Pátek 27. listopadu. Svátek má Xenie.

Na zemědělské půdě se staví méně. Stát omezil vyjímání půdy ze zemědělského fondu

Podle statistik ministerstva životního prostředí se objem půdy vyňaté ze zemědělského půdního fondu meziročně snížil o 42 procent. Celkem bylo vyňato skoro 1,6 tisíce hektarů orné půdy. Informoval o tom dnes server E15.cz.

Důvodů tohoto trendu může být více. „Především je to další zpřísňování legislativy,“ řekl předseda Asociace soukromých zemědělců ČR Jaroslav Šebek „Rovněž územní plány obcí jsou už z podstatné části nějak usazené a nepředpokládají extrémní rozšiřování výstavby,“ dodává.

Tato situace komplikuje novou výstavbu. Podle Dušana Kastla z developerské společnosti Contera tak snižování počtu nových projektů vede ke zvyšování nájmů. Známá kauza týkající se zemědělské půdy byla výstavba skladovacích prostor pro automobilu Daimler u dálnice D8. Stavba, kterou měl realizovat developer CTP, byla v souladu s územním plánem, ale ministerstvo odmítlo provést vynětí z fondu, a to s odvoláním na ochranu klimatu.

„Udělený souhlas s vynětím ze zemědělského půdního fondu nelze brát tak, že se v ten samý rok půda odejme. To se stane až někdy později nebo také vůbec ne, respektive až se stavba povolí a zahájí,“ informovala Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení ministerstva.

Zdroj: E15.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *