Pondělí 26. října. Svátek má Erik.

Limity hypoték zůstávají zatím beze změny

Bankovní rada České národní banky (ČNB) dnes projednala Zprávu o finanční stabilitě 2018/2019 a rozhodla se ponechat horní hranice ukazatelů pro poskytování hypotečních úvěrů beze změny.

„Bankovní rada diskutovala, zda je s ohledem na nedávný nárůst úrokových sazeb z hypotečních úvěrů k 3 % žádoucí zmírnit doporučení pro horní hranici ukazatele DSTI na 50 % ze současných 45 %. Rozhodla se však ponechat ji na současné úrovni s odkazem na analýzy a zátěžové testy domácností, které ukazují, že za vysoce rizikové lze pokládat již úvěry s DSTI nad 40 %,“ uvedl guvernér ČNB Jiří Rusnok.

Beze změny tak zůstává maximální hranice ukazatele LTV (poměr výše hypotečního úvěru a hodnoty zástavy nemovitosti) ve výši 90 % s 15% omezením úvěrů s LTV od 80 do 90 %. Zároveň výše celkového dluhu nesmí překročit devítinásobek čistého ročního příjmu žadatele o úvěr (ukazatel DTI) a splátka dluhu nesmí být větší než 45 % čistého měsíčního příjmu (ukazatel DSTI).

ČNB také nadále usiluje o zákonnou pravomoc stanovovat hranice LTV, DTI a DSTI. „Právní závaznost je zásadní pro zajištění rovných podmínek na trhu a zabránění nekalé konkurenci mezi poskytovateli i v budoucnu, pokud by do tohoto tržního segmentu vstoupili noví (obzvláště nebankovní a zahraniční) hráči. Právě v jejich případě by vynucování pravidel stanovených současným Doporučením ČNB nebylo stejně účinné jako u bank,“ zdůvodňuje ČNB nutnost zákona v tiskové zprávě.

Zdroj: Tisková zpráva ČNB

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *