EUR 25.235

USD 23.713

REPO sazba ČNB 5.75 %

Inflace 2.0 %

EUR 25.235

USD 23.713

Text: Veronika Hejná

10. 10. 2019

0 komentářů

Na zemědělské půdě se staví méně. Stát omezil vyjímání půdy ze zemědělského fondu

 

Podle statistik ministerstva životního prostředí se objem půdy vyňaté ze zemědělského půdního fondu meziročně snížil o 42 procent. Celkem bylo vyňato skoro 1,6 tisíce hektarů orné půdy. Informoval o tom dnes server E15.cz.

Loading 

Důvodů tohoto trendu může být více. „Především je to další zpřísňování legislativy,“ řekl předseda Asociace soukromých zemědělců ČR Jaroslav Šebek „Rovněž územní plány obcí jsou už z podstatné části nějak usazené a nepředpokládají extrémní rozšiřování výstavby,“ dodává.

Tato situace komplikuje novou výstavbu. Podle Dušana Kastla z developerské společnosti Contera tak snižování počtu nových projektů vede ke zvyšování nájmů. Známá kauza týkající se zemědělské půdy byla výstavba skladovacích prostor pro automobilu Daimler u dálnice D8. Stavba, kterou měl realizovat developer CTP, byla v souladu s územním plánem, ale ministerstvo odmítlo provést vynětí z fondu, a to s odvoláním na ochranu klimatu.

„Udělený souhlas s vynětím ze zemědělského půdního fondu nelze brát tak, že se v ten samý rok půda odejme. To se stane až někdy později nebo také vůbec ne, respektive až se stavba povolí a zahájí,“ informovala Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení ministerstva.

Zdroj: E15.cz

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%5.57 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%

6.05%

6.01%

6.02%

5.96%

5.6%

5.62%

5.57%
Historie vývoje


Související články

Analýza: Budou v Praze nájmy opět srovnatelné se splátkami hypoték?

Doba, kdy bude v Praze opět srovnatelné splácet vlastní byt a bydlet v nájmu, se pravděpodobně rychle blíží. V následujících dvou letech by se ceny nových bytů měly zvyšovat o 5 % ročně, postupně klest sazby hypoték ke 3 % a růst nájemné v průměrně o 10 % za rok. Vyplývá to z aktuální analýzy Central Group.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

16. 04. 2024

Družstevní bydlení je stále cenově dostupnější alternativa

Pořízení staršího družstevního bytu je v průměru o 15 procent levnější než koupě bytu v osobním vlastnictví. Zatímco průměrná prodejní cena bytu v Česku v osobním vlastnictví na začátku letošního roku dosahovala 70 tisíc korun za metr čtvereční, průměrná cena za metr čtvereční družstevního bytu byla na hranici 47 tisíc korun za metr čtvereční. Vyplývá to z analýzy společnosti RE/MAX.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

09. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *