EUR 24.745

USD 22.792

REPO sazba ČNB 5.25 %

Inflace 2.9 %

EUR 24.745

USD 22.792

Text: Veronika Hejná

04. 10. 2022

0 komentářů

Na soláry se čeká i déle než půl roku. Dva měsíce věnované plánování energetických úspor firmám ušetří balík navíc

 

Poptávka po fotovoltaických řešeních pro firmy letí v posledních měsících strmě nahoru. Její 400% nárůst jasně ukazuje, že velká část podniků chce okamžité snížení nákladů na elektřinu. Jenže na samotnou instalaci solárních panelů si musejí počkat mnohdy více než půl roku. Kdyby navíc před často nepromyšlenou objednávkou věnovaly pouhé dva měsíce komplexnímu plánování energetických úspor, mohly by v důsledku ušetřit ještě o mnoho více.

Loading 

Vlivem drtivého nárůstu cen energií v průběhu letošního roku se velká část tuzemských firem najednou ocitla v existenčních problémech, přičemž hospodářské výsledky v červených číslech či pouhé omezení provozu se dá považovat za ještě poměrně dobrý důsledek zdražování. Není proto divu, že podniky hledají, kde by na energiích uspořily co nejvíce. A to ideálně hned, protože už včera bylo pozdě.

Na první pohled jasným favoritem v oblasti energetických úspor jsou fotovoltaická řešení. Poptávka po nich vzrostla podle našich dat v posledních měsících o 400 % a tento trend zřejmě jen tak nezpomalí. Vlivem nárůstu cen elektřiny se navíc drasticky zkrátila návratnost těchto řešení. Druhou stranou mince je však fakt, že významně narostla doba samotné realizace FVE řešení. Podniků, které jsou ochotné utratit miliony za solární panely, je tolik, že v pořadníku si zájemci počkají půl roku, ale i déle.

Fotovoltaika je bez debaty pro velkou část firem jedním ze způsobů, jak rychle ušetřit. Dlouhá doba od objednávky po realizaci však nahrává tomu vyhnout se nepromyšlenému řešení. Tedy neobjednat bezhlavě co nejvýkonnější solární elektrárnu, ale zasadit získávání energie ze slunce do komplexnějšího projektu energetických úspor. Během dvou měsíců může mít firma v ruce nejen pečlivě připravený projekt na FVE, ale i konkrétní strategii dalších úspor od osvětlení vnitřních prostor a jejich vytápění až po zateplení obálky budovy.

Podnik tak díky pečlivější přípravě ve finále ušetří hned na několika frontách. V prvé řadě se bude během čekání na instalaci solárních panelů moci věnovat dalším naplánovaným energeticky úsporným projektům, čímž během této doby sníží svoji spotřebu. Za druhé bude samotné FVE řešení na tyto projekty plně optimalizované, a tedy i levnější, než by bylo bez nich. Ušetřené prostředky bude navíc firma moci vložit do dalších úsporných opatření, a tím ještě více snížit náklady na energie.

Ondřej Vaněk, jednatel společnosti PKV Build.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.52 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%

5.52%
Historie vývoje

 

 


Související články

Komunitní energetika

Komunitní energetika pomůže ušetřit na energiích

Klíčem ke sdílení energie vyrobené z obnovitelných zdrojů je návrh novely energetického zákona – tzv. Lex OZE II. Předlohu v červnu schválila vláda. Jak má sdílení energií fungovat?

Text: Veronika Hejná

Foto: Shutterstock

29. 08. 2023

Na co si dát pozor před instalací fotovoltaiky?

Spotřebitelé se snaží hledat nové cesty k udržitelným energiím. Jednou z možností jsou fotovoltaické systémy, které jsou stále populárnější volbou. Na co si dát pozor, pokud plánujete instalaci takového systému? Přinášíme několik tipů, na co se před podpisem smlouvy zaměřit.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

28. 02. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *