Úterý 11. května. Svátek má Svatava.

Neobydlených bytů je méně, než se čekalo

Poradenská skupina KPMG provedla studii, podle které je neobydlených bytů podstatně méně, než se čekalo. Například v Praze je podíl takových bytů v rámci nižších jednotek procent.

KPMG uvádí, že v Praze je 46 tisíc neobydlených bytů. Bytový fond přitom tvoří cca 600 tisíc bytů. Podle odborníka na nemovitosti Pavla Doláka z KPMG je však počet volných bytů menší.

Problematické jsou jak samotná definice neobydleného bytu, tak zjištění jejich počtu. Existuje řada příčin, proč se byty momentálně nevyužívají k bydlení. Jednak slouží k jiným účelům, například jako kanceláře, obchody, ordinace, studia nebo sklady. Další byty se rekonstruují nebo krátkodobě pronajímají, například přes Airbnb,“ vysvětluje Dolák.

Někteří majitelé bytů provádějí i nekalé praktiky. Svá obydlí dlouhodobě pronajímají, ale neplatí daň z pronájmu. „Tyto byty se formálně tváří jako neobydlené. Mezi další důvody patří například i to, že si byt drží lidé, kteří se odstěhují mimo Prahu. Pokud zvážíme tyto faktory, je skutečně prázdných a nevyužívaných bytů v porovnání s celkovým bytovým fondem relativně málo,“ dodává Dolák.

Zdroj: iHNed.cz

Předchozí článek: «
Následující článek: »

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *