Neděle 18. dubna. Svátek má Valérie.

Mladí bydlí u rodičů, v pronájmu nebo na koleji. Jen část z nich má vlastní bydlení

S růstem cen nemovitostí o 38,5 procenta za posledních pět let musí mít člověk více našetřeno, aby dosáhl na hypotéku. Průzkum Hypoteční banky přitom ukázal, že vlastní bydlení má vyřešené jen 37 % mladých lidí ve věku mezi 20 a 36 lety.

„Většina mladých lidí, kteří se chtějí postavit na vlastní nohy, však bydlení vyřešeno nemá. Na vlastní bydlení si pravidelně či nárazově spoří 7 z 10 mladých,“ uvádí generální ředitel Hypoteční banky Jiří Feix. „Polovina z nich však má naspořeno nejvýše 100 tisíc korun,“ dodává.

Průměrná výše hypotečního úvěru podle Hypoindexu v listopadu přesáhla výši 2,5 milionu korun. Přitom 20 procent, tedy přes půl milionu korun, musí mít člověk našetřeno, aby na hypotéku dosáhl. Takové prostředky má podle průzkumu jen deset procent mladých lidí.

Z průzkumu vyplynulo, že 24 procent mladých  mezi 20 a 36 lety věku bydlí u rodičů či jiných příbuzných, 37 procent v pronajatém bytě, 2 procenta na koleji a jen 37 procent má vyřešeno vlastní bydlení. Bydlení v nájmu se také neustále zdražuje, tak je čím dál těžší si našetřit prostředky na vysněný byt. Ani vyhlídky do budoucna nevypadají úplně růžově. V příštím roce totiž ceny nemovitostí pravděpodobně neklesnou a sazby hypoték zamíří vzhůru.

Zdroj: iDNES.cz

 

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *