EUR 24.340

USD 22.967

REPO sazba ČNB 7.00 %

Inflace 8.5 %

EUR 24.340

USD 22.967

Nájemci kanceláří se chystají na první větší zdražování po 10 letech

 

Firmy, které mají pronajaté kancelářské prostory, s obavami očekávají, jak se počátkem příštího roku promítne současná vysoká inflace do výše jejich nákladů na pronájem. Nájemní smlouvy totiž zpravidla obsahují inflační doložky, které pronajímatelům dávají možnost nájemné právě o míru inflace navýšit. Zdražení se ale může více projevit u levnějších kanceláří, kde inflací ovlivněné servisní poplatky budou tvořit více než polovinu výše samotného nájemného.

Loading



 

Po letech, kdy náklady na pronájem kanceláří byly relativně stabilní, přichází první výraznější zdražování. Do nákladů se promítají zejména rostoucí ceny energií, a to jak ve formě spotřeby přímo v rámci kanceláří, tak nepřímo i v nákladech na servisní poplatky, ze kterých je hrazen provoz a údržba společných částí budov. U dražších budov, které zpravidla využívají novější a úspornější technologie, bude zdražení více vidět na růstu nájemného. V případě levnějších budov, které zpravidla nebývají tak energeticky efektivní, se do nákladů promítnou zejména rostoucí ceny energií. To se projeví jak na spotřebě elektřiny přímo v kancelářích, tak nepřímo i v nákladech na servisní poplatky, ze kterých je hrazen provoz a údržba společných částí budov.

„Po přibližně 10 letech stability přichází pro nájemce kanceláří první velké zdražování. V rámci jednání s pronajímateli při prodloužení nájemní smlouvy jsme zpravidla byli schopni využívat cen z počátku nájemní smlouvy minimálně jako odrazového můstku. Nyní to ale bude poprvé, co se ceny na úroveň z doby původního podpisu smlouvy nevrátí. Více než kdy jindy je tak třeba mít odborníka na své straně, který pomůže firmám zkrotit tuto spirálu zvyšujících se nákladů,“ vysvětluje Radek Procházka, Managing Partner společnosti Prochazka & Partners.


Zdroj : Prochazka & Partners

Důvodem skokového růstu je také aplikace tzv. inflačních doložek, na které v době rekordně nízké inflace většina nájemců nebrala příliš zřetel. Nyní se ale při dvouciferné inflaci stává z doložek strašák, který bude dělat vrásky nejednomu řediteli firmy. Míra navýšení nájemného pak závisí na tom, zda je nájem placený v české koruně či eurech. Zatímco v prvním případě se může jednat o zdražení až o 18 %, v případě eura, ve kterých je většina smluv na kancelářském trhu, pak lze očekávat růst zhruba o 8 %. Do toho je ale nutné počítat až s 50% zdražením servisních poplatků oproti roku 2021 a obdobným zvýšením nákladů na spotřebu energií přímo v kancelářích. To bude znát zejména u kanceláří s nižším nájemným, kde poplatky běžně tvořily 25–30 % nominálního nájemného. V současnosti se mohou dostat na úrovně 50–60 %.

 „Situace bude pro řadu firem složitá a je otázka, zda si budou moci pronajímatelé dovolit promítnout do nájemného navýšení o 100 % inflace nebo bude spíše docházet ke kompromisním dohodám s nájemci. V případě razantního navyšování nájmů mohou být firmy motivovány využívat více hybridního modelu práce, a snižovat tak pronajatou plochu svých kanceláří. To samozřejmě pro majitele budov není ideální situace a budou se snažit jí, pokud možno, předejít,“ dodává Procházka.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Vývoj Swiss Life Hypoindexu

%6.1 Aktuální výše Swiss Life Hypoindexu

6.24%

6.28%

6.23%

6.2%

6.31%

6.34%

6.34%

6.37%

6.27%

6.3%

6.32%

6.3%

6.24%

6.19%

6.1%
Historie vývoje


Související články

O nemovitost může na konci roku přijít až 120 tisíc Čechů

Chybějící datum narození nebo nevyplněná adresa. I taková zdánlivá maličkost může způsobit to, že přijdete o svůj dům či pozemek. Na konci letošního roku totiž vyprší lhůta daná novým občanským zákoníkem k nápravě nesrovnalostí v katastru nemovitostí. Nemovitosti s nedostatečně identifikovatelným vlastníkem automaticky přejdou na stát. Je proto nejvyšší čas prověřit, zda jsou všechny údaje správné a aktuální […]

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

29. 09. 2023

Pronajímáte byt? Nájemce si může zřídit trvalý pobyt i bez vašeho souhlasu a vědomí

Nájemce, který je občanem České republiky, nepotřebuje ke zřízení trvalého pobytu v pronajaté nemovitosti souhlas majitele. Pronajímatel se o tom dokonce ani nemusí dozvědět. Úřad navíc trvalý pobyt zapíše, i kdyby to bylo v nájemní smlouvě výslovně zakázáno. Toto pravidlo přitom může přinést řadu rizik pro vlastníky nemovitostí.

Text: redakce hypoindex.cz

Foto: Shutterstock

26. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *