanční úroveň důchodců pak podle Sunega a Luxe může být podstatnou částí vlastníků bydlení, kompenzováno tím, že využijí majetek v podobě vlastního bydlení pro vlastní spotřebu. Tím může být například prodat byt, ale s možností dožití, nebo byt pronajmout a odstěhovat se do domova důchodců. Mezi důchodci pak bude také panovat ještě větří nerovnost, než je dnes.

Češi chtějí bydlet ve vlastním

V České republice je trend vlastnit nemovitost. Přitom podle projektu Evropa v datech především v Německu, Rakousku (a Švýcarsku), je zase výrazně rozšířeno nájemní bydlení. „Češi mají vysokou preferenci vlastnického bydlení, která se stává sociální normou a zároveň preferovanou celoživotní investicí. Zároveň mají omezené znalosti o nájemním bydlení a negativní asociace s ním. Nájemní bydlení si spojujeme s krátkodobými pronájmy, ačkoli v zahraničí jsou běžné i dlouhodobé,“ říká sociolog Daniel Prokop.
Díky vysokému procentu vlastního bydlení vydáváme na nájmy o skoro polovinu méně, než je průměr EU. Ale více platíme za elektřinu, plyn a další energie a za vodu. Právě díky utilitám se nám bydlení prodražuje,” vysvětluje hlavní analytik České spořitelny David Navrátil.

Loading

Vstoupit do diskuze 4 komentáře

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Proč jsou územní plány klíčem k definování stavebních pozemků pro účely DPH?

Nejvyšší správní soud (NSS) České republiky nedávno řešil otázku, zda nezastavěný pozemek zahrnutý v územním plánu jako zastavitelný podléhá dani z přidané hodnoty (DPH). Toto rozhodnutí představuje zásadní precedens pro všechny, kteří se podílejí na obchodování s pozemky, ať už jako prodávající, kupující, nebo daňový poradci.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

17. 05. 2024

Objem poskytnutých hypoték se v dubnu meziročně zdvojnásobil, trh ožívá

Z meziročního pohledu byl objem poskytnutých hypoték v dubnu vyšší o více než 100 %, zatímco v březnu činil meziroční růst 45 %. Celkem banky a stavební spořitelny poskytly v dubnu letošního roku hypoteční úvěry bezmála za 22 mld. Kč. Meziměsíčně tak jejich objem oproti březnu vzrostl o 20 %. Průměrná velikost hypotéky se zvýšila na 3,6 mil. Kč […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Michael

  5 dubna, 2019

  Zase par lidi zije ve sve prazske bubline. Cr neni jen praha a levnych bytu je spousta. S dnesnimi mzdami si muzu koupit i 20 bytu,zalezi kde. To je normalni ze nizsi stredni trida muze o centru hlavniho mesta akorat snit

  Odpovědět

 • Štefan Pilát

  10 dubna, 2019

  Lidé se ale nemohou stěhovat tam, kde je zrovna nejlevněji (možná tak na důchod), musí bydlet tam, kde je práce. A ta právě v lokalitách s nejnižšími cenami nemovitostí obvykle nebývá. Nejvíce pracovních příležitostí je právě v Praze a v dalších velkých městech. Úzce to souvisí se změnou struktury pracovního trhu, kdy stále větší podíl ekomicky aktivních pracuje v oblasti služeb. A ty jsou koncentrovány právě do velkých měst. A právě tam jsou ceny nemovitostí nejvyšší. Do centra Prahy se už nižší (a teď už ani vyšší) střední třída dávno nestěhuje. Už to jde těžko i na sídliště na okraji. Roste a bude dál růst hlavně aglomerace v okolí Prahy (a některých dalších větších měst). Zbytek republiky se bude spíše stále více vylidňovat.

  Odpovědět

 • Petr Petr

  7 dubna, 2019

  I v Praze by mohly být ceny nižší. Jenže to by se musela:
  1) povolit výstavba – v současnosti čeká 80 tis bytů v Praze na povolení.
  2) povolit stavět v polích a ne jen v předražených brownfieldech
  3) umožnit dojetí do Prahy z větší vzdálenosti – P+R, rychlejší železniční tratě, vybudouvat obchvaty, …

  Odpovědět

 • VM

  10 dubna, 2019

  Je to o infrastrukture, vlastni stavba domu je jen jedna cast – je potreba mit kapacitu kanalizace, vody, eletriny, skol, MHD, silnic atd. To ted zacina chybet, Praha zacina uz ted mit problemy ve vsem zminenem..
  Druhou veci je, ze zastaveni kazde plochy problem nevyresi – kdyz postavite 100000 bytu, natlaci se vam do Prahy jen o 100-200 tisic lidi vice. Resenim je podpora regionu, aby se kazdy necpal do Prahy.
  ad1) Teorie, vetsina techto bytu neni pripravena.
  ad2) V zadnem pripade, udrzet ornou pudu je strategicka zalezitost a CR jiz statisice hektaru zastavela. Brownfield jsou drahe protoze prave maji infrastrukturu.
  ad3) Souhlas- dopravni infrastruktura.
  Naklady na infrastrukturu jsou casto vetsi nez naklady na stavbu domu samotnych.

  Odpovědět